SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

600 mln zł trafiło do TVP i Polskiego Radia. „Kwota przeznaczona na misję publiczną”

Telewizja Polska, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne otrzymały 600 mln zł z rezerwy budżetowej - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Większość z nich, bo blisko 480 mln zł przypadła TVP. Do Polskiego Radia trafiło 74,2 mln zł, a do rozgłośni regionalnych 45,8 mln zł. Ministerstwo finansów informuje, że kwota zostanie przeznaczona na misję publiczną. 

Główna siedziba TVP (fot. materiały prasowe)Główna siedziba TVP (fot. materiały prasowe)

Finansowanie mediów publicznych jest trudniejsze niż kiedykolwiek. Prezydent Andrzej Duda zawetował bowiem ustawę okołobudżetową, która pozwoliłaby na wypłatę rekompensaty (przed rokiem wyniosła 2,7 mld zł). Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała z kolei o przekazaniu środków z abonamentu radiowo-telewizyjnego do depozytu sądowego. Jedynie Radio Dla Ciebie (694 350 zł) i Radio Poznań (720 420 zł) otrzymały pieniądze z tytułu opłat abonamentowych.  Choć likwidatorzy innych spółek są wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego jako prawowite władze, to jedynie w przypadku tych dwóch stacji wyczerpała się procedura odwoławcza.

Na przełomie lutego i marca Telewizja Polska dostała 220 mln zł z rezerwy budżetowej. W marcu media publiczne złożyły do kancelarii premiera wnioski o przyznanie im łącznie 1,5 mld zł z rezerwy celowej budżetu państwa. „Dziennik Gazeta Prawna” informował wówczas, że pieniądze mają trafić na konta spółek do końca marca.  

Przed miesiącem Polskie Radio otrzymało 10 mln zł z rezerwy budżetowej. Dodatkowe środki trafiły też do rozgłośni regionalnych. W liście do przewodniczącego KRRiT narzekały one ostatnio na fatalną sytuację finansową. - Nie możemy na czas regulować wynagrodzeń pracowników czy zobowiązań wobec ZUS i US, rat kredytów bankowych i bieżących zobowiązań wobec kontrahentów - informowały.

Ministerstwo finansów: Kwota na misję publiczną

Niedawno sejmowa komisja finansów publicznych dała „zielone światło” na przekazanie 600 mln zł z rezerwy budżetowej. Czy 74,2 mln zł z rezerwy budżetowej wpłynęły do Polskiego Radia?  – Tak, wpłynęły – potwierdza Wirtualnemedia.pl Paweł Majcher, likwidator Polskiego Radia.

O podziale środków zdecydowało ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego, kierowanego przez Barłomieja Sienkiewicza. Z kolei minister finansów Andrzej Domański złożył wniosek do komisji kultury o przesunięcie 600 mln zł z rezerwy celowej w budżecie na obecny rok. - Kwota 600 mln zł zostanie, zgodnie z wnioskiem MKiDN, przeznaczona na misję publiczną realizowaną przez publiczną radiofonię i telewizję. Wynika ona z zapotrzebowania złożonego przez MKiDN i obecnych możliwości budżetu państwa w zakresie powstałych oszczędności - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl biuro prasowe ministerstwa finansów. 

- Z przyznanej dotacji celowej w kwocie 600 mln zł, 480 mln zł otrzyma Telewizja Polska S.A w likwidacji, 74,2 mln zł - Polskie Radio S.A. w likwidacji, pozostałe środki są przeznaczone dla 17 Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia. Środki trafią do poszczególnych spółek po podpisaniu przez nie odpowiednich umów - wyjaśniało kilka dni temu Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z naszych informacji wynika, że Telewizja Polska przeznaczy pieniądze głównie na spłatę zobowiązań i pensje. Tylko w maju wydatki spółki przekroczą 800 mln zł, bo TVP będzie natomiast musiała wykupić obligacje o wartości nominalnej 550 mln zł, które na początku grudnia ub.r. wykupił Bank Gospodarstwa Krajowego. W połowie kwietnia TVP informowała, że dotacja „znacząco pomoże w realizacji misji publicznej, jednak nie zaspokoi w pełni potrzeb mediów publicznych do jej wypełnienia”. Przypomniała, że jesienią szef KRRiT apelował do rządu o przyznanie 3,03 mld zł dotacji.

Dołącz do dyskusji: 600 mln zł trafiło do TVP i Polskiego Radia. „Kwota przeznaczona na misję publiczną”

65 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja
Nie oglądam TVP
odpowiedź
User
X
Cóż za skrajna niegospodarność i hipokryzja. Zamiast dać środki na onkologię rząd pompuje miliardy w likwidowaną firmę.
odpowiedź
User
X
Reasumując, w tym roku nowy rząd przekazał likwidowanym przez siebie mediom kolejno 250 milionów, 1,5 miliarda i teraz 600 milionów złotych. To łącznie 2 miliardy 350 milionów i pewnie na tym się nie zakończy.
odpowiedź