Sebastian Buczek, Sławomir S. Sikora, Tomasz Sielicki, Andrzej Szlęzak, Wanda Rapaczynski i Dariusz Formela do rady nadzorczej Agory na najbliższą kadencję zostali zgłoszeni przez Agorę Holding, do której należą akcje stanowiące 11,6 proc. kapitału i 35,36 proc. głosów na walnym.
Jak niedawno informowaliśmy, OFE PZU Złota Jesień jako posiadacz 17,45 proc. kapitału i 12,76 proc. głosów na walnych Agory zgłosiło Jacka Levernesa na kolejną kadencję w radzie nadzorczej spółki.
Walne zgromadzenie firmy odbędzie się 29 czerwca.
Nowi i obecni członkowie rady nadzorczej Agory
Jacek Levernes w radzie nadzorczej Agory jest od drugiej połowy czerwca 2024 roku, Andrzej Szlęzak – od grudnia 2005 roku (obecnie jest przewodniczącym), Tomasz Sielicki – od czerwca 1999 roku, Dariusz Formela – od czerwca 2013 roku, Wanda Rapaczynski – od czerwca 2014 roku.

W tej grupie zdecydowanie najdłużej z firmą jest związana Wanda Rapaczynski. Zaczęła tam pracę niedługo po założeniu "Gazety Wyborczej", a w latach 1998–2007 oraz od czerwca 2013 do marca 2014 roku była prezeską.
Nowymi osobami w radzie nadzorczej Agory mają być Sławomir S. Sikora i Sebastian Buczek. Sikora od 2003 do czerwca 2021 roku był prezesem Banku Handlowego, a w latach 2005–2008 był też członkiem globalnego komitetu zarządzającego Citigroup.
W latach 2001–2003 był prezesem Banku Amerykańskiego, w latach 1994–2001 pracował w Powszechnym Banku Kredytowym (jako wiceprezes i szef bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej), zaś w latach 1989–1994 w Ministerstwie Finansów (m.in. jako dyrektor departamentu bankowości i instytucji finansowych).
Sebastian Buczek od 2007 roku jest związany z Quercus TFI, jako założyciel, prezes i jeden z głównych akcjonariuszy. W latach 1996–2007 pracował w grupie ING, m.in. jako wiceprezes i prezes ING Investment Management (Polska) oraz na takich samych stanowiskach w ING TFI.

Na kolejną kadencję do rady nadzorczej Agory nie został natomiast zgłoszony Maciej Wiśniewski, zasiadający w niej od listopada 2017 roku.
Dywidenda od Agory, podwyżka dla rady nadzorczej
Jak już informowaliśmy, zarząd Agory przed walnym zaproponował akcjonariuszom, żeby członkowie rady nadzorczej spółki od lipca zarabiali nawet o połowę więcej niż obecnie. W uzasadnieniu zwrócono uwagę, że wynagrodzeń osób z rady nadzorczej nie podnoszono od 7 lat.
Na walnym zgromadzeniu akcjonariusze będą też decydowali w sprawie podziału jednostkowego zysku Agory z 2025 roku. Zarząd zaproponował, żeby firma wypłaciła 23,29 mln zł dywidendy (po 50 groszy na akcję), natomiast 30,85 mln zł przeznaczyła na swój kapitał zapasowy.

W pierwszym kwartale 2026 roku grupa kapitałowa Agora wypracowała wzrost przychodów o 4,4 proc., z czego te z reklam zwiększyły się o 11,6 proc. (najmocniej w segmentach radia i outdooru) Przy wyższej dynamice kosztów pogorszyła się rentowność operacyjna i netto firmy. Sieć kin Helios zanotowała niewielkie wzrosty przychodów.












