SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

14 mln zł kary dla Orange za utrudnianie klientom przeczytania umowy

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał grzywnę dla Orange Polska za niezgodne z prawem utrudnianie konsumentom przeczytania umowy przed jej zawarciem. Wysokość kary obniżono do 13,94 mln zł.

Postępowanie UOKiK-u wykazało m.in., że spółka PTK Centertel (obecnie działająca jako Orange Polska) wywierała na swoich klientów niedopuszczalną presję, wymagając, aby podpisywali dostarczoną im umowę w obecności kuriera. Utrudniało to przeczytanie ze zrozumieniem dokumentu przed jego podpisaniem. Tymczasem, zgodnie z prawem, konsument powinien mieć realną możliwość zapoznania się z wzorcem umownym przez złożeniem podpisu tak, aby znał wiążące go postanowienia.

W grudniu 2010 roku UOKiK za te praktyki nałożył na operatora karę w wysokości 16,3 mln zł. Firma odwołała się od decyzji, jednak Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał ją w mocy. SOKiK obniżył jednak grzywnę do 13,94 mln zł, uznając za okoliczność łagodzącą to, że PTK Centertel podjął rozmowy ze spółką kurierską w celu zmiany sposobu doręczania przesyłek.

Wyrok SOKiK-u nie jest prawomocy, Orange może się od niego odwołać do sądu apelacyjnego.

Dołącz do dyskusji: 14 mln zł kary dla Orange za utrudnianie klientom przeczytania umowy

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dex
Hahah bardzo dobrze im tak. Jakież to piękne, jeszcze lepiej iż uwolniłem się od tego molocha...
odpowiedź
User
były kurier
Doręczałem ich przesyłki ponad 3 lata... Kilkanaście stron drobnym druczkiem a na każdej podpis z numerem i serią dowodu osobistego. Schodziło z taką przesyłką średnio 15-30 minut w zależności od klienta.
Mieli też kiedyś ofertę internetu mobilnego, telemarketerzy dzwonili do ludzi mówiąc że dostaną (nie pamiętam dokładnie jaki okres czasu) internet do wypróbowania za darmo a przychodziła paczka z umową na okres od 12 do 36 miesięcy :)
odpowiedź
User
Yogi
Ja otrzymałem dwa razy umowę z warunkami na 2lata zamiast żądanej przeze mnie na 12mcy. Stwierdzam celowe działanie firmy - bo w momencie omawiania warunków umowy podkreślałem że ma być na 12mcy 0 o czym "konsultant" zapewnił.
Mieli pecha bo czytam te umowy przed podpisaniem.
Za 3cim razem "udało" im się wydrukowac poprawnie umowę.

Co nie przeszkodziło im zacząć naliczać mi rachunki za te 2 niepodpisane :)
odpowiedź