SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Publicysta „Krytyki Politycznej” i OKO.press nowym szefem państwowego instytutu

Profesor Adam Leszczyński, jako publicysta współpracujący z „Krytyką Polityczną” i OKO.press, został powołany przez ministra kultury na dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego. Ze stanowiska zdymisjonowano Jana Żaryna.

Adam Leszczyński, fot. screen z youtube / Historia bez KituAdam Leszczyński, fot. screen z youtube / Historia bez Kitu

Odwołanie Jana Żaryna ze stanowiska dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego minister Bartłomiej Sienkiewicz uzasadniał na czwartkowej konferencji prasowej. - Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im.Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego miał być wehikułem, który w ostatniej chwili transmituje pieniądze, ponad 100 milionów na Muzeum Paderewskiego razem z władzami Otwocka. Ta historia będzie wyjaśniona do końca" - zapowiedział.

- W ciągu trzech lat istnienia przekazał pięniądze na rzecz kilkudziesięciu organizacji - takich jak Marsz Niepodległości, Straż Narodowa, Młodzież Wszechpolska czy Fundacja Witaszków - milionerów, którzy wspierają Ordo Iuris. Łącznie na środowiska ekstremistyczne i takie organizacje w ciągu kilku lat istnienia Instytut przepompował, bo inczej nie da się tego nazwać, 74 mln zł, w tym 40 mln na zakup nieruchomości - wyliczył szef MKiDN.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Sienkiewicz zapewnił, że resort kultury będzie badać wydane środki. - Nie zgadzam się, by pieniądze polskich podatników szły za pomocą tego Instytutu na zasilanie środowisk ekstremistycznych - zaznaczył.

Adam Leszczyński w SWPS, „Krytyce Politycznej” i OKO.press

Sienkiewicz poinformował, że Żaryna na stanowisku dyrektora IDMN zastąpi prof. Adam Leszczyński, wykładowca Uniwersytetu SWPS w Warszawie, historyk i socjolog, znany ostatnio jako autor „Ludowej historii Polski”.

Prof. Adam Leszczyński w latach 1993-2017 był związany z „Gazetą Wyborczą” - od 2000 roku pracował w dziale nauki, a od 2005 roku w dziale opinii. Obecnie współpracuje z „Krytyką Polityczną” i OKO.press. Pisał też do „Newsweeka”, „Polityki”, „Przekroju” i „ResPubliki Nowej”.

Bartłomiej Sienkiewicz zapewnił, że nie chce likwidować Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. - Uważam tylko, że jeśli mamy do czynienia z czymś takim, jak spuścizna myśli politycznej wielu obozów demokratycznej Polski, to powinniśmy badać je wszystkie. Wchodzi w to dziedzictwo narodowej demokracji, ale także i piłsudczyków, konserwatystów, socjalistów. To jest w pewnym sensie niematerialny dorobek kulturowy Polski. Zwracam uwagę, jakie pióra w przeszłości były w tych obozach. To byli czasami najwybitniejsi literaci i publicyści swoich epok. To jest dziedzictwo, którym powinniśmy się zająć - powiedział szef MKiDN.

Dołącz do dyskusji: Publicysta „Krytyki Politycznej” i OKO.press nowym szefem państwowego instytutu

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
abi
Z Okopress do Dmowskiego!
Koniec świata.
odpowiedź
User
man
Spóźnione prima aprilis?
Moze tez trzeba badać dzieje KPP czyli Komunistycznej Partii Polski, co panie Leszczynski? Tylu bohaterow z niej wyszlo jak Ozjasz Szechter, tatuś jeszcze wiekszego bohatera Adama M.
odpowiedź
User
Norbert
I oto mamy obiektywizm, brak upolitycznienia stanowisk, brak kolesiostwa w wykonaniu P*O/Tu*ska. TKM!
odpowiedź