SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ósmy multipleks bez TV Republika. "Nie skleja się”

Telewizja Republika mimo wcześniejszych wstępnych deklaracji nie złożyła wniosku w konkursie na trzy miejsca na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Powodem jest nieopłacalność przedsięwzięcia. Termin zgłoszeń nadawców do konkursu upłynął w poniedziałek 3 lipca br.

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, prezes Telewizji Republika Article

W lutym br. Telewizja Republika brała udział w konsultacjach przed konkursem na MUX-8.  - Chcemy dowiedzieć się więcej na temat tej możliwości. Jesteśmy zainteresowani emisją kanału TV Republika. Wszystko zależy od tego, jak zostanie finansowanie zaproponowane. Przecież można koszty rozłożyć, pozyskać inwestorów. To musi być propozycja, która poprawi naszą pozycję na rynku - mówił nam wtedy Tomasz Sakiewicz, prezes i akcjonariusz Telewizji Republika.

Ostatecznie nadawca stwierdził, że nadawanie na MUX-8 nie będzie się mu opłacać. - Liczyliśmy skutki medialne czy zasięgowe plus finansowe  i to nam w żaden sposób się nie skleja. W tej chwili mamy 60 proc. zasięgu technicznego kraju, bez koncesji ogólnopolskich i zasięg rośnie - mówi teraz Wirtualnemedia.pl Sakiewicz. Jego zdaniem, by wejście na MUX-8 się opłacało, to cena musiałaby być zdecydowanie niższa.

Na słabą opłacalność nadawania na MUX-8 wskazuje przykład kanału Zoom TV, który trafił tam w 2016 r. i cały czas ma kłopot z uzyskaniem rentowności. Za koncesję  jego nadawca zapłacił 13,5 mln zł. Do niedawna koszty emisji z nadajników Emitela pochłaniały 6 mln zł rocznie. Nadawca twierdzi, że wzrosły.

- Osiągnięcie rentowności tego kanału zależy nie tylko od rosnących przychodów, ale także m. in. od poziomu kosztów nadawania, które są dość wysokie, i rosną, w porównaniu do zasięgu technicznego oferowanego przez MUX-8. Ten multipleks wciąż nie pokrywa jeszcze całego kraju - informowało Wirtualnemedia.pl w czerwcu br. biuro prasowe Kino Polska TV, nadawcy Zoom TV.

Z powodu nieopłacalności nadawania na MUX-8 do konkursów nie przystąpiły m.in. TV MN czy MWE Networks. Ten ostatni nadawca deklaruje, że czeka na konkurs na miejsce na MUX-1 po kanale TVP ABC, który przeniesie się na MUX-6. Ogłoszenie o tym postępowaniu jest już gotowe, czeka na publikację w Rządowym Centrum Legislacji

Polsat i Red Carpet Media Group w konkursie na nadawanie na MUX-8

W konkursie na wolne miejsce na MUX-8 weźmie udział Telewizja Polsat, która na razie nie ujawnia projekt jakiej stacji złożyła. Z kolei Red Carpet Media Group zgłosiła projekty trzech kanałów.

- Skupiamy się na tematyce filmowo-serialowej z różnymi rozwinięciami kierowanymi do różnych grup potencjalnej widowni - mówił nam Leszek Kułak, szef rady nadzorczej Red Carpet Media Group.

Listę wnioskodawców w konkursie na trzy wolne miejsca na MUX-8 Krajowa Rada ma podać w przyszłym tygodniu. Na razie nie wiadomo, kiedy konkurs zostanie rozstrzygnięty.

Ile kosztuje koncesja naziemna?

TVN Warner Bros. Discovery za 10-letnią koncesję dla kanału TVN7, dostępnego w MUX-2, musi zapłacić prawie 15 mln zł (10 rat plus opłaty prolongacyjne). W przypadku telewizji WP, która jest obecna w MUX-8 opłata wynosi ponad 13,5 mln zł. Do tego dochodzą jeszcze koszty emisji z nadajników Emitela. W przypadku stacji z ósmego multipleksu to ponad 6 mln zł rocznie.

Dołącz do dyskusji: Ósmy multipleks bez TV Republika. "Nie skleja się”

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Ten multipleks już dawno powinien zostać przeniesiony na nadajniki UHF by byl dostępny na tym samym.paśmie co pozostałe multipleksy. Swoją drogą fajnie byłoby zobaczyć Red Carpet TV z anteny naziemnej.
24 27
odpowiedź
User
Bestia z Wadowic
Reżim nic nie zrobi w sprawie swojego największego sojusznika?
0 0
odpowiedź
User
2PaC
Siwy dziad już wie że po wyborach będzie trzeba uciekać z kraju więc...
0 0
odpowiedź