SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Z TV Republika odszedł akcjonariusz. Handlował akcjami spółki pracującej dla Orlenu

Na początku br. z Telewizją Republika pożegnał się jeden z głównych akcjonariuszy Dariusz Szymański. Pod koniec grudnia zrealizował znaczące transakcje na akcjach spółki budowlanej Compremum, która realizuje projekt dla spółki zależnej Orlenu. Według „Newsweeka” dostawę części materiałów na budowę zlecono firmie TT Plast, w której zarządzie zasiada żona kuzyna Daniela Obajtka.

Daniel Obajtek, fot. TVN24 Daniel Obajtek, fot. TVN24

Na początku lutego br. informowaliśmy, że zmieniła się struktura akcjonariatu TV Republika. Wśród podmiotów mających przynajmniej 5 proc. walorów pojawiła się Fundacja Niezależne Media. Większe pakiety mają Niezależne Wydawnictwo Polskie (to wydawca „Gazety Polskiej”) i Słowo Niezależne (wydawca Niezależna.pl i „Naszego Państwa”), natomiast mniejsze (ale też powyżej 5 proc.) - Dariusz Szymański (były członek rady nadzorczej TV Republika) i Jolanta Siwczyk.

Wcześniej Dariusz Szymański był największym inwestorem w spółce z 40 proc. walorów. Według ustaleń „Newsweeka” w styczniu sprzedał 13 proc. akcji, a potem pozostałe 27 proc. Potwierdził to Tomasz Sakiewicz, prezes i redaktor naczelny nadawcy. - Dariusz Szymański zakończył swoją inwestycję w TV Republika, dla niego był to projekt czysto biznesowy - powiedział „Newsweekowi”.

CZYTAJ TEŻ: TV Republika będzie wszędzie w jakości HD. „Naszym celem jest przegonienie TVN24”

Pod koniec grudnia Szymański zrealizował serię transakcji na akcjach notowanej na warszawskiej giełdzie firmy Compremum, prowadzącej działalność m.in. w branży budowlanej. Najpierw kupił 10,87 mln jej walorów (stanowiących 24,24 proc. kapitału i 30,3 proc. głosów na walnym zgromadzeniu), a zaraz potem sprzedał 8,44 mln. W efekcie miał akcje stanowiące 5,41 proc. kapitału i 4,98 proc. głosów na walnym.

Potem biznesmen na pewno nie dokupił tylu walorów, by przekroczyć 5 proc. udziału w głosach na walnym, bo spółka musiałaby poinformować o tym w kolejnym komunikacie dla inwestorów. Natomiast w przypadku sprzedaży akcji przez inwestora będącego już poniżej poziomu 5 proc. głosów na walnym spółka wydawać takich komunikatów.

Compremum i zlecenie dla spółki Orlenu

Jesienią 2022 roku Compremum pozyskało zlecenie od należącej w całości do Orlenu spółki Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino na budowę infrastruktury rurociągowej solanki. Umowę podpisano wyniku postępowania zakupowego, na podstawie dokumentacji zakupowej i przeprowadzonych negocjacji, poza reżimem prawa zamówień publicznych.

CZYTAJ TEŻ: Szef KRRiT nie ukarze TV Republika za skandaliczne słowa Pietrzaka. „To była satyra”

Na początku lutego br. firma poinformowała, że na mocy aneksu jej wynagrodzenie od spółki zależnej Orlenu zmniejszono o 1,09 mln zł do 153,31 mln zł, a termin realizacji inwestycji wydłużono o 83 dni (jako uzasadnienie podano „konieczność wykonania prac dodatkowych, takich jak m.in. dodatkowe prace archeologiczne oraz przewierty”.

„Newsweek” napisał, że pod koniec stycznia ub.r. Dariusz Szymański był w centrali Orlenu na trwającym półtorej godziny spotkaniu. Natomiast z podawanych przez tygodnik nieoficjalnych informacji wynika, że w ramach projektu Compremum dla spółki zależnej zlecenia na dostawę rur o wartości 40 mln zł dostała podkrakowska firma TT Plast. Spółka ta działa ona od połowy 2019 roku, a członkinią jej zarządu jest Bernadetta Obajtek - żona kuzyna Daniela Obajtka, od 2018 do lutego br. prezesa Orlenu.

Europoseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza deklaruje, że zawiadamia o tej sprawie prokuraturę. - To nosi znamiona wyprowadzania pieniędzy z państwowej spółki przez układ towarzyski powiązany z władzą i próby budowania rodzinnej oligarchii - powiedział Brejza „Newsweekowi”.

Dariusz Szymański nie odpowiedział na pytania przesłane mu przez tygodnik.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Na początku lutego br. w Krajowym Rejestrze Sądowym pojawiły się dwie nowe emisje akcji Telewizji Republika, a miesiąc później kolejne trzy. Łącznie spółka przez 11 lat działalności była dokapitalizowywana ok. 50 razy.

Po zmianach w Telewizji Polskiej w drugiej połowie grudnia ub.r. TV Republika ma widownię kilkadziesiąt razy wyższą niż wcześniej. Według danych Nielsen Audience Measurement w marcu br. średnia widownia minutowa stacji wynosiła 165 548 widzów, a udział w rynku oglądalności - 2,94 proc., wobec 0,09 proc. rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Z TV Republika odszedł akcjonariusz. Handlował akcjami spółki pracującej dla Orlenu

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rataj
Nie oglądam Republiki.
26 28
odpowiedź
User
kil
Nie oglądam Republiki.
A inni , nie oglądają lewackich stacji i jest ok.
26 35
odpowiedź
User
Stanisław Poroniński
Nie oglądam Republiki.
A inni , nie oglądają lewackich stacji i jest ok.
a a co to są lewackie stacje, czy są też faszystowskie?
20 14
odpowiedź