SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Problemy prawie 46 tys. osób z powodu niepłacenia abonamentu RTV

Tylko do końca listopada 2022 roku w związku z nieuiszczoną opłatą abonamentową za używanie odbiornika radiowego lub telewizyjnego wszczęto postępowanie egzekucyjne na podstawie 45 854 tytułów wykonawczych - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Przed rokiem w wyniku działań Poczty Polskiej problemy miało więcej osób.

Kontrolerzy Poczty Polskiej sprawdzają czy mieszkańcy poszczególnych budynków i kierowcy zarejestrowali odbiorniki radiowe i telewizyjne. Obowiązkiem instytucji jest też weryfikacja czy posiadacze odbiorników uiszczają oni opłaty z tytułu abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jeśli stwierdzone zostaną zaległości, to widz czy radiosłuchacz powinien otrzymać listowne upomnienie.

Gdy ono także nie poskutkuje, to Poczta Polska powinna wystawić tytuł wykonawczy i skierować go do organu egzekucyjnego, którym w tym przypadku jest miejscowy naczelnik urzędu skarbowego. Należności ściągają  poborcy skarbowi ze specjalnej komórki, którzy mają podobne uprawnienia do komorników. Mogą na przykład zabezpieczyć rachunek bankowy, akcje czy obligacje. W przypadku większego zadłużenia także nieruchomości.

Liczba postępowań nieznacznie spada

Ministerstwo Finansów informuje Wirtualnemedia.pl, że od 1 stycznia do 30 listopada 2022 roku - wszczęto postępowanie egzekucyjne na podstawie 45 854 tytułów wykonawczych. To mniej niż w tym samym okresie 2021 roku, kiedy wszczętych postępowań było 54 260. Dla porównania, w całym 2021 roku liczba ta wyniosła 55 044. Pracownicy Poczty Polskiej w tym zakresie byli bardziej aktywni na początku 2022 roku. Wówczas wszczęto 7 979 postępowań. To prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej, bo wtedy takich tytułów wystawiono 2 714.

Kara za niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność jego miesięcznej wysokości. Przyłapana na tym osoba lub firma musi też uregulować zaległe składki. Poczcie Polskiej o wiele łatwiej jest weryfikować czy osoby z zarejestrowanymi odbiornikami, za nie płacą. Zdaniem prawników, nie ma obowiązku, aby dopuścić kontrolerów do mieszkania lub samochodu. Za ich niewpuszczenie nie grożą też żadne konsekwencje prawne. Nie mogą zapukać do mieszkania z policjantami, ani nałożyć karę na podstawie zdjęcia tunera radiowego w samochodzie lub anteny na balkonie. Muszą udowodnić, że urządzenie jest gotowe do natychmiastowego odbioru. Eksperci twierdzą, że to sformułowanie z ustawy abonamentowej dotyczy tylko odbiorników z aktywnymi dekoderami i antenami. Oglądanie aplikacji do streamingu na telewizorach Smart TV nie wiąże się z obowiązkiem uiszczania opłat abonamentowych, ani rejestracji odbiornika.

Jak umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości?

Jeśli suma, którą mamy do zapłaty z powodu zaległości jest zbyt duża, możemy wnioskować do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o rozłożenie na raty należności. W szczególnych sytuacjach możliwe jest też całkowite umorzenie długu. KRRiT umarza zaległości także na wniosek Poczty Polskiej w przypadku, gdy nie jest możliwe ustalenie podmiotu zobowiązanego do wnoszenia opłat albo podmiot ten nie posiada majątku, z którego można zaspokoić należności. Ze sprawozdania regulatora za 2021 rok wynika, że Poczta Polska takich wniosków złożyła w 2021 roku 2639. Opiewały one na 3,7 mln zł (w 2020 roku było to 3,5 mln zł).

- Na wniosek osoby, której dotyczy obowiązek abonamentowy, KRRiT może umorzyć zaległości w płatnościach abonamentowych oraz odsetki za zwłokę „w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe”. KRRiT na swojej stronie zamieściła informację o warunkach przyjmowania wniosków o umorzenie zaległości lub o rozłożenie ich na raty – a warunki te wynikają z podjętej przez KRRiT uchwały nr 279/2018 z 22 listopada 2018 roku. KRRiT wyszczególniła w tej informacji następujące, przykładowe przesłanki umorzenia (np. dochód na 1 osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 55,5% minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto) i przesłanki rozłożenia na raty (np. dochód na 1 osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto) - tłumaczą Aleksandra Kolbusz i Sebastian Urban z Kancelarii Prawnej Media.

Zobacz także: Prawnicy radzą jak skutecznie odwołać się od kary za niepłacenie abonamentu RTV

W 2021 roku KRRiT umorzyła zaległości abonamentowe na łączną kwotę ponad 15,3 mln zł oraz rozłożyła na raty około 0,95 mln zł. - W 2021 r. do KRRiT wpłynęły 40 533 pisma w sprawie opłat abonamentowych (mniej o 6 826 w porównaniu do 2020 r.). Pośród nadesłanej korespondencji zarejestrowano 25 016 pism jako nowe wnioski o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości abonamentowych, które powstały w różnych latach. W zeszłym roku urzędnicy rozpatrzyli 94 601 spraw (więcej o 9 947 w porównaniu do 2020 r.), w tym 90 996 wniosków o umorzenie i rozłożenie na raty zaległości abonamentowych. KRRiT wydała 80 459 decyzji (więcej o 6 369 w porównaniu do 2020 r.) oraz 10 537 postanowień i zawiadomień kończących wniosek (więcej o 1 848 w porównaniu do 2020 r.) - czytamy w sprawozdaniu regulatora za 2021 rok.

W związku z rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji od Nowego Roku stawki abonamentowe  wzrosną do 8,70 zł i 27,30 zł miesięcznie. Na obniżkę opłat mogą liczyć osoby, które zdecydują się zapłacić za dłuższy okres z góry.

Dołącz do dyskusji: Problemy prawie 46 tys. osób z powodu niepłacenia abonamentu RTV

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Groszek
Po to jest abonament RTV żeby go płacić. Proste. A jak ktoś się miga to i tak zapłaci.
odpowiedź
User
Tomek
Warto mimochodem podpytywać znajomych czy płacą abonament.
odpowiedź
User
migis
Po to jest abonament RTV żeby go płacić. Proste. A jak ktoś się miga to i tak zapłaci.


A czy ktoś Ci zabrania.
Płać!
odpowiedź