Agora: branża reklamowa czeka na rozwój sytuacji w związku z koronawirusem

- Branża reklamowa obecnie oczekuje na rozwój sytuacji z koronawirusem i czeka, co przyniosą kolejne tygodnie - komentuje sytuacje na rynku reklamy Agnieszka Sadowska, członek zarządu Grupy Agora dla portalu Wirtualnemedia.pl.

Nikola Bochyńska
Nikola Bochyńska
Udostępnij artykuł:
Agora: branża reklamowa czeka na rozwój sytuacji w związku z koronawirusem
fot. wideokonferencja Agory

W ostatni piątek Grupa Agora poinformowała o swoich wynikach finansowych za IV kwartał 2019 roku. Konferencja z zarządem odbyła się w formie wideo i telekonferencji ze względu na zagrożeniem koronawirusem.

Jak wynika z danych podanych przez Agorę, dynamika wydatków na reklamę w IV kwartale 2019 roku wrosła o 4 proc. rok do roku. Najwięcej zyskał rynek reklamy w internecie – o 11,5 proc., kino  - wzrost o 8 proc. outdoor – o 9 proc., radio – bez zmian. Natomiast największe spadki zanotowano w segmencie prasy – o 13,5 proc., czasopism – o 6,5 proc., oraz niewielki spadek na rynku reklamy telewizyjnej – o 0,5 proc.

grafika

Z kolei jeśli chodzi o strukturę rynku reklamy w IV kwartale 2019 roku, internet zanotował 35 proc. udziału w rynku reklamy, co stanowiło wzrost o 2,5 pkt. proc. rok do roku; outdoor – 6 proc. udział w rynku, co dało wzrost o 0,5 pkt. proc.; kino – 2 proc. udział; radio – 6,5 proc. udział w rynku; dzienniki miały 1,5 proc. udziału w rynku reklamy i zanotowały spadek o 0,5 pkt. proc. rok do roku; czasopisma – 4 proc. udziału, co dało spadek o 0,5 pkt. proc..

grafika

Na podstawie szacunków własnych Agory, Kantar Media oraz Starcom podano, że że wartość rynku reklamy  w IV kwartale 2019 roku wyniosła 2,9 mld zł (dane cennikowe, bez rabatów) , co stanowiło wzrost o 4 proc. w skali roku.

Branża reklamowa czeka na rozwój sytuacji

Agnieszka Sadowska, członek zarządu Grupy Agora na nasze pytanie, jaka będzie dynamika spadków na rynku reklamy w związku z epidemią koronawirusa w Polsce i na świecie odpowiedziała, że „bardzo by chciała znać odpowiedź na to pytanie”.

- Wszyscy się zastanawiamy, jaka będzie dynamika (spadków) na rynku reklamy. Jeśli chodzi o to, co widzimy obecnie, na pewno jest lekki spadek w takich kategoriach jak turystyka, transport i imprezy kulturalne. Jeśli chodzi o wydarzenia, to będą raczej przesunięcia niż ich odwołanie, natomiast branża reklamowa obecnie oczekuje na rozwój sytuacji i czeka, co przyniosą kolejne tygodnie – stwierdziła.

Z kolei Bartosz Hojka, prezes zarządu Grupy Agora pytany przez nas o rynek reklamy radiowej ocenił, że „kondycja rynku reklamy radiowej w ubiegłym roku była niezła”. - Ten rynek się zwiększał, nasz udział się w nim zmniejszył. Jeżeli chodzi o nasze prognozy na temat rynku reklamowego w 2020 roku, najbardziej odpowiedzialną strategią na dzisiaj, wydaje mi się, że jest wstrzymanie się z prognozami – podkreślił szef Agory.

Grupa Agora w IV kwartale 2019 roku zanotowała wzrost przychodów ze sprzedaży usług reklamowych, głównie dzięki dynamicznemu rozwojowi spółki Yieldbird (w segmencie internet), rozwojowi ofert Premium Citylight i reklamy cyfrowej (w segmencie reklama zewnętrzna) oraz wyższej sprzedaży usług reklamowych w sieci kin Helios.

grafika

Natomiast osiągnęła niższe wpływy w reklamie prasowej, głównie z powodu niższych przychodów reklamowych „Gazety Wyborczej” i czasopism oraz zmniejszenia skali działalności poligraficznej Agory.

Osiągnęła z kolei wzrost przychodów w segmencie reklama zewnętrzna, dzięki kampaniom zrealizowanym na nośnikach Citylight Premium oraz Digital, w tym na platformie Move TV.

W internecie zanotowała wyższe przychody w efekcie wyższych wpływów ze sprzedaży reklam internetowych, odnotowanych głównie w spółce Yieldbird.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące

Właściciel TVN wybierze Netfliksa? Ruszyły negocjacje ws. HBO Max

Właściciel TVN wybierze Netfliksa? Ruszyły negocjacje ws. HBO Max

Zmarł Rafał Kołsut. Jako dziecko był gwiazdą "Ziarna"

Zmarł Rafał Kołsut. Jako dziecko był gwiazdą "Ziarna"