SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

45 lat Telewizji Gdańsk

Gdański odział terenowy TVP istnieje od 1958 roku

W najbliższą sobotę 10 maja TVP 3 Gdańsk inauguruje "Dniem Otwartym" obchody 45-lecia swego istnienia. Wszyscy chętni do poznania telewizji od kulis mogą zgłaszać się do siedziby TVG przy ul. Czyżewskiego 42 w Oliwie od 10-tej do 15. Będzie okazja nie tylko do zapoznania się z historią gdańskiego Oddziału TVP S.A., lecz także zwiedzanie studia i planu produkcji serialu telewizyjnego. Będzie można sprawdzić swoją fotogeniczność. Wybrańcami zajmą się telewizyjni charakteryzatorzy.

Przed budynkiem można będzie obejrzeć wóz transmisyjny. Odbędzie się specjalne nagranie programu "Co mnie gryzie". Zaprezentują się również dziennikarze i twórcy innych programów m.in. "Rodnej zemi", a wszystko to relacjonować będzie na żywo "Radio Gdańsk".

Gdański odział terenowy TVP istnieje od 1958 roku. 10 października 1958 roku pojawiła się pierwsza plansza z Neptunem, zaś pierwszy eksperymentalny program lokalny wyemitowany został 26 grudnia 1958 roku. Same prace nad powstaniem lokalnej gdańskiej telewizji rozpoczęły się 10 maja 1955 roku, gdy został powołany "Komitet Społeczny Budowy Telewizji". Natomiast inauguracja otwarcia stacji nadawczej i rozpoczęcie systematycznej retransmisji programu z Warszawy miało miejsce 6 marca 1959 roku.

W pierwszych latach realizował głównie programy i reportaże o tematyce morskiej jak "Bryza" Zdzisława Pietrasa (również na antenie ogólnopolskiej), "Gawędy Wilków Morskich", "Peryskop". Wizytówką stacji stał się "Latający Holender" - program Bogdana Sienkiewicza, emitowany cyklicznie na antenie ogólnopolskiej. Znany był również wakacyjny program dla dzieci i młodzieży "Teleferie".

Od 1961 roku TVG transmituje koncerty Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte to czas inscenizacji dla Teatru Telewizji, przedstawień baletowych, koncertów, recitali, programów sportowych i rozrywkowych. W tym okresie rozpoczęły się również transmisje z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

W latach osiemdziesiątych TVG przekazywała wszystkie ważne wydarzenia społeczne i polityczne rozpoczynające proces przemian ustrojowych rozgrywające się na Wybrzeżu. Wzrosła rola informacji i publicystyki. Obecnie największą widownię skupia program informacyjny "Panorama", którego główne wydanie ogląda średnio ok. 400 tys. osób. Wierną widownię mają też programy autorskie: Janusza Trusa "Kość niezgody", Marka Ponikowskiego "Gdański dywanik", "Tygodnik Gospodarczy" Marka Kańskiego, Jolanty Stefanowskiej "Co mnie gryzie?".

1 października 1992 roku wyemitowano pierwszy Gdański Program Regionalny (gdańską trójkę). 13 grudnia 1996 roku nastąpiła przeprowadzka z ul. Sobótki 15 na ul. Czyżewskiego 42, pierwsza emisja z nowego Ośrodka miała miejsce 16.12.1996 roku. W styczniu 1999 roku rozszerzono zasięg nadawania Rozłączonej Sieci Programu 2 na teren Słupska. 21 lipca 2000 roku nowy Ośrodek w Olsztynie po raz pierwszy emituje własną "Panoramę Warmii i Mazur".

Dziennikarze, redaktorzy i autorzy programów otrzymali wiele nagród i wyróżnień za zrealizowane w Gdańskim Ośrodku programy. Najlepsze z nich będą, korzystając z Jubileuszu 45-lecia, prezentowane na antenie TVP 3.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 45 lat Telewizji Gdańsk

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl