SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wymiana telewizorów i wiele kanałów w 4K? Nadchodzi MPEG-5 - LCEVC

W ostatnich latach mieliśmy w Polsce do czynienia ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2 z kodekiem HEVC, która wiązała się z wymianą telewizorów i dekoderów. Teraz pojawił się głos, żeby przyspieszyć prace nad wdrożeniem standardu MPEG-5 (kodek LCEVC). Pozwoliłoby to na oferowanie znacznie większej liczby kanałów 4K. 

Portal Advanced-television.com poinformował, że Thierry Fautier, do niedawna jeden z menadżerów Harmonic, dostawcy rozwiązań streamingowych, opowiedział się za innym sposobem migracji kanałów telewizyjnych do jakości Ultra HD. W artykule przedstawionym podczas targów NAB Show zauważył, że Brazylia przygotowuje się do wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej TV 3.0 w 2025 roku. Stacje telewizyjne będą mogły nadawać w jakości 4K dzięki zastosowaniu LCEVC (Low Complexity Enhancement Video Codec).

Zobacz: Nadchodzi naziemny standard TV 3.0. Konieczne nowe telewizory lub dekodery

Obecne rozwiązanie jest przejściowe

Kodek LCEVC firmy V-Nova został już zaprezentowany przed rokiem podczas NAB Show. Wdrożenie rozwiązania pozwoliłoby na szybką migrację kanałów do Ultra HD. Technologia mogłaby też zostać zastosowana przez operatorów naziemnej telewizji cyfrowej, sieci kablowe, platformy cyfrowe. Wymagałaby jednak wymiany urządzeń, czyli telewizorów lub dekoderów.

- Wiele krajów nadaje kanały telewizyjne w jakości HD, ale państwa te chciałyby wdrożyć UHD. Czasami stosowany jest simulcast, w którym obok sygnałów stacji w HD, jest dostępny kanał UHD z bitrate 15 Mbit/s z wykorzystaniem kodeka HEVC. Jest to mało wydajne pod względem wykorzystania widma radiowego i nie pozwala na pełne przejście na 4K. To rozwiązanie tymczasowe. Dotyczy to krajów takich jak, USA czy Korea Południowa (ATS 3.0/HEVC), Francja i Hiszpania (DVB-T2/HEVC). W niektórych krajach nie ma w ogóle częstotliwości przeznaczonych na UHD - stwierdził Fautier.

W ramach simulcastu w polskiej naziemnej telewizji cyfrowej był nadawany okolicznościowo kanał TVP 4K. Telewizja Polska na podczas mundialu w Katarze, nie dedykowała całego multipleksu eksperymentalnego stacjom 4K. Podobnie jak obecnie w przypadku kanałów 4K nadawców publicznych we Francji i Hiszpanii, również wykorzystano standard DVB-T2/HEVC.

- Pewnym rozwiązaniem jest LCEVC, który jest oparty na starszych kodekach, AVC lub HEVC dla warstwy HD. Dzięki niemu nieznacznie zwiększając bitrate (2-3 Mbit/s) można zapewnić pełne wrażenia UHD (2160p50/60 HDR). Nadal trzeba będzie dokonać realokacji widma, ale mówimy o zaoszczędzeniu 12-13 Mbit/s w porównaniu z dotychczasowym podejściem - dodał menadżer, który jest obecnie dyrektorem zarządzającym Your Media Transformation.

Zauważył, że większość krajów używa kodeka HEVC do transmisji 4K, co skutkuje od 150 do 400 proc. większym zużyciem pasma w porównaniu do HD. Jeśli Brazylia sięgnie po VVC+MPEG5 LCEVC, to kanał Ultra HD nie zużyje więcej niż 150 proc. przepustowości HD. Fautier zaapelował do organizacji DVB o ratyfikowanie MPEG-5 LCEVC jako atrakcyjnej opcji nadawania sygnału telewizyjnego.

Zobacz: Operator multipleksów naziemnych w Polsce zaczyna testy z dronami

Wielka wymiana sprzętów w Polsce

Proces wymiany odbiorników do naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce mieliśmy w roku 2022 roku. Wówczas MUX-1 (Stopklatka, TV Trwam, TTV, Fokus TV, Eska TV, Polo TV, Antena HD), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) I MUX-4 (Polsat News Polityka) przeszły ze standardu DVB-T na DVB-T2 z kodekiem HEVC. Widzowie ze starszymi dekoderami lub telewizorami, musieli je wymienić, aby dalej oglądać główne kanały stacji prywatnych.

W grudniu ub.r. standard zmienił także MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP ABC). MUX-6 od początku jest nadawany w DVB-T2/HEVC (TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP World, Alfa TVP, Belsat). W DVB-T pozostaje tylko MUX-8 (Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro, ViDoc TV). Niebawem Urząd Komunikacji Elektronicznej może podjąć decyzję o zmianie standardu tego multipleksu na DVB-T2/HEVC.

Dołącz do dyskusji: Wymiana telewizorów i wiele kanałów w 4K? Nadchodzi MPEG-5 - LCEVC

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ikea
Pokolenie ogladajace TV ,jest na wymarciu, no chyba,że ktoś telewizor traktuje jako mebel!
29 35
odpowiedź
User
Guru
Nieprawda! Nowe pokolenie gapi się dużo więcej w różne ekrany niż poprzednie, a kodeki nie dotyczą tylko tv linearnej.
47 3
odpowiedź
User
MX
To dopiero zapowiedzi. Zanim w ogóle zaczną się jakiekolwiek wdrożenia tego kodeka do sprzętu, minie parę ładnych lat, a w tym czasie może powstać coś znacznie wydajniejszego, bo algorytmy kompresji ulegają ciągłej ewolucji.
28 1
odpowiedź