SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat wystartuje w konkursie o miejsca na MUX-8. „Wnioski spływają”

Poniedziałek 3 lipca to ostatni dzień, w którym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjmuje wnioski w konkursie na miejsce na ósmym multipleksie telewizji cyfrowej. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, weźmie w nim udział Telewizja Polsat. Swój udział potwierdziła firma Red Carpet Media Group, która zgłosiła projekty aż trzech stacji.

Article

W konkursie KRRiT wyłoni trzy kanały wyspecjalizowane, które dołączą do Zoom TV, Metro, WP i Nowej TV. Wybrane one zostały w konkursie zorganizowanym przez KRRiT w 2015 r. Nowe stacje na MUX-8 będą nadawane w standardowej rozdzielczości. Zastąpią TVP Kultura HD i TVP Kobieta, które opuściły multipleks na początku roku i drogą naziemną można je odbierać tylko za pośrednictwem MUX-6.

Termin zgłoszeń do konkursu mija w poniedziałek 3 lipca br. Na przygotowanie i wysłanie wniosków nadawcy mieli 45 dni. - Wnioski spływają - mówi nam Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT. Na razie nie ujawnia ich liczby, bo termin mija w poniedziałek, a część wniosków może przyjść później, jeśli zostały wysłana pocztą. KRRiT listę wnioskodawców może zatem podać najwcześniej w drugim tygodniu lipca.  

Jak dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl, w konkursie weźmie udział Telewizja Polsat. Na razie nie ujawnia jednak projekt jakiej stacji złożyła. W zorganizowanym w 2021 r. konkursie o miejsce na MUX-1 spółka zgłosiła projekt kanału edukacyjnego Polsat Edu (wtedy konkurs wygrała spółka MWE Networks z kanałem Antena HD).

Red Carpet Media Group zgłosiła aż trzy kanały

Udział w konkursie o miejsca na MUX-8 potwierdził Wirtualnemedia.pl też Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group, który w piątek osobiście zawiózł dokumenty do siedziby KRRiT. Firma zgłosiła projekty aż trzech kanałów. - Skupiamy się na tematyce filmowo-serialowej z różnymi rozwinięciami kierowanymi do różnych grup potencjalnej widowni - mówi nam Kułak.

W konkursie prawdopodobnie weźmie też nadawca TVS, który deklarował to już wcześniej, w piątek nie udało nam się zdobyć komentarza ze stacji.  - Telewizja TVS weźmie udział w konkursie na MUX-8, zostanie w nim zgłoszony kanał TVS, obecnie nadający naziemnie w woj. śląskim który ma też ogólnopolski zasięg kablowo-satelitarny. Pracujemy nad wnioskiem konkursowym - informowała nas niedawno Małgorzata Piechoczek, dyrektor TVS.  

W lutym przewodniczący KRRiT przeprowadził nieformalne konsultacje w sprawie MUX-8. Nadawcy mogli wskazać kanały, które chcieliby nadawać na tym multipleksie. Wpłynęło wtedy 14 propozycji na stacje m.in. o tematyce filmowo-serialowej, filmowo-rozrywkowej, lifestylowej, sezonowej, muzycznej, dziecięcej, religijno-historycznej czy rozrywkowej. Krajowa Rada nie ujawniła listy podmiotów, które wzięły udział w konsultacjach.

MWE i TV MN zrezygnowali z udziału w konkursie

Trzy propozycje zgłosiła wówczas Grupa MWE. Potem firma zadeklarowała, że nie weźmie udziału w konkursie. - Po głębszej analizie okazało się, że koszty nadawania naziemnego na MUX-8 przewyższają przychody reklamowe generowane przez widzów eterowych tego multipleksu. Poczekamy raczej na konkurs na MUX-1 - tłumaczył Wirtualnemedia.pl właściciel Grupy MWE Michał Winnicki.

Z walki o miejsce na MUX-8 zrezygnował też nadawca nowo powstałej stacji TV MN. Piotr Barełkowski, członek zarządu TV MN tłumaczył nam, że decyzja ta zapadła „dłuższej analizie biznesowej”. Stacja stawia na dystrybucję w sieciach kablowych.

Ile kosztuje koncesja naziemna?

TVN Warner Bros. Discovery za 10-letnią koncesję dla kanału TVN7, dostępnego w MUX-2, musi zapłacić prawie 15 mln zł (10 rat plus opłaty prolongacyjne).

W przypadku telewizji WP, która jest obecna w MUX-8 opłata wynosi ponad 13,5 mln zł. Do tego dochodzą jeszcze koszty emisji z nadajników Emitela. W przypadku stacji z ósmego multipleksu to ponad 6 mln zł rocznie.

Dołącz do dyskusji: Polsat wystartuje w konkursie o miejsca na MUX-8. „Wnioski spływają”

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DAT Target Practice
I po co się pchają? To, co mają teraz na TV6, Super Polsacie i Nowej TV mogą przenieść do Fokusa i TV4, a trzy pierwsze kanały zlikwidować.
odpowiedź
User
Serwotka
Polsat sport musi być!!!
odpowiedź
User
Leon Zawodowiec
No bez przesady, blokują cały mux4 i jeszcze się pchają na muc8
odpowiedź