SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agata Kowalska po 14 latach odchodzi z TOK FM. "Straciłam zaufanie do redakcji"

Dziennikarka TOK FM Agata Kowalska po 14 latach pracy złożyła wypowiedzenie. Jak tłumaczy, jedną z przyczyn jej decyzji była "nagła zmiana ramówki" i skrócenie jej programu "Analizy". - Fundamentem pracy dziennikarskiej było dla mnie zawsze zaufanie do redakcji (...). W ciągu kilku ostatnich tygodni straciłam to zaufanie i pewność - wyjaśnia Agata Kowalska.

Agata Kowalska, fot. Youtube.com/TOK FMArticle

O złożeniu wypowiedzenia dziennikarka poinformowała w środę późnym wieczorem na Facebooku.

"Decyzja o nagłej zmianie ramówki i skróceniu 'Analiz' dotarła do mnie podczas krótkiego urlopu. W SMS-ie. To tylko jedna z przyczyn, dla których w ubiegłym tygodniu złożyłam wypowiedzenie; z końcem sierpnia moja umowa wygaśnie.

W Radiu TOK FM przepracowałam 14 lat, między innymi jako wydawczyni 'Komentarzy' Ani Laszuk, jako pomysłodawczyni 'Skołowanych' i jako prowadząca ukochane 'Analizy'. Niestety, mimo tak długiego stażu nie udało mi się zrozumieć decyzji podejmowanych ostatnio przez szefostwo wobec mnie i mojego programu. Ani formy, w jakiej były mi komunikowane.

Fundamentem pracy dziennikarskiej było dla mnie zawsze zaufanie do redakcji, poczucie, że wspiera mnie przy trudnych wywiadach, doradza w kwestiach etycznych i pomaga – gorąco się spierając – w wyborze tematów ważnych, a nie tylko popularnych. W ciągu kilku ostatnich tygodni straciłam to zaufanie i pewność. Na dodatek o wielu szczegółach nie wolno mi mówić ze względu na - co za paradoks! - dobro firmy.

Jest mi bardzo ciężko, zwłaszcza że rozstaję się nie tylko z anteną, ale i z niesamowitymi ludźmi: gośćmi programu. I – co chyba najtrudniejsze - ze swoim marzeniem o współtworzeniu lepszego Radia TOK FM. Bardzo kochałam tę robotę" - napisała Agata Kowalska.

Ostatnio w audycji "Analizy" dziennikarka zajmowała się tematem mobbingu w pracy. Przeprowadziła rozmowę m.in. z Hanną Zielińską, która miała paść ofiarą takich praktyk w redakcji "Przekroju".

Od początku związana z TOK FM

Agata Kowalska w 2006 r. ukończyła wydział nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Od początku swojej kariery zawodowej związana jest z radiem TOK FM.

Jak pisze na swoim profilu na Linkedln, "radia uczyła się od Ani Laszuk i Piotra Zorcia, wydając 'Komentarze Radia TOK FM'. Jej pierwszym ramówkowym pomysłem była audycja "Skołowani",  która najpierw dotyczyła tematyki rowerowej, a później przekształciła się w program o transporcie miejskim.

Równolegle wraz z Pawłem Sulikiem Kowalska tworzyła popołudniowy program publicystyczny "Post Factum". Ostatnio prowadziła "Analizy", audycję początkowo poświęconą pracy rządu i parlamentu.

Aktywnie działa na rzecz praw LGBT

Dziennikarka specjalizuje się w debatach publicznych. Zaczynała od cyklu "StudioTOK" - projektu Radia TOK FM i Teatru Studio w Warszawie. Potem prowadziła kilkadziesiąt ogólnokrajowych debat z kandydatami na polityków w czasie kampanii wyborczych w ramach cyklu "Usłysz Swoje Miasto" w 2014 r., "Usłysz Swojego Posła" w 2016 r. i "Usłysz Swoje Miasto" w 2018 r. W 2017 r. w związku z reformą edukacji moderowała ogólnopolskie debaty "Usłysz Swoją Szkołę" z udziałem kuratorów wojewódzkich, ekspertów i rodziców uczniów z całej Polski.

W 2016 r. Agata Kowalska dostała nagrodę "Pióro Nadziei", przyznawaną przez Amnesty International oraz Złoty Mikrofon Radia TOK FM.

Dziennikarka aktywnie działa na rzecz praw środowiska LGBT. W 2018 r. wzięła ślub cywilny w Berlinie ze swoją partnerką Emilią Barabasz. Po powrocie do Polski kobiety próbowały zarejestrować niemiecki akt małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego. Kiedy odmówił, złożyły skargę do wojewody mazowieckiego, a po jego odmowie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd oddalił skargę, uznając ją za bezzasadną.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agata Kowalska po 14 latach odchodzi z TOK FM. "Straciłam zaufanie do redakcji"

36 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mick
Żądamy, aby Rzecznik Praw Obywatelskich poruszył tę sprawę, tak jak to robił w przypadku odejścia innych dziennikarzy z pracy.
odpowiedź
User
Kety
O ja.. to nie tylko w rządowych mediach zabierają programy?????
odpowiedź
User
Kuferek
Tak to bywa w kryzysie, osoby wrażliwe poddają się najszybciej. Ale to nie jest zbyt mądre, bo wiele osób po prostu zwolniono, a ona tutaj
odpowiedź