SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TV Republika będzie wszędzie w jakości HD. „Naszym celem jest przegonienie TVN24”

TV Republika kupiła nowe kamery, cyfrowe stoły dźwiękowe, a niedługo zainwestuje w profesjonalne oświetlenie studiów. Stacja ma być dostępna wszędzie w jakości HD. - Naszym celem jest przegonienie TVN24 i do tego są potrzebne inwestycje nie tylko programowe, ale także technologiczne - mówi Wirtualnemedia.pl Jarosław Olechowski, szef wydawców TV Republika.

Były szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej inwestycjami pochwalił się na portalu X (wcześniej Twitter). - Wkrótce jakość odbioru TV Republika znacząco się poprawi. Właśnie instalujemy cyfrowe stoły do realizacji dźwięku. Kupiliśmy nowe kamery. Podnieśliśmy emisję do jakości HD. Zmieniamy się dla Was dzięki Waszemu wsparciu - napisał Olechowski. Aktualnie stacja kupuje nowe lampy, które mają być w pełni profesjonalne i pozwalać na zdalne sterowanie.

- Naszym celem jest, żeby z jakością produktu szybko doszusować do wyników oglądalności. Jesteśmy w tej chwili drogą stacją informacyjną w Polsce, pierwszą, jeśli chodzi o nadawców z polskim kapitałem i chcemy być pierwszą stacją w ogóle. Naszym celem jest przegonienie TVN24 i do tego są potrzebne inwestycje nie tylko programowe, ale także technologiczne – zapewnia Wirtualnemedia.pl Olechowski.

Emisja HD także na satelicie

Z danych Nielsena wynika, że w marcu br. TV Republika miała 2,94 proc. udziału w rynku telewizyjnym. Udział głównego TVN-u wyniósł 7,16 proc., a TVN24 6,21 proc. Wyższa oglądalność, a co za tym idzie przychody reklamowe, pomagają TV Republika w sfinansowaniu inwestycji. - Jeżeli popatrzymy na wyniki oglądalności Nielsena, to my mamy regularnie ponad 3, 3,5 proc. udziału w rynku. To jest nasza regularna widownia. To tyle, co Polsat News i TVP Info razem wzięte, a czasem nawet więcej. Przedwczoraj mieliśmy trzykrotną widownię TVP Info. My mieliśmy 3,6 proc, a oni 1,19 proc. - zauważa szef wydawców TV Republika.

Stacja myśli nad przeniesieniem się do większej siedziby. W ostatnim czasie zaczęła realizować więcej programów w plenerze. Na przykład wieczór wyborczy poranny program „Wstajemy!”. - Uciekamy z greenboxa. Chcemy mieć jak najwięcej naturalnej scenografii. Greenbox daje duże możliwości realizacyjne, jeśli chodzi o wirtualną scenografię, ale chcemy mieć też jak najwięcej programów realizowanych w rzeczywistej. Stąd też pomysł, aby jak najwięcej realizować przed budynkiem lub wokół naszej dotychczasowej siedziby – wyjaśnia Olechowski.

Dalszy wzrost oglądalności ma zapewnić szerszy dostęp do emisji TV Republika w jakości HD. - Na pewno naszym celem jest, żebyśmy mieli pełne HD wszędzie, gdzie nadajemy. Często są to są procesy negocjacyjne z dystrybutorami. Trzeba aneksować umowy. Zmierzamy do tego, żeby mieć sygnał HD. Chcemy, żeby jakość naszego sygnału, produkcji nie odbiegała od największych konkurentów, czyli TVN24, a w drugiej kolejności Polsat News i TVP Info – mówi Olechowski.

Jak oglądać TV Republika w jakości HD?

W ostatnim czasie TV Republika podniosła jakość do HD na multipleksie eksperymentalnym BCAST (Gdańsk, Warszawa, Wrocław). W wysokiej rozdzielczości stacja nadaje też w ramach MUX-L7 (Lubin, Głogów) i MUX-L2 (Rybnik). Emisja w MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki), MUX-L4 (Wrocław, Świdnica) i MUX-u testowego TVS (Katowice) jest prowadzona jedynie w standardowej rozdzielczości.

W jakości HD stacja nadaje na YouTube, swojej stronie internetowej i w większości sieci kablowych oraz usług IPTV (m.in. Play/UPC Polska, Orange). Odbiorcy satelitarni Polsat Box i Canal+, a także serwisów streamingowych Polsat Box Go i Canal+ online muszą zadowolić się wersją SD. Kiedy ruszy emisja HD na satelicie? - Pracujemy nad tym - odpowiada Olechowski.

Niebawem może dojść do znacznego poszerzenia zasięgu TV Republika. Trwa konkurs dotyczący dwóch miejsc w ramach ogólnopolskiego MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. - Na pewno będziemy walczyć o to, żeby Telewizja Republika była wszędzie dostępna i miała jak najwyższą jakość - mówił niedawno Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz, prezes stacji.  Jeśli Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodzi się na zmianę standardu ósmego multipleksu na DVB-T2/HEVC, to wszystkie stacje na nim nadawane, będą dostępne w jakości HD. 

Dołącz do dyskusji: TV Republika będzie wszędzie w jakości HD. „Naszym celem jest przegonienie TVN24”

61 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
Teraz to wszyscy pozbywają się sprzętu HD i inwestują w 4K.
odpowiedź
User
Hkn
Przegonić tvn24?!!!! Grubo….
odpowiedź
User
1245
Teraz to wszyscy pozbywają się sprzętu HD i inwestują w 4K.
Jasne, pierwsza TVP, której neo władze zrezygnowały z nadawania mundialu w 4K...
odpowiedź