SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

40 procent Polaków popiera NATO

Zdecydowana większość Polaków (80 proc.) popiera członkostwo Polski w NATO, mniejsze jest poparcie dla operacji wojskowych sojuszu - wynika z sondażu CBOS. Ponad 70 proc. ankietowanych nie popiera udziału Polaków w misji w Afganistanie.

40 procent Polaków popiera NATO

Dziesięć lat po przystąpieniu Polski do NATO członkostwo w tej organizacji popiera 80 proc. pytanych przez CBOS. Przeciwnych członkostwu jest 11 proc. badanych. CBOS przypomina, że aprobata dla członkostwa przeważała od samego początku, w latach 1999-2005 wyrażało ją 60-73 proc. ankietowanych.

Zdaniem 61 proc. ankietowanych członkostwo w NATO przyniosło Polsce korzyści także jeśli chodzi o przynależność do UE, zdaniem 58 proc. korzystnie wpłynęło na pozycję Polski na arenie międzynarodowej, a według 54 proc. miało korzystny wpływ na bezpieczeństwo kraju. Na relacje z Rosją przynależność do NATO wpłynęła niekorzystnie zdaniem 47 proc., odmiennego przekonania jest 16 proc. badanych.

Poparcie dla członkostwa w NATO nie przekłada się wprost na zgodę na udział we wszystkich misjach sojuszu. Opinię, że skoro Polska jest sojusznikiem, musi uczestniczyć we wszystkich akcjach zbrojnych NATO, podziela 14 proc., zdaniem 80 proc. udział Polski powinien być uzależniony od tego, czy jest to zgodne z interesem kraju.

Blisko trzy czwarte badanych - 73 proc. - nie popiera udziału polskich żołnierzy w misji w Afganistanie, poparcie wyraża 22 proc. pytanych przez CBOS.

Połowa badanych - 49 proc. - uważa, że w interesie Polski jest utrzymanie współpracy wojskowej w ramach NATO na dotychczasowym poziomie, zdaniem 23 proc. należy ją zwiększyć, a według 14 proc. zmniejszyć.

46 proc. jest zdania, że należy utrzymać współpracę wojskową w ramach UE na dotychczasowym poziomie, za zwiększeniem opowiada się 30, za redukcją - 10 procent.

Utrzymania obecnej intensywności dwustronnej współpracy wojskowej z USA chce 40 proc., co czwarty - 25 proc. - opowiada się za jej zmniejszeniem, a co piąty - 19 proc. - za zwiększeniem.

Blisko dwie trzecie - 64 proc. - uważa, że w interesie Polski leży przyłączenie się Ukrainy do NATO, przeciwnego zdania jest jeden na siedmiu respondentów - 14 procent.

Zdaniem 55 proc. korzystna dla Polski byłaby akcesja Gruzji, przeciwną opinię wyraża jedna piąta - 20 proc. badanych.

Sondaż z cyklu "Aktualne problemy i wydarzenia" Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło 5-11 lutego na 1048-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

  • Więcej informacji:
  • Cbos
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 40 procent Polaków popiera NATO

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl