SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Koniec „Listy Przebojów Trójki”. „Chcemy zacząć od początku”

Radiowa Trójka zdejmie z anteny dotychczasową „Listą Przebojów Trójki”. Zastąpi ją „Pierwszą Trójką - Listą Przebojów”, którą poprowadzi Piotr Metz. Zmiany poprzedzą programy specjalne w weekend majowy, przypominające m.in. wydarzenia sprzed czterech lat. 

Agnieszka Szydłowska, fot. Polskie Radio Agnieszka Szydłowska, fot. Polskie Radio

"Lista przebojów Trójki” pojawiła się na antenie w kwietniu 1982 roku. Jej pomysłodawcą i gospodarzem zdecydowanej większości wydań był Marek Niedźwiecki. W sumie wyemitowano 1998 wydań - początkowo nadawane je w soboty wieczorem, a od 1990 roku w piątki wieczorem. 

Ostatnie wydanie nadano 15 maja 2020 roku, pierwsze miejsce zajęła w nim piosenka „Twój ból jest lepszy niż mój” Kazika Staszewskiego aluzyjnie krytykująca to, że prezes PiS Jarosław Kaczyński miesiąc wcześniej, gdy w ramach obostrzeń w czasie pierwszego lockdownu zamknięto cmentarze, odwiedził groby części ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnego dnia wydanie listy usunięto z portalu Polskiego Radia, a ówczesne władze rozgłośni uznały wynik głosowania za manipulację. Lista znikła z anteny, doszło też do odejść dziennikarzy z PR3. 

Głosowanie na Listę numer 1999 toczyło się bez zakłóceń, jednak po odejściu z radia Marka Niedźwieckiego nigdy nie trafiło na antenę. Program wrócił do ramówki dopiero w 2022 r. z innymi prowadzącymi. 

Trójka chce zaprezentować notowania listy numer 1999 w środę 1 maja, opowiadając jego historię. Program specjalny poprowadzi Mariusz Owczarek.

W czwartek 2 maja Trójka zaprosi na „The Best Of LP3” - największe przeboje, piosenki rekordzistki, fani i kronikarze Listy i ich święto. Gospodarzem tego dnia będzie Tomasz Żąda.

- To będzie pożegnanie z “Listą Przebojów Trójki”, której kontynuacja nie jest możliwa – nie mamy do tego prawa. Jej zakończenie jest częścią naszej trójkowej historii. Listy, która na antenie Trójki pojawiła się w roku 2022 kontynuować nie chcemy -  zapowiada Agnieszka Szydłowska, dyrektorka - redaktorka naczelna radiowej Trójki

- Chcemy zacząć od początku! W piątek 3 maja o godzinie 19.00 z naszymi słuchaczkami i słuchaczami spotka się Piotr Metz.  Znany dziennikarz muzyczny powraca do Trójki, by zbudować z nami Pierwszą Trójkę – Listę Przebojów - dodaje Szydłowska. 

Piotr Metz gospodarzem “Pierwszej Trójki – Listy Przebojów”

Autorski program Piotra Metza będzie listą przebojów, słuchacze nadal będą wskazywać swoje ulubione piosenki, ale formuła poszerzy się o spotkania z artystami czy mini koncerty. To będzie wydanie „0”, a tuż po nim uruchomione zostanie głosowanie na notowanie nr 1 - zapraszamy 10 maja.

Pierwsze dni maja w Trójce wypełnią rozmowy dotyczące 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej czy rozmowy o Konstytucji Trzeciego Maja. 

W środę 1 maja o godz. 9.00 gościem Renaty Grochal będzie były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski. W specjalnym wydaniu „Bez Uników” dziennikarka korzystając z archiwów Polskiego Radia, przywoła atmosferę tamtych wydarzeń. Z kolei 3 maja „Unia dla kobiet – kobiety Unii” -  Renata Grochal porozmawia z kobietami, które pracowały na rzecz integracji europejskiej lub pełniły ważne funkcje w strukturach UE.

Joanna Kołaczkowska i Michał Nogaś wystąpią z kolei w majówkę w roli przewodników po świecie „Topu Trójkowej Rozrywki”, sięgając do rozrywkowego archiwum stacji. 

Dołącz do dyskusji: Koniec „Listy Przebojów Trójki”. „Chcemy zacząć od początku”

129 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zly pomydl
Oto jak tozperd... sie historie
58 33
odpowiedź
User
Opal
Nie słucham Trójki
67 41
odpowiedź
User
eroll
Moim zdaniem pierwszą decyzją Szydłowskiej powinno być ponowne ściągnięcie Niedźwiedzia, ale Metz też dobry.
46 79
odpowiedź