SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TV Republika chce powalczyć o koncesję naziemną. Dwóch innych nadawców się waha

TV Republika zamierza wziąć udział w konkursie KRRiT dotyczącym nadawania w ramach MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. - Na pewno będziemy walczyć o to, żeby Telewizja Republika była wszędzie dostępna i miała jak najwyższą jakość - mówi Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz, prezes stacji. Startu nie wykluczają Red Carpet TV i Grupa MWE Networks.

W środę wystartował konkurs przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczący dwóch wolnych miejsc w ogólnopolskim ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Zainteresowane podmioty mają od 3 kwietnia 45 dni na złożenie stosownych wniosków. Regulator chce w postępowaniu wyłonić dwa kanały wyspecjalizowane, które uzupełnią skład MUX-8 (obecnie to: Nowa TV, WP, Zoom TV, Metro, CTV9).

TV Republika dąży do znaczącego poszerzenia zasięgu

Stacja Sakiewicz mogła już w zeszłym roku wziąć udział w konkursach dotyczących miejsc w MUX-8 i MUX-1, ale tak się nie stało. - Liczyliśmy skutki medialne czy zasięgowe plus finansowe i to nam w żaden sposób się nie skleja. W tej chwili mamy 60 proc. zasięgu technicznego kraju, bez koncesji ogólnopolskich i zasięg rośnie - mówił Wirtualnemedia.pl w lipcu Sakiewicz. 
 

W grudniu doszło do zmian w Telewizji Polskiej. Doprowadziło to do lawinowego wzrostu oglądalności TV Republika, która zatrudniła gwiazdy dawnej TVP: Danutę Holecką, Michała Rachonia, Miłosza Kłeczka, Adriana Klarenbacha, Adriana Boreckiego, Rafała Patyrę czy ostatnio Monikę Borkowską. Z danych Nielsena wynika, że w marcu stacja miała 2,94 proc. udziału w rynku telewizyjnym (ósme miejsce wśród wszystkich kanałów telewizyjnych w Polsce). W tym samym miesiącu ub.r. było to zaledwie 0,09 proc.

Zdaniem Sakiewicza, wyższa oglądalność powoduje, że ogólnopolska emisja naziemna ma sens. - Taki ruch jest obecnie rynkowo opłacalny. Dwa-trzy lata temu koszt w przeliczeniu na pozyskanego widza był dla TV Republika zupełnie inny niż dziś. Dzisiaj tych widzów jest naprawdę bardzo dużo. A każde zwiększenie zasięgu zwiększa nam dochody - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl prezes TV Republika.

Prawicowa telewizja nadaje za pośrednictwem wszystkich multipleksów lokalnych naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce: MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L2 (Rybnik, Ornontowice - HD), MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki), MUX-L4 (Wrocław, Świdnica) i MUX-L7 (Lubin, Głogów - HD). Kanał TV Republika można także odbierać dzięki multipleksom eksperymentalnym BCAST (Warszawa, Gdańsk, Wrocław – HD) i TVS (Katowice). TV Republika jest też dostępna za pośrednictwem platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), sieci kablowych (m.in. UPC Polska/Play, Vectra, Toya), serwisów streamingowych YouTube, Canal+ online, Polsat Box Go, strony internetowej tvrepublika.pl.

Kto jeszcze może wystartować?

10-letnia koncesja kosztuje prawie 18 mln zł. Do tego trzeba doliczyć ponad 6 mln zł rocznie dla Emitela, operatora multipleksów naziemnych. MUX-8 jest nadawany w zakresie VHF (pozostałe w UHF). Część odbiorców musi mieć bardziej rozbudowaną instalację antenową, aby odbierać kanały z tego multipleksu. Między innymi z tych powodów w zeszłym roku KRRiT miała problem z obsadzeniem dwóch wolnych miejsc w MUX-8, choć w nieformalnych konsultacjach zaproponowano 14 stacji. Tym razem zachętą może być perspektywa nadawania w wysokiej rozdzielczości. Trwa postępowanie w sprawie zmiany decyzji rezerwacyjnej MUX-8. Jeśli Urząd Komunikacji Elektronicznej się zgodzi, to ósmy multipleks przejdzie na DVB-T2/HEVC. Jego wszystkie składniki będą dostępne w jakości HD, a nie w przestarzałej SD, jak obecnie.

W grudniu KRRiT zdecydowała, że do MUX-8 trafi CTV9. Kanał filmowo-dokumentalny od blisko dwóch tygodni już nadaje na ósmym multipleksie. Nadawca oczekuje na decyzję KRRiT zezwalającą na zmianę nazwy na ViDoc TV. Firma nie wyklucza, że będzie walczyć o kolejne miejsce na ósmym multipleksie. - Jeśli chodzi o decyzję o starcie w konkursie, to analizujemy obszary programowe które mogłyby być na tyle mocną ofertą, aby zapewnić konieczne poziomy oglądalności i jednocześnie być przekonujące dla KRRiT - mówi Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, prezes Red Carpet TV, nadawcy CTV9, Red Carpet TV i Red Top TV. W poprzednim konkursie jego firma proponowała też filmowo-serialową stację RCTV. KRRiT uznała, że wniosek był zbyt podobny do CTV9 i nie przyznała koncesji.

CZYTAJ TEŻ: TVN wyprzedził w marcu TVP2 i TVP1, TV Republika dwa razy popularniejsza od Polsat News

Grupa MWE Networks nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie startu w konkursie. - Proces decyzyjny w naszej organizacji opiera się na dokładnej analizie i rozwadze. Chcemy podjąć decyzję, która najlepiej posłuży naszym strategicznym celom: widzowie, reklamodawcy, partnerstwa biznesowe. Poinformujemy o decyzji w odpowiednim dla niego czasie - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Karol Warda wiceprezes MWE Networks.

W skład Grupy MWE Networks wchodzi 15 kanałów telewizyjnych: Antena HD, TVC, Power TV, Nuta.TV, Nuta Gold, Ultra TV 4K, Adventure, Top Kids, Junior Music, Home TV, Filmax, Xtreme TV, Golf Channel Polska i ostatnio uruchomione Pogoda24.TV i Junior Channel. Największym zasięgiem może poszczycić się Antena HD. Stacja wchodzi w skład MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej. W najbliższym czasie powinny ruszyć Szlagier TV i TVC Super. KRRiT zdecydowała o przyznaniu im koncesji, ale nadawca rozpocznie nadawanie, kiedy otrzyma dokumenty od regulatora. Tym samym Grupa MWE Networks będzie nadawcą 17 kanałów. W ubiegłorocznym konkursie dotyczącym MUX-1 firma zaproponowała: edukacyjno-dokumentalno-rozrywkowy kanał Nasza Opoka TV, edukacyjno-rozrywkowo– filmowy Dzisiaj TV, edukacyjno-rozrywkowo-filmowy Rodzina TVC i dziecięcy Edu Junior TV. Koncesję uzyskał W24 (obecnie Wydarzenia 24).

Czy w konkursie wystartuje Grupa Kino Polska?- Jesteśmy zadowoleni z portfolio kanałów, które posiadamy w naszej ofercie - informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe nadawcy, który na MUX-8 nadaje Zoom TV.  Podobne stanowisko przesłałała TVN Warner Bros. Discovery. - Na multipleksie MUX-8 obecny jest już kanał Metro nadawany przez TVN Warner Bros. Discovery. Biorąc pod uwagę szeroką dostępność naszej bogatej oferty stacji telewizyjnych, nie mamy potrzeby poszerzania istniejącego portfolio o kolejny kanał naziemny na MUX-8 - wyjaśnia biuro prasowe TVN Warner Bros. Discovery.

Telewizja Polsat, Wirtualna Polska, TVS nie odpowiedziały na nasze pytania dotyczące walki o MUX-8. Gazeta.pl donosiła ostatnio nieoficjalnie, że Prawo i Sprawiedliwość prowadzi rozmowy w sprawie stworzenia nowej telewizji. W jej utworzeniu miałby pomóc portugalski fundusz Alpac Capital, właściciel Euronews. Alternatywą jest doinwestowanie telewizji wPolsce.pl braci Karnowskich. 

Dołącz do dyskusji: TV Republika chce powalczyć o koncesję naziemną. Dwóch innych nadawców się waha

67 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nikt
replika nawet niech się nie warzy wstyd że przyjeła ludzi tvp kłamców
odpowiedź
User
kambalarz
Teraz się obudzili. Będą walczyć o miejsce na kiepskim multipleksie. A można było uzyskać
bardzo dobrą koncesję na MUX-1 - zamiast Wydarzeń 24. Super planowanie. Nie ma co
odpowiedź
User
Pol
Nie oglądam Republiki
odpowiedź