SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Agata Kowalska po 14 latach odchodzi z TOK FM. "Straciłam zaufanie do redakcji"

Dziennikarka TOK FM Agata Kowalska po 14 latach pracy złożyła wypowiedzenie. Jak tłumaczy, jedną z przyczyn jej decyzji była "nagła zmiana ramówki" i skrócenie jej programu "Analizy". - Fundamentem pracy dziennikarskiej było dla mnie zawsze zaufanie do redakcji (...). W ciągu kilku ostatnich tygodni straciłam to zaufanie i pewność - wyjaśnia Agata Kowalska.

Agata Kowalska, fot. Youtube.com/TOK FM Article

O złożeniu wypowiedzenia dziennikarka poinformowała w środę późnym wieczorem na Facebooku.

"Decyzja o nagłej zmianie ramówki i skróceniu 'Analiz' dotarła do mnie podczas krótkiego urlopu. W SMS-ie. To tylko jedna z przyczyn, dla których w ubiegłym tygodniu złożyłam wypowiedzenie; z końcem sierpnia moja umowa wygaśnie.

W Radiu TOK FM przepracowałam 14 lat, między innymi jako wydawczyni 'Komentarzy' Ani Laszuk, jako pomysłodawczyni 'Skołowanych' i jako prowadząca ukochane 'Analizy'. Niestety, mimo tak długiego stażu nie udało mi się zrozumieć decyzji podejmowanych ostatnio przez szefostwo wobec mnie i mojego programu. Ani formy, w jakiej były mi komunikowane.

Fundamentem pracy dziennikarskiej było dla mnie zawsze zaufanie do redakcji, poczucie, że wspiera mnie przy trudnych wywiadach, doradza w kwestiach etycznych i pomaga – gorąco się spierając – w wyborze tematów ważnych, a nie tylko popularnych. W ciągu kilku ostatnich tygodni straciłam to zaufanie i pewność. Na dodatek o wielu szczegółach nie wolno mi mówić ze względu na - co za paradoks! - dobro firmy.

Jest mi bardzo ciężko, zwłaszcza że rozstaję się nie tylko z anteną, ale i z niesamowitymi ludźmi: gośćmi programu. I – co chyba najtrudniejsze - ze swoim marzeniem o współtworzeniu lepszego Radia TOK FM. Bardzo kochałam tę robotę" - napisała Agata Kowalska.

Ostatnio w audycji "Analizy" dziennikarka zajmowała się tematem mobbingu w pracy. Przeprowadziła rozmowę m.in. z Hanną Zielińską, która miała paść ofiarą takich praktyk w redakcji "Przekroju".

Od początku związana z TOK FM

Agata Kowalska w 2006 r. ukończyła wydział nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Od początku swojej kariery zawodowej związana jest z radiem TOK FM.

Jak pisze na swoim profilu na Linkedln, "radia uczyła się od Ani Laszuk i Piotra Zorcia, wydając 'Komentarze Radia TOK FM'. Jej pierwszym ramówkowym pomysłem była audycja "Skołowani",  która najpierw dotyczyła tematyki rowerowej, a później przekształciła się w program o transporcie miejskim.

Równolegle wraz z Pawłem Sulikiem Kowalska tworzyła popołudniowy program publicystyczny "Post Factum". Ostatnio prowadziła "Analizy", audycję początkowo poświęconą pracy rządu i parlamentu.

Aktywnie działa na rzecz praw LGBT

Dziennikarka specjalizuje się w debatach publicznych. Zaczynała od cyklu "StudioTOK" - projektu Radia TOK FM i Teatru Studio w Warszawie. Potem prowadziła kilkadziesiąt ogólnokrajowych debat z kandydatami na polityków w czasie kampanii wyborczych w ramach cyklu "Usłysz Swoje Miasto" w 2014 r., "Usłysz Swojego Posła" w 2016 r. i "Usłysz Swoje Miasto" w 2018 r. W 2017 r. w związku z reformą edukacji moderowała ogólnopolskie debaty "Usłysz Swoją Szkołę" z udziałem kuratorów wojewódzkich, ekspertów i rodziców uczniów z całej Polski.

W 2016 r. Agata Kowalska dostała nagrodę "Pióro Nadziei", przyznawaną przez Amnesty International oraz Złoty Mikrofon Radia TOK FM.

Dziennikarka aktywnie działa na rzecz praw środowiska LGBT. W 2018 r. wzięła ślub cywilny w Berlinie ze swoją partnerką Emilią Barabasz. Po powrocie do Polski kobiety próbowały zarejestrować niemiecki akt małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego. Kiedy odmówił, złożyły skargę do wojewody mazowieckiego, a po jego odmowie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd oddalił skargę, uznając ją za bezzasadną.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agata Kowalska po 14 latach odchodzi z TOK FM. "Straciłam zaufanie do redakcji"

36 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mick
Żądamy, aby Rzecznik Praw Obywatelskich poruszył tę sprawę, tak jak to robił w przypadku odejścia innych dziennikarzy z pracy.
53 35
odpowiedź
User
Kety
O ja.. to nie tylko w rządowych mediach zabierają programy?????
59 8
odpowiedź
User
Kuferek
Tak to bywa w kryzysie, osoby wrażliwe poddają się najszybciej. Ale to nie jest zbyt mądre, bo wiele osób po prostu zwolniono, a ona tutaj
12 8
odpowiedź