SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

41. Festiwal w Opolu

Budka Suflera i Varius Manx na festiwalu w Opolu

41. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu rozpocznie się w piątek 28 maja i potrwa 2 dni - poinformowali organizatorzy imprezy. W programie festiwalu znajdą się dwa koncerty jubileuszowe - zespołów Budka Suflera i Varius Manx.

Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje konkurs "Debiuty", którego wykonawcy tradycyjnie konkurować będą o Nagrodę im. Anny Jantar. Laureat, który w nagrodę zostanie otoczony opieką artystyczną telewizyjnej Jedynki, zaśpiewa podczas sobotniego koncertu "Superjedynek".

W "Debiutach" wystąpi 12 wykonawców, spośród których 10 wyłoniła Komisja Artystyczna. Jedenastym artystą będzie tegoroczny laureat "Szansy na sukces", a dwunastym - zwycięzca konkursu zorganizowanego przez opolski MOK. Koncert "Debiuty" poprowadzi Artur Orzech.

O godzinie 20.10 w piątek rozpocznie się koncert "Premiery", podczas którego zaprezentuje się 14 wykonawców, wybranych spośród 128 zgłoszeń. Wystąpią m.in. De Mono z utworem "Najlepsze pozostanie", Ania Dąbrowska z "Glory" i Pudelsi z piosenką "Dawna dziewczyna". Koncert poprowadzi Piotr Bałtroczyk. "W tym roku wystąpi wyjątkowo wielu młodych artystów" - podkreślił w czwartek dyrektor artystyczny festiwalu, Marek Sierocki.

Piosenki biorące udział w koncercie "Premier" telewizyjna Jedynka będzie prezentowała na antenie od niedzieli, 25 kwietnia. Nagroda publiczności zostanie przyznana na podstawie wyników głosowania sms-owego i audiotele. Swojego laureata wybierze także specjalne jury, w skład którego wejdą dyrektorzy 12 ośrodków terenowych TVP.

Późnym wieczorem w piątek organizatorzy festiwalu zaplanowali także koncert jubileuszowy zespołu Budka Suflera, który w tym roku świętuje 30-lecie działalności. W Opolu grupa zaprezentuje swoje największe przeboje oraz dwa premierowe utwory. Patronat nad koncertem jubileuszowym Budki objął minister kultury Waldemar Dąbrowski oraz telewizyjna Jedynka.

Drugiego dnia festiwalu po raz piąty w historii imprezy wręczone zostaną - zaprojektowane przez rzeźbiarkę prof. Zofię Wolską - statuetki "Superjedynek" w 10 kategoriach, w tym m.in. w kategorii wydarzenie muzyczne w okresie "od Opola do Opola". Gwiazdą koncertu "Superjedynek" będzie zespół Varius Manx, który w Opolu zorganizuje obchody 15-lecia działalności. Gospodarzem wieczoru będzie artysta kabaretowy, Marcin Daniec.

Podczas festiwalu po raz drugi wręczona zostanie nagroda "Artysta bez granic", przyznawana przez Telewizję Polonia dla najpopularniejszego poza granicami kraju polskiego artysty estradowego. Nazwisko laureata zostanie ogłoszone 2 maja.

W przeddzień oficjalnego rozpoczęcia festiwalu w centrum Opola tradycyjnie zorganizowany zostanie koncert hip-hopowy. Artyści wystąpią na specjalnie zbudowanej scenie plenerowej. Jedną z atrakcji koncertu będzie "pojedynek" między raperami. "To będzie bezkrwawa bitwa na słowa" - powiedział Hirek Wrona z TVP, który poprowadzi koncert.

Dyrektor artystyczny festiwalu Marek Sierocki

Producent Krystyna Łączyńska

Reżyseria Krzysztof Jaślar, Leszek Kumański, Bartek Jastrzębowski, Bolesław Pawica, Paweł Zeitz

Kierownictwo muzyczne Zygmunt Kukla

Scenografia Jorgos Stylianou, Anna Mioduszewska

Kierownictwo produkcji Danuta Myjkowska Iwona Mnich

Realizator wizji Waldemar Stroński Tomasz Motyl Krzysztof Buchowicz

Reżyseria światła Artur Szyman

Realizacja dźwięku Wojciech Łopaciuk Roman Rutyna Jerzy Orlecki Andrzej Hamerski

Rzecznik prasowy Maciej Orłoś

Biuro Prasowe Magda Szczawińska

Telewizja Polska towarzyszy Festiwalom w Opolu już czterdzieści lat. Ubiegłoroczny jubileuszowy festiwal potwierdził, że Opole na przełomie maja i czerwca jest stolicą polskiej piosenki. Impreza była uświetniona specjalnym koncertem "40/40". Jego repertuar ułożyli widzowie Jedynki, słuchacze Programu 1 Polskiego Radia oraz czytelnicy Tele Tygodnia w specjalnym plebiscycie. Z ponad stu dwudziestu wyróżnionych piosenek, w trzydziestu dziewięciu festiwalach, wybrano czterdzieści najpopularniejszych przebojów. W plebiscycie tym oddano ponad sto siedemdziesiąt tysięcy głosów.

W jubileuszowym koncercie "40/40" wzięli udział zarówno wykonawcy oryginalnych wersji, a także młodzi artyści, którzy wykonali swoje interpretacje słynnych przebojów. Koncert ten zgromadził przed ekranami telewizorów cztery i pół miliona widzów (57% udziałów).

Najlepiej oglądanym koncertem ubiegłorocznego Opola był konkurs "Premier" (6,5 mln widzów, 55% udziałów). Do udziału w "Premierach" zgłoszono 145 piosenek, z których Komisja Artystyczna wybrała jedenaście. Piosenki laureatki: "Oczy szeroko zamknięte" zespołu Łzy i "Do nieba" Blue Cafe, stały się największymi przebojami ubiegłego roku. Ta tendencja trwa od roku 2000, kiedy to "Premiery" wygrała Budka Suflera utworem "Bal wszystkich świętych". W roku 2001 konkurs ten wygrało Ich Troje piosenką "Powiedz", a nagrodę jury dostały Brathanki za utwór "W kinie w Lublinie". W roku 2000 znów "Premiery" wylansowały wielki przebój - "Baśkę" zespołu Wilki. Ogromna, rosnąca z roku na rok, widownia "Premier", a także kreacja przez ten konkurs największych przebojów pokazuje, że TVP skutecznie spełnia rolę mecenasa polskiej piosenki.

Niesłabnącym powodzeniem cieszy się dwuczęściowy koncert Superjedynki. Pierwszą część koncertu "Superjedynki" obejrzało 5,5 mln widzów (50% udziałów), a część drugą - 5,6 mln widzów (56% udziałów).

Program tego koncertu ułożony został, w drodze plebiscytu, przez widzów Jedynki, słuchaczy 1 PR Polskiego Radia oraz czytelników "Super TV". Na utwory oddano ponad sto tysięcy głosów, co świadczy o wysokiej randze i dużej sympatii widzów do takiej formy nagradzania swoich faworytów. Przez wielu wykonawców ta nagroda jest uważana za najważniejszą na polskim rynku muzycznym, a występ podczas "Superjedynek" jest nobilitacją.

Od trzech lat Festiwal w Opolu gości nie tylko w Amfiteatrze, ale również na Placu Kopernika. Tam odbyły się koncerty: "Polski Hip-Hop", "Polski Clubbing", "Debiuty" oraz specjalne wydanie "Od przedszkola do Opola". W tym roku również towarzyszyły nam będą emocje koncertów plenerowych. Zapraszamy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 41. Festiwal w Opolu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl