WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Marzena Paczuska na przymusowym urlopie. „Sprawdzenie, czy będzie opór przed odwołaniem”

Jacek Kurski i Maciej Stanecki przestali być pracownikami TVP. „Przeszliśmy na kontrakty menadżerskie”

2017-08-07 A A A KOMENTARZE: 22 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Prezes TVP Jacek Kurski i członek zarządu spółki Maciej Stanecki przestali być pracownikami Telewizji Polskiej. - Jest to konsekwencja wejścia w życie ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Kurski.

Maciej Stanecki i Jacek Kurski podczas konferencji TVP (fot.Jan Bogacz/TVP) Maciej Stanecki i Jacek Kurski podczas konferencji TVP (fot.Jan Bogacz/TVP)

Umowy o pracę z Kurskim i Staneckim rozwiązano 1 sierpnia 2017 roku za porozumieniem stron. - Jest to konsekwencja wejścia w życie ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. W rzeczy samej z wykonaniem tej ustawy z dniem 1 sierpnia przeszliśmy na kontrakty menadżerskie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej.

Zarówno Kurski, jak i Stanecki nadal pełnią funkcje zarządu Telewizji Polskiej. - Oczywiście nadal kierujemy Telewizją Polską, chociaż formalnie nie jesteśmy już pracownikami spółki. Jest to dziwna sytuacja, ale z prawem się nie dyskutuje - dodaje Kurski.

Kontrakt menadżerski dla prezesa telewizji publicznej przewiduje miesięczne wynagrodzenie w przedziale od 7 do 15-krotności średniej krajowej (średniej płacy w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 osób). - Poprosiłem Radę Nadzorczą o wyznaczenie mi najniższego możliwego wynagrodzenia, czyli 7-krotności średniej krajowej. Uznałem, że dopóki nie ma jeszcze stabilnego finansowania TVP z abonamentu, będzie rzeczą zasadną aby o to poprosić, gdyż Rada chciała mi dać wyższą pensję - informuje nas Kurski, którego prośba została spełniona.

Takie samo wynagrodzenie - w praktyce wynoszące ponad 30 tys. zł - otrzymywać będzie również Maciej Stanecki.

- W praktyce fakt ten nie ma żadnego wpływu na zarządzanie Telewizją Polską. Umowy o pracę zarządu TVP zostały rozwiązane, a w to miejsce przez Kurskiego i Staneckiego podpisane zostały kontrakty menadżerskie - komentuje nam z kolei Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych.

- Podpisany przez Kurskiego kontrakt menadżerski dla prezesa TVP ma z pewnością swoje blaski i cienie. Trzeba pamiętać, że w takiej umowie są wyszczególnione obowiązki szefa TVP, to na pewno należy zapisać na plus - dodaje Wirtualnemedia.pl Joanna Lichocka, członkini RMN i posłanka PiS.

Jacek Kurski został prezesem Telewizji Polskiej na początku stycznia ub.r. Wraz z Kurskim w zarządzie Telewizji Polskiej znalazł się Maciej Stanecki.

Od 1 sierpnia br. z etatów na kontrakty menadżerskie przeszedł również zarząd Polskiego Radia i prezesi 17 regionalnych rozgłośni publicznych.

W 2016 roku TVP zanotowała 872 mln zł wpływów z reklam (o 5,4 proc. mniej niż rok wcześniej) i 365,5 mln zł z abonamentu radiowo-telewizyjnego (o 9,6 proc. mniej niż w 2015 roku). W minionym roku TVP zanotowała 180 mln zł straty. Z kolei udział Grupy TVP w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2016 roku wyniósł 29,38 proc.

Autor: Michał Kurdupski

Wiecej informacji: TVP, Jacek Kurski, Maciej Stanecki, ustawa o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, kontrakt menadżerski

Komentarze (22) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia