SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Abonament RTV płaci tylko milion gospodarstw domowych w Polsce. 743 mln zł zamiast 3,13 mld zł

Abonament radiowo-telewizyjny w Polsce płaci tylko niewiele ponad milion gospodarstw domowych, a ponad połowa gospodarstw w ogóle nie ma zarejestrowanych odbiorników radiowych i telewizyjnych - wynika ze sprawozdania KRRiT za 2015 rok.

fot. Shutterstock.comArticle

Krajowa Rada w dokumencie podała, że na 13,57 mln gospodarstw domowych (według danych GUS) zarejestrowane odbiorniki miało 6,72 mln gospodarstw, czyli niecała połowa wszystkich gospodarstw domowych. Z kolei połowa z tych, które zdecydowało się na ich rejestrację, jest ustawowo zwolniona z tej opłaty.

W sprawozdaniu podano, że pozostała część gospodarstw domowych tj. 3,55 mln, powinna w terminie opłacać abonament. - Na koniec 2015 r. terminowo wnosiły opłaty jedynie 1 061 504 gospodarstwa - napisano w dokumencie.

- Przy założeniu, że wszystkie gospodarstwa domowe mają zarejestrowane odbiorniki RTV i wnoszą opłaty terminowo potencjalne wpływy abonamentowe (bez uwzględnienia wpływów od abonentów  instytucjonalnych) w 2015 r. powinny wynosić około 3,13 mld zł netto - podał w sprawozdaniu regulator. Tymczasem wpływy z abonamentu w zeszłym roku wyniosły 743,3 mln zł (wraz z odsetkami za opóźnienia i karami).

Poczta Polska wyliczyła, że zaległości  z tytułu niepłacenia abonamentu na koniec 2015 roku wynoszą w Polsce ponad 1,7 mld zł. Z tego 1,58 mld zł to ubytek z tytułu używania niezarejestrowanych odbiorników  w gospodarstwach domowych. Natomiast 700 mln zł to ubytek spowodowany niewnoszeniem terminowo opłat przez zarejestrowanych abonentów.

Od 2017 roku ma a zostać wprowadzona opłata audiowizualna, która zastąpi abonament radiowo-telewizyjny. Ma ona wynosić między 11 a 15 zł miesięcznie.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Abonament RTV płaci tylko milion gospodarstw domowych w Polsce. 743 mln zł zamiast 3,13 mld zł

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nie!
A ja przestanę płacić na barbarię!
odpowiedź
User
ani grosza
Państwowa tuba powinna być ze względu na koszty i rozpasanie zwinięta do max 2 programów i finansowana z budżetu, dokładnie tak jak cała budżetówka - dlaczego w tym wypadku ma być inaczej. Opłata jest za coś, na podstawie umowy, a skoro umowy nie ma to niech sobie zakodują sygnał i zawierają umowy, dokładnie tak jak robi to komercja.
odpowiedź
User
Zbitur
A kto jest temu winny. Do kogo pretensje! Widać tak rozgarniętą mieliśmy i mamy " siłę" rządzącą. Jakoś wszyscy zapomnieli co oznacza słowo - przewidywać. Ale to jest domena ludzi myślących. Z poważaniem - Zbychu.
odpowiedź
User
Newsman
Proszę zrobić badanie, ile kanałów telewizji publicznej jest dostępnych na zwykłą antenę. Wtedy okaże się, że ludzie nie płacą abopnamentu, bo mają tylko jedynkę, albo tylko dwójkę, czasem tvp info.

Tyle, że nikt nie przewidział możliwości płacenia 2/13 abonamentu, prawda?

To tak, jakby sprzedawać bilety na mecze reprezentacji, ale wyganiać widzów se stadionu po 10 minutach. Widzieli, więc zapłata się należy, a kogo obchodzi, że tylko kawałek.
odpowiedź
User
www
Skoro opłata ma być powszechna, to może pensje też powinny być jawne? Przyszłe media narodowe powinny udostępniać w internecie listy pracowników i pobierane wynagrodzenia. Pieniądze obywateli, więc pełna jawność. Nie sądzę, żeby ktokolwiek działający pod hasłem "dobrej zmiany" się sprzeciwił takiemu rozwiązaniu. Bo niby czemu?
odpowiedź