SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

23 proc. Polaków twierdzi, że w pandemii pije mniej alkoholu

Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat, które od marca ub.r. monitoruje wpływ pandemii koronawirusa na życie Polaków, sprawdziło jak i czy zmieniliśmy swoje przyzwyczajenia dotyczące picia alkoholu, palenia papierosów, aktywności fizycznej, spożywania owoców, warzyw, cukru, słodyczy, soli i słonych przekąsek, a także picia kawy i napojów energetycznych.

22,9% Polaków deklaruje, że ograniczyło lub całkowicie zrezygnowało ze spożywania alkoholu podczas pandemii COVID-19. Równocześnie jednak do picia alkoholu w większych ilościach przyznaje się 10,9% uczestników respondentów.

Zmian w zachowaniu dotyczącym picia alkoholu nie zauważyło 48,6% respondentów, natomiast 17,6% nie pije wcale.

Co najmniej kilka razy w tygodniu alkohol spożywa co piąty Polak. Codziennie piją częściej mężczyźni (4,7%) niż kobiety (2,1%), podobnie jak kilka razy w tygodniu: 21,9% mężczyzn i 12,6% kobiet.

Picie alkoholu jest codziennym zwyczajem najczęściej wśród osób w wieku od 35 do 44 lat (7,1%) oraz od 45 do 54 lat (6,2%). Największy odsetek niepijących odnotowano natomiast wśród osób w wieku powyżej 55 lat.

17,4% Polaków pije alkohol kilka razy w tygodniu, a 3,5% - codziennie. Do codziennego spożywania alkoholu najczęściej przyznają się osoby z wykształceniem podstawowym (15,6%).

Regularnie spożywają alkohol jednak najczęściej osoby z wykształceniem wyższym, wśród których w sumie co czwarty pije co najmniej kilka razy w tygodniu.

Zapytani o ilość alkoholu spożywanego jednorazowo, Polacy wskazywali najczęściej jedno piwo, kieliszek wina, 50 mg wódki lub odpowiednik dawki mniejszej niż 20 g czystego alkoholu etylowego.

Co druga kobieta wypija najwyżej jedno piwo, podczas gdy 40,5% mężczyzn podwaja dawkę spożywanego alkoholu.

Do spożywania dużych ilości alkoholu jednorazowo (powyżej 100 g czystego alkoholu etylowego, czyli więcej niż pięć piw) przyznaje się 6,6% Polaków, przy czym 9,6% mężczyzn i 3,1% kobiet.

Palenie papierosów i e-papierosów w większych ilościach niż przed pandemią dotyczy 8% respondentów. Palenie ograniczyło 7,6%, a całkowicie porzuciło 5,2% ankietowanych.

Co dziesiąty Polak podczas pandemii biegał więcej, a co trzeci utrzymywał formę na tym samym poziomie, co przed pandemią. 14,6% ankietowanych biegało mniej, zaś 3,6% zrezygnowało z joggingu.

Największy odsetek zwiększających aktywność fizyczną w formie biegania odnotowano w grupie najmłodszych respondentów, w wieku od 18 do 24 lat (16,1%). Więcej biegały również osoby w wieku od 25 do 44 lat.

Z kolei wśród osób w wieku od 25 do 34 lat 17% ograniczyło lub zrezygnowało z joggingu, a w wieku od 35 do 44 lat – w sumie 22,6%.

Na rowerze częściej jeździło 18,2% Polaków, a zwyczaj ten utrzymywało 37,4%. W sumie 55,6% respondentów korzystało z tego środka lokomocji. Rzadziej z roweru korzystało 17,3% uczestników sondażu, a 5,5% przestało.

Najchętniej korzystały z roweru osoby w wieku od 25 do 44 lat. Zwiększyło aktywność rowerową 23,3% respondentów w wieku od 25 do 34 lat oraz 22,3% w wieku od 35 do 44 lat.

Niemal co trzeci Polak częściej chodził na spacery w okresie ograniczeń pandemicznych. Jednak 22,5% spacerowało mniej niż wcześniej.

Więcej niż co trzeci Polak podczas pandemii zjadał więcej warzyw, a 57,5% spożywało je na niezmienionym poziomie.

Co piąty Polak ograniczył spożywanie cukru podczas pandemii, a co dwudziesty – przestał słodzić całkowicie.

Do spożywania słodyczy w większej ilości przyznało się 21,7% Polaków. Co drugi uważa, że nie zmienił ilości zjadanych słodkości, natomiast 22,9% - ograniczyło.

18,8% Polaków ograniczyło ilość spożywanej soli. Dla 3/4 ankietowanych pandemia nie miała wpływu na ilość zużywanej soli, a 2,1% spożywało jej więcej.

Słone przekąski w większych ilościach spożywało 14,8% uczestników sondażu. Więcej jednak było zmniejszających lub rezygnujących – w sumie co czwarty.

23,9% Polaków wypija więcej kawy niż przed pandemią, a tylko w sumie 7,7% - mniej lub przestało używać.

Do spożywania w większej ilości napojów energetycznych przyznało się 7,6% uczestników sondażu, podczas gdy 13,1% ograniczyło ilość wypijanych energy drinków, a 6% z nich zrezygnowało.

Dolegliwości zdrowotne związane ze spożywaniem słodyczy i cukru są najczęściej wskazywane przez uczestników sondażu. Do problemów po zjedzeniu słodyczy przyznaje się 13,4%, a związanych ze spożywaniem cukru - 11,1% badanych.

7,7% respondentów zauważa negatywne skutki zdrowotne spowodowane paleniem papierosów. Nieco rzadziej dolegliwości odczuwają spożywający sól (7,4%) oraz słone przekąski (6,0%), a także kawę (6,6%).

Sondaż "Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2" został przeprowadzony przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat w dniach 8-9 czerwca 2021 r., metodą CAWI, na grupie 1000 pełnoletnich Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat podczas epidemii koronawirusa.

Dołącz do dyskusji: 23 proc. Polaków twierdzi, że w pandemii pije mniej alkoholu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hmmm
chyba trzeba to porównać do słupków sprzedaży:)
na pewno trzeba pamiętać o wstydzie, który odczuwają nawet ananimowi respondenci:)
odpowiedź
User
smakosz na zdalnej pracy
Ja walę więcej :)
odpowiedź