SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Agora porozumiała się co do zwolnienia 53 pracowników. Wyda na to 1,6 mln zł, potem zaoszczędzi 2-2,5 mln zł rocznie

Agora zawarła porozumienie z działającymi w firmie związkiem zawodowym i radą pracowników co do zwolnienia maksymalnie 53 osób z segmentu druku. Spółka wyda na to ok. 1,6 mln zł, natomiast redukcja zatrudnienia będzie potem przynosić oszczędności wynoszące ok. 2-2,5 mln zł.

Warszawska siedziba Agory, fot. materiały PR Article

O zwolnieniu maksymalnie 53 pracowników ze swojego pionu druku Agora poinformowała w zeszły czwartek. - Zarząd spółki uznał, iż niezbędne jest podjęcie zdecydowanych działań restrukturyzacyjnych, które mają na celu ograniczenie kosztów funkcjonowania drukarni oraz zoptymalizowanie procesów operacyjnych tak, aby ograniczyć negatywny wpływ spadających wolumenów druku na kondycję finansową segmentu Druk, m.in. poprzez dopasowanie struktury zatrudnienia do aktualnego wolumenu świadczonych usług produkcyjnych - uzasadniała firma.

Zaznaczyła, że biorąc pod uwagę kondycję rynku prasowego, negatywne prognozy dotyczące perspektyw jego dalszego rozwoju oraz postępującą cyfryzację mediów - nie jest możliwe zahamowanie trendu spadkowego w działalności poligraficznej w technologii coldset.

Do firmy należą trzy drukarnie: w Tychach, Warszawie i Pile. Rzeczniczka Agory zapewniła nas w zeszłym tygodniu, że spółka nie planuje obecnie sprzedaży którejkolwiek z nich.

Dodatkowa pensja dla zwalnianych, podwyżka dla pozostałych

W środę Agora podała, że zawarła porozumienie co do zwolnień ze związkiem zawodowym i radą pracowników. Zwolnienia zostaną przeprowadzone od 15 lutego do 16 marca, obejmą maksymalnie 53 osoby.

- Na mocy porozumienia zwalniani pracownicy otrzymają wsparcie szersze niż to, które wynika z obowiązujących spółkę przepisów prawa. Do odprawy wynikającej z przepisów prawa doliczona zostanie dodatkowa rekompensata w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownicy objęci zostaną także działaniami osłonowymi obejmującymi m.in. wsparcie w poszukiwaniu pracy oraz przekwalifikowaniu. Części pracowników, którzy pozostaną zatrudnieni w segmencie Druk podwyższone zostanie wynagrodzenie zasadnicze w związku między innymi ze zmienionym zakresem obowiązków. Spółka, zgodnie z wymogami prawa, przekaże stosowne informacje, w tym treść zawartego Porozumienia Powiatowemu Urzędowi Pracy - opisała Agora w komunikacie giełdowym.

Firma szacuje, że w związku ze zwolnieniami utworzy w tym kwartale rezerwę, która obniży jej wynik o ok. 1,6 mln zł. Natomiast oszczędności wynikające ze zmniejszenia zatrudnienia mogą wynieść 2-2,5 mln zł rocznie.

- Jesteśmy zadowoleni z wynegocjowanych warunków, zwłaszcza z podwyżek dla pracowników pozostających w Agorze. Słowa „podwyżka” nie słyszeliśmy w firmie od kilku lat - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Wojciech Orliński, szef związku zawodowego pracowników Agory i Inforadia.

Agora przeprowadziła zwolnienia grupowe w „Gazecie Wyborczej” i sprzedała trzy nieruchomości

W czwartym kwartale 2016 roku Agora przeprowadziła zwolnienia grupowe, w ramach których rozstała się ze 176 pracownikami (głownie z zespołu „Gazety Wyborczej”). Niektórzy dalej są związani z firmą w ramach umów cywilnoprawnych.

Na koniec września ub.r. w grupie kapitałowej Agora było zatrudnionych 2 836 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty), o 162 mniej niż rok wcześniej.

Pod koniec 2016 roku Agora zawarła warunkowe umowy sprzedaży dwóch nieruchomości: swojej łódzkiej siedziby za 9,7 mln zł (firma zdecydowała się wynajmować tam mniejszą powierzchnię) i działki przy swojej warszawskiej siedzibie za 19 mln zł. W grudniu ub.r. poinformowała, że druga transakcja zostanie sfinalizowana do końca lutego br. Kilka dni temu Agora zawarła warunkową umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego dwóch nieruchomości w Gdańsku, w których mieści się obecnie m.in. trójmiejska redakcja „Gazety Wyborczej”. Łączna cena transakcji wyniesie 8,65 mln zł.

Na początku września ub.r. Discovery Polska skorzystało z opcji kupna od Agory 51 proc. udziałów spółki Green Content nadającej kanał Metro TV. Cena wyniosła 19 mln zł, a wpływ na wynik netto Agory w ub.r. - 11,4 mln zł. 49 proc. udziałów Green Content zostało przejęte od Agory przez Discovery Polska w grudniu 2016 roku za 14 mln zł.

Z końcem ub.r. Agora zakończyła wydawanie miesięcznika ogrodniczego „Magnolia” i dwumiesięcznika wnętrzarskiego „Dom & Wnętrze”, jednocześnie uruchomiła dwutygodnik dla nastolatków „Mój Spot”. Z kolei należąca do firmy spółka Helios rozmawia z dwoma menedżerami o uruchomieniu sieci lokali gastronomicznych.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa Agory zanotowała 835,1 mln zł wpływów (po spadku o 2,7 proc. w skali roku) i 7 mln zł straty netto (wobec 24,9 mln zł rok wcześniej). Znacząco zmalały przychody firmy w segmentach prasy i druku, a mocno wzrosły w pionie filmowo-książkowym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora porozumiała się co do zwolnienia 53 pracowników. Wyda na to 1,6 mln zł, potem zaoszczędzi 2-2,5 mln zł rocznie

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Obecna sytuacja Agory pokazuje tylko, jak wielkie bylo uzaleznienie od kasy panstwa. Podobnie bedzie z wSieci, jak pisiory przegraja kiedys wybory.
41 32
odpowiedź
User
Simon Mol
Jak nię będzie już czego więcej sprzedać, wtedy zwolnienia mogą przyspieszyć. A na powrót platformersów do władzy przyjdzie długo poczekać, zakładając że nie podzielą losu SLD.
49 24
odpowiedź
User
Dorami
Proponuję zwolnić wszystkich, zaoszczędzicie w ten sposób kilkadziesiąt milionów złotych.
48 1
odpowiedź
User
Daddy Cool
Zwalniają?...... znaczy będą przyjmować bojowników o wolność i demokrację 😜
39 1
odpowiedź
User
Real
Teraz czas na redukcje etatów na Czerskiej.
36 0
odpowiedź
User
Gość X
Pora wszystkich przywrócić.
3 1
odpowiedź
User
Wwwas
Zwalnianym z GW powinno się dodatkowo rekwirowwć dorobek życia i przekazywać na cele chqrytatywne za wielokrotne kłamstwa
23 7
odpowiedź
User
banan
Zwalnianym z GW powinno się dodatkowo rekwirowwć dorobek życia i przekazywać na cele chqrytatywne za wielokrotne kłamstwa

Agora to nie tylko GW, ale inne czasopisma, stacje radiowe, agencja reklamy czy drukarnie, i te zwolnienia dotyczą drukarni więc nie wiem czemu na służyć ten komentarz.
A co do samej GW to poza górą (polityczną) pracowali czy pracują tam zwykli ludzie, zwykli dziennikarze, ale to góra decyduje i tak o wszystkim, co publikują a czego nie
13 12
odpowiedź
User
Eye of Beholder
wywalenie na bruk ludzi to zawsze świetna decyzja zarządu. Uważam, że za poczynione dzięki tej strategicznej decyzji oszczędności powinno się przyznać szefom agory kilka baniek premii. Niech tradycji stanie się zadość.
25 0
odpowiedź
User
oby tak dalej
Rozwolnienie grupowe w Agorze trwa i ma się dobrze.
18 2
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing