SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TV Republika chce nadawać na MUX-8. Dla wPolsce.pl emisja za droga

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zachęca podmioty zainteresowane wejściem na MUX-8, aby określiły jakie stacje chcą nadawać. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że emisją w ogólnopolskim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej zainteresowana jest TV Republika. WPolsce.pl prawdopodobnie nie weźmie udziału w konkursie.

Tomasz Sakiewicz, prezes TV RepublikaTomasz Sakiewicz, prezes TV Republika

W styczniu kanały TVP Kultura HD i TVP Kobieta opuściły MUX-8 i drogą naziemną są dostępne obecnie tylko z MUX-6. Firmie Emitel, operatorowi multipleksów zależy, żeby szybko wyłonić stacje, które pojawiają się w naziemnej telewizji cyfrowej. Już jesienią spółka wystąpiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmiany w jej decyzji rezerwacyjnej, które na to pozwolą. - Jesteśmy na końcowym etapie, decyzja po wydaniu znajdzie się na urzędowym BIP - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

W MUX-8 mógłby pojawić się jeden kanał  w wysokiej rozdzielczości (HD) i jeden w standardowej (SD) lub trzy stacje w SD.  Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski chce szybko przeprowadzić proces koncesyjny. Wezwał podmioty zainteresowane zajęciem trzech wspomnianych wcześniej miejsc, żeby do końca miesiąca przedstawiły wstępną propozycję kanałów, które mogłyby być nadawane naziemnie. Dzięki temu ruchowi, KRRiT będzie mogła szybciej przeprowadzić konkurs. Gdyby prowadzono wielomiesięczne konsultacje, nowe kanały mogłyby pojawić się w eterze dopiero w przyszłym roku. Po uzyskaniu stanowisk nadawców regulator będzie mógł określić tematyki kanałów, które wyłoni w konkursie.

Więcej kanałów informacyjno-publicystycznych?

W nieformalnych konsultacjach zamierza wziąć udział TV Republika. - Chcemy dowiedzieć się więcej na temat tej możliwości. Jesteśmy zainteresowani emisją kanału TV Republika.  Wszystko zależy od tego, jak zostanie finansowanie zaproponowane. Przecież można koszty rozłożyć, pozyskać inwestorów. To musi być propozycja, która poprawi naszą pozycję na rynku - mówi Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz, prezes i akcjonariusz Telewizji Republika. Stacja poza emisją satelitarną i w sieciach kablowych wchodzi w skład multipleksu eksperymentalnego związanej z Polsatem firmy BCAST (Warszawa, Gdańsk, Wrocław) i multipleksu TVS (Katowice).

W konkursie raczej nie weźmie udziału Fratria, nadawca telewizji wPolsce.pl, dostępnej na platformie cyfrowej Polsat Box i w sieciach kablowych. - Kiedyś rozważaliśmy to. Nie wypowiadam się teraz za władze spółki, tylko za siebie. Nie sądzę, żeby coś się zmieniło. Multipleks to bardzo drogie przedsięwzięcie. Głównie ze względu na opłaty. Dla nas to nie jest do udźwignięcia. To niemalże równowartość całego naszego rocznego budżetu. Narzut kosztów powoduje, że nie ma nawet co siadać do analizy, bo jest po prostu za duży - przekonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika „Sieci”, również wydawanego przez Fratrię.

„Pozór pluralizmu”

TVN Warner Bros. Discovery za 10-letnią koncesję dla kanału TVN7, dostępnego w MUX-2, musi zapłacić prawie 15 mln zł (10 rat plus opłaty prolongacyjne). W przypadku telewizji WP, która jest obecna w MUX-8 opłata wynosi prawie ponad 13,5 mln zł. Do tego dochodzą jeszcze koszty emisji z nadajników Emitela. W przypadku stacji z ósmego multipleksu to ponad 6 mln zł rocznie. Koszty zaskoczyły wiele firm, które uzyskały koncesje naziemne. WP i Nowa TV zrezygnowały z drogich programów informacyjnych, które miały w ramówce na początku działalności. Naziemne kanały Eska TV, Polo TV,  Fokus TV i Nowa TV zostały przejęte przez Polsat, natomiast TTV i Metro przez TVN i Discovery (dzisiaj TVN Warner Bros. Discovery).

Zdaniem redaktora naczelnego „Sieci” przykład tych kanałów pokazuje, że ciężko utrzymać firmom niezwiązanym ściśle z rynkiem telewizyjnym. - Jest jakby pozór pluralizmu, bo najwięksi gracze mogą wrzucać kolejne kanały do swojego portfolio. Nowy podmiot medialny nie może tam zaistnieć na przykład z jednym kanałem. Co innego obecność w sieciach kablowych, jak w naszym przypadku. To raczej uzupełnienie portalu niż obecność na rynku telewizyjnym - ocenia Karnowski.

Red Carpet Media Group nie wyklucza uruchomienia nowych kanałów

Wiele wskazuje na to, że na MUX-8 pojawią się także rozrywkowe stacje.

- Jak już wcześniej anonsowałem, Red Carpet jest zainteresowane ofertą rozszerzenia naszego zasięgu o nadawanie naziemne z kilku powodów. Po pierwsze nasza oferta programowa kanałów które już nadajemy albo takich, które z powodzeniem możemy przygotować, wpisuje się w oczekiwania widowni, okazane w kilku badaniach opinii na temat pożądanych kanałów w ofercie MUX. Po drugie realizujemy model oferowania kanałów odbiorcom bezpłatnie z atrakcyjną zawartością programową, co jest warunkiem powodzenia takiego projektu od strony również komercyjnej. W tej chwili odpowiadając na prośbę KRRiT, przygotowujemy nasze stanowisko dotyczące preferencji programowych i do końca miesiąca prześlemy je do KRRiT - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group.

Przedstawiciel nadawcy Red Carpet TV i RedTop TV nie chce na razie zdradzić szczegółów swoich propozycji. - Decyzje dotyczące konkretnych zakresów programowych oraz nazw kanałów posiadanych obecnie lub takich które dopiero będziemy chcieli uruchomić i które będziemy chcieli zgłosić do konkursu zapewne pojawią się po poznaniu warunków i wymogów konkursowych – wyjaśnia Kułak.

Miejsca na MUX-8 będą tańsze?

Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE, która jest nadawcą kanału Antena HD, dostępnego w MUX-1, uzależnia udział w konkursie od warunków koncesji. - Według posiadanej przeze mnie wiedzy nie ma formalnych planów zmiany MUX-8 na DVB-T2, zatem nie ma o czym gdybać. Natomiast opłata za nadawanie na MUX-8 czy opłata za koncesję SD na MUX-8 powinny być niższe, niż koncesja i nadawanie w HD na MUX-1. Na pewno widzowie nie są już tak zainteresowani odbiorem programów SD, gdy w HD nadają MUX-1, 2, 4, 6 i prawie cała zawartość MUX-3 oraz część multipleksów lokalnych - tłumaczył w grudniu Winnicki. O miejsce w MUX-1 w jakości HD nadawcy będą mogli rywalizować jesienią.. Wówczas multipleks zwolni kanał TVP ABC.

Zdaniem Winnickiego, nie wszystkie treści sprawdzają się w przypadku kanałów naziemnych. - Jesteśmy już obecni w DVB-T/T2 i mamy swoje wnioski. Widz naziemny ma zupełnie inne preferencje, niż odbiorca kablowo-satelitarny czy miłośnik serwisów SVoD. Analizując jednak wyniki oglądalności i charaktery programów obecnych w naziemnej telewizji cyfrowej widać, że widzowie mają jeszcze apetyt na więcej informacji, rozrywki, programów dla dzieci oraz filmów i seriali. Spada zainteresowanie kanałami muzycznymi – ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl właściciel Grupy MWE.

Jego zdaniem KRRiT, powinna postawić na kanały wyspecjalizowane zamiast ogólnotematycznych. - Na pewno lepszym pomysłem byłoby ogłoszenie konkursu na programy o konkretnej tematyce. Łatwiej jest przygotować ofertę programową kanału tematycznego, niż stacji uniwersalnej, a stacji uniwersalnych w naziemnej telewizji cyfrowej mamy już na pęczki – argumentuje Winnicki.  

Niektórym wystarczają multipleksy eksperymentalne i lokalne

Nowych miejsc w MUX-8 na pewno nie zajmie Stars.TV. - Nie jesteśmy zainteresowani ogólnopolskim MUX. Odpowiem przewrotnie: 28 grudnia Stars.TV była najchętniej oglądaną telewizją muzyczną w Polsce we wszystkich grupach wiekowych i to bez nadawania w MUX ogólnopolskim. Koszty koncesji oraz emisji są w moim rozumieniu abstrakcyjne i mogą co najwyżej podnieść ryzyko, a nie zysk. Tak więc satelita, kabel i MUX-y, ale lokalne, ten kierunek rozwoju działa - zapewniał Wirtualnemedia.pl Mariusz Wójcicki, dyrektor Stars.TV, który można oglądać m.in. dzięki multipleksowi eksperymentalnemu w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu.

Ostatni konkurs na miejsce w ogólnopolskim multipleksie odbył się dwa lata temu, kiedy koncesję na MUX-1 utraciła ATM Rozrywka. Wówczas slotem zainteresowane były: DMAX (Discovery), Red Carpet TV (Red Carpet Media Group), Hi! TV (Wirtualna Polska Media), ATM Rozrywka (Grupa ATM), Tele Rozrywka (MWE Teleport), TVC Nostalgia (MWE Broadcast), CD Action TV (Gaming Tech Esports Media) i Polsat Edu (Telewizja Polsat). Ostatecznie miejsce wcześniej należące do ATM Rozrywka przypadło stacji Antena HD Michała Winnickiego.

Dołącz do dyskusji: TV Republika chce nadawać na MUX-8. Dla wPolsce.pl emisja za droga

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Berliza
Kolejna pralnia pisowskich pieniędzy....
odpowiedź
User
Marcin
Jakoś mnie to nie dziwi ale życzę im dobrze. Jedno jest pewne jeśli wysrartują w konkursie na MUX 8 koncesję mają pewną. Jeszcze trochę i TVP Info będzie miało przekaz bardziej lewicowy po wygranych wyborach PO. PiS chce mieć w miarę możliwości równowagę w mediach stąd wsparcie dla TV Trwam i TV Republika. Oby TV Republika wysrartowała w tym konkursie.
odpowiedź
User
K2101
Byłoby o wiele lepiej, gdyby odczepili się od mediów publicznych i mieli tę swoją Republikę w DVB-T. Ciekawe jak byłoby z oglądalnością.
odpowiedź