SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Abonament RTV płaci tylko milion gospodarstw domowych w Polsce. 743 mln zł zamiast 3,13 mld zł

Abonament radiowo-telewizyjny w Polsce płaci tylko niewiele ponad milion gospodarstw domowych, a ponad połowa gospodarstw w ogóle nie ma zarejestrowanych odbiorników radiowych i telewizyjnych - wynika ze sprawozdania KRRiT za 2015 rok.

fot. Shutterstock.comArticle

Krajowa Rada w dokumencie podała, że na 13,57 mln gospodarstw domowych (według danych GUS) zarejestrowane odbiorniki miało 6,72 mln gospodarstw, czyli niecała połowa wszystkich gospodarstw domowych. Z kolei połowa z tych, które zdecydowało się na ich rejestrację, jest ustawowo zwolniona z tej opłaty.

W sprawozdaniu podano, że pozostała część gospodarstw domowych tj. 3,55 mln, powinna w terminie opłacać abonament. - Na koniec 2015 r. terminowo wnosiły opłaty jedynie 1 061 504 gospodarstwa - napisano w dokumencie.

- Przy założeniu, że wszystkie gospodarstwa domowe mają zarejestrowane odbiorniki RTV i wnoszą opłaty terminowo potencjalne wpływy abonamentowe (bez uwzględnienia wpływów od abonentów  instytucjonalnych) w 2015 r. powinny wynosić około 3,13 mld zł netto - podał w sprawozdaniu regulator. Tymczasem wpływy z abonamentu w zeszłym roku wyniosły 743,3 mln zł (wraz z odsetkami za opóźnienia i karami).

Poczta Polska wyliczyła, że zaległości  z tytułu niepłacenia abonamentu na koniec 2015 roku wynoszą w Polsce ponad 1,7 mld zł. Z tego 1,58 mld zł to ubytek z tytułu używania niezarejestrowanych odbiorników  w gospodarstwach domowych. Natomiast 700 mln zł to ubytek spowodowany niewnoszeniem terminowo opłat przez zarejestrowanych abonentów.

Od 2017 roku ma a zostać wprowadzona opłata audiowizualna, która zastąpi abonament radiowo-telewizyjny. Ma ona wynosić między 11 a 15 zł miesięcznie.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Abonament RTV płaci tylko milion gospodarstw domowych w Polsce. 743 mln zł zamiast 3,13 mld zł

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nie!
A ja przestanę płacić na barbarię!
odpowiedź
User
ani grosza
Państwowa tuba powinna być ze względu na koszty i rozpasanie zwinięta do max 2 programów i finansowana z budżetu, dokładnie tak jak cała budżetówka - dlaczego w tym wypadku ma być inaczej. Opłata jest za coś, na podstawie umowy, a skoro umowy nie ma to niech sobie zakodują sygnał i zawierają umowy, dokładnie tak jak robi to komercja.
odpowiedź
User
Zbitur
A kto jest temu winny. Do kogo pretensje! Widać tak rozgarniętą mieliśmy i mamy " siłę" rządzącą. Jakoś wszyscy zapomnieli co oznacza słowo - przewidywać. Ale to jest domena ludzi myślących. Z poważaniem - Zbychu.
odpowiedź