SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TV Republika chce powalczyć o koncesję naziemną. Dwóch innych nadawców się waha

TV Republika zamierza wziąć udział w konkursie KRRiT dotyczącym nadawania w ramach MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. - Na pewno będziemy walczyć o to, żeby Telewizja Republika była wszędzie dostępna i miała jak najwyższą jakość - mówi Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz, prezes stacji. Startu nie wykluczają Red Carpet TV i Grupa MWE Networks.

W środę wystartował konkurs przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczący dwóch wolnych miejsc w ogólnopolskim ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Zainteresowane podmioty mają od 3 kwietnia 45 dni na złożenie stosownych wniosków. Regulator chce w postępowaniu wyłonić dwa kanały wyspecjalizowane, które uzupełnią skład MUX-8 (obecnie to: Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro, CTV9).

TV Republika dąży do znaczącego poszerzenia zasięgu

Stacja Sakiewicz mogła już w zeszłym roku wziąć udział w konkursach dotyczących miejsc w MUX-8 i MUX-1, ale tak się nie stało. - Liczyliśmy skutki medialne czy zasięgowe plus finansowe i to nam w żaden sposób się nie skleja. W tej chwili mamy 60 proc. zasięgu technicznego kraju, bez koncesji ogólnopolskich i zasięg rośnie - mówił Wirtualnemedia.pl w lipcu Sakiewicz. 
 

W grudniu doszło do zmian w Telewizji Polskiej. Doprowadziło to do lawinowego wzrostu oglądalności TV Republika, która zatrudniła gwiazdy dawnej TVP: Danutę Holecką, Michała Rachonia, Miłosza Kłeczka, Adriana Klarenbacha, Adriana Boreckiego, Rafała Patyrę czy ostatnio Monikę Borkowską. Z danych Nielsena wynika, że w marcu stacja miała 2,94 proc. udziału w rynku telewizyjnym (ósme miejsce wśród wszystkich kanałów telewizyjnych w Polsce). W tym samym miesiącu ub.r. było to zaledwie 0,09 proc.

Zdaniem Sakiewicza, wyższa oglądalność powoduje, że ogólnopolska emisja naziemna ma sens. - Taki ruch jest obecnie rynkowo opłacalny. Dwa-trzy lata temu koszt w przeliczeniu na pozyskanego widza był dla TV Republika zupełnie inny niż dziś. Dzisiaj tych widzów jest naprawdę bardzo dużo. A każde zwiększenie zasięgu zwiększa nam dochody - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl prezes TV Republika.

Prawicowa telewizja nadaje za pośrednictwem wszystkich multipleksów lokalnych naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce: MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L2 (Rybnik, Ornontowice - HD), MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki), MUX-L4 (Wrocław, Świdnica) i MUX-L7 (Lubin, Głogów - HD). Kanał TV Republika można także odbierać dzięki multipleksom eksperymentalnym BCAST (Warszawa, Gdańsk, Wrocław – HD) i TVS (Katowice). TV Republika jest też dostępna za pośrednictwem platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), sieci kablowych (m.in. UPC Polska/Play, Vectra, Toya), serwisów streamingowych YouTube, Canal+ online, Polsat Box Go, strony internetowej tvrepublika.pl.

Kto jeszcze może wystartować?

10-letnia koncesja kosztuje prawie 18 mln zł. Do tego trzeba doliczyć ponad 6 mln zł rocznie dla Emitela, operatora multipleksów naziemnych. MUX-8 jest nadawany w zakresie VHF (pozostałe w UHF). Część odbiorców musi mieć bardziej rozbudowaną instalację antenową, aby odbierać kanały z tego multipleksu. Między innymi z tych powodów w zeszłym roku KRRiT miała problem z obsadzeniem dwóch wolnych miejsc w MUX-8, choć w nieformalnych konsultacjach zaproponowano 14 stacji. Tym razem zachętą może być perspektywa nadawania w wysokiej rozdzielczości. Trwa postępowanie w sprawie zmiany decyzji rezerwacyjnej MUX-8. Jeśli Urząd Komunikacji Elektronicznej się zgodzi, to ósmy multipleks przejdzie na DVB-T2/HEVC. Jego wszystkie składniki będą dostępne w jakości HD, a nie w przestarzałej SD, jak obecnie.

W grudniu KRRiT zdecydowała, że do MUX-8 trafi CTV9. Kanał filmowo-dokumentalny od blisko dwóch tygodni już nadaje na ósmym multipleksie. Nadawca oczekuje na decyzję KRRiT zezwalającą na zmianę nazwy na ViDoc TV. Firma nie wyklucza, że będzie walczyć o kolejne miejsce na ósmym multipleksie. - Jeśli chodzi o decyzję o starcie w konkursie, to analizujemy obszary programowe które mogłyby być na tyle mocną ofertą, aby zapewnić konieczne poziomy oglądalności i jednocześnie być przekonujące dla KRRiT - mówi Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, prezes Red Carpet TV, nadawcy CTV9, Red Carpet TV i Red Top TV. W poprzednim konkursie jego firma proponowała też filmowo-serialową stację RCTV. KRRiT uznała, że wniosek był zbyt podobny do CTV9 i nie przyznała koncesji.

CZYTAJ TEŻ: TVN wyprzedził w marcu TVP2 i TVP1, TV Republika dwa razy popularniejsza od Polsat News

Grupa MWE Networks nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie startu w konkursie. - Proces decyzyjny w naszej organizacji opiera się na dokładnej analizie i rozwadze. Chcemy podjąć decyzję, która najlepiej posłuży naszym strategicznym celom: widzowie, reklamodawcy, partnerstwa biznesowe. Poinformujemy o decyzji w odpowiednim dla niego czasie - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Karol Warda wiceprezes MWE Networks.

W skład Grupy MWE Networks wchodzi 15 kanałów telewizyjnych: Antena HD, TVC, Power TV, Nuta.TV, Nuta Gold, Ultra TV 4K, Adventure, Top Kids, Junior Music, Home TV, Filmax, Xtreme TV, Golf Channel Polska i ostatnio uruchomione Pogoda24.TV i Junior Channel. Największym zasięgiem może poszczycić się Antena HD. Stacja wchodzi w skład MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej. W najbliższym czasie powinny ruszyć Szlagier TV i TVC Super. KRRiT zdecydowała o przyznaniu im koncesji, ale nadawca rozpocznie nadawanie, kiedy otrzyma dokumenty od regulatora. Tym samym Grupa MWE Networks będzie nadawcą 17 kanałów. W ubiegłorocznym konkursie dotyczącym MUX-1 firma zaproponowała: edukacyjno-dokumentalno-rozrywkowy kanał Nasza Opoka TV, edukacyjno-rozrywkowo– filmowy Dzisiaj TV, edukacyjno-rozrywkowo-filmowy Rodzina TVC i dziecięcy Edu Junior TV. Koncesję uzyskał W24 (obecnie Wydarzenia 24).

Czy w konkursie wystartuje Grupa Kino Polska?- Jesteśmy zadowoleni z portfolio kanałów, które posiadamy w naszej ofercie - informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe nadawcy, który na MUX-8 nadaje Zoom TV.  Podobne stanowisko przesłałała TVN Warner Bros. Discovery. - Na multipleksie MUX-8 obecny jest już kanał Metro nadawany przez TVN Warner Bros. Discovery. Biorąc pod uwagę szeroką dostępność naszej bogatej oferty stacji telewizyjnych, nie mamy potrzeby poszerzania istniejącego portfolio o kolejny kanał naziemny na MUX-8 - wyjaśnia biuro prasowe TVN Warner Bros. Discovery.

Telewizja Polsat, Wirtualna Polska, TVS nie odpowiedziały na nasze pytania dotyczące walki o MUX-8. Gazeta.pl donosiła ostatnio nieoficjalnie, że Prawo i Sprawiedliwość prowadzi rozmowy w sprawie stworzenia nowej telewizji. W jej utworzeniu miałby pomóc portugalski fundusz Alpac Capital, właściciel Euronews. Alternatywą jest doinwestowanie telewizji wPolsce.pl braci Karnowskich. 

Dołącz do dyskusji: TV Republika chce powalczyć o koncesję naziemną. Dwóch innych nadawców się waha

67 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nikt
replika nawet niech się nie warzy wstyd że przyjeła ludzi tvp kłamców
odpowiedź
User
kambalarz
Teraz się obudzili. Będą walczyć o miejsce na kiepskim multipleksie. A można było uzyskać
bardzo dobrą koncesję na MUX-1 - zamiast Wydarzeń 24. Super planowanie. Nie ma co
62 18
odpowiedź
User
Pol
Nie oglądam Republiki
68 91
odpowiedź