SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agnieszka Kublik: przepraszam za błąd z prezes PR i Mannem. Pracownicy Trójki i Dwójki: prosimy zweryfikować swoich informatorów

Dziennikarka „Gazety Wyborczej” Agnieszka Kublik przeprosiła za błędne przypisanie prezes Polskiego Radia słów o brakach warsztatowych Wojciecha Manna. - Doceniamy zainteresowanie losem dziennikarzy i pracowników Polskiego Radia, apelujemy jednak o zweryfikowanie wiarygodności swoich informatorów, gdyż wedle naszej wiedzy istnieje uzasadnione podejrzenie, że mogą oni wprowadzać Panią w błąd - napisał do niej zarząd Związku Zawodowego Dziennikarzy Dwójki i Trójki.

Article

We wtorek Agnieszka Kublik, na podstawie informacji od anonimowych radiowców, zrelacjonowała poniedziałkowe spotkanie przedstawicieli pracowników Polskiego Radia z prezes firmy Barbarą Stanisławczyk-Żyłą. Pracownicy zanieśli jej list podpisany przez 177 pracowników i współpracowników nadawcy, którzy wspólnie domagają się przywrócenia do pracy zwolnionych niedawno dyscyplinarnie Pawła Sołtysa, Wojciecha Dorosza i Marcina Majchrowskiego - dziennikarzy będących w kierownictwie Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu Trzeciego i Drugiego Polskiego Radia.

W tekście dziennikarka opisała, że spotkanie przebiegało w nieprzyjemnej atmosferze. Prezes stwierdziła, że nie można cofnąć zwolnień, Markowi Niedźwieckiemu wytknęła niedawny wpis blogowy o tym, że w Trójce jest zła sytuacja, a Wojciechowi Mannowi - że pracuje w stacji długo i zachowuje się, jakby do niego należała, oraz ma braki warsztatowe.

Okazało się, że Stanisławczyk-Żyła mówiła o brakach warsztatowych, ale innych dziennikarzy, a nie Manna. Polskie Radio stwierdziło tak w środę w komunikacie. - Nie będziemy komentować kłamstw portalu Wyborcza.pl. W spotkaniu brało udział na tyle dużo osób, że są świadkowie, iż wypowiedzi przytaczane przez red. Kublik w ogóle nie padły. Poziomu dziennikarstwa, które sięgnęło bruku, również nie zamierzamy komentować - napisali przedstawiciele nadawcy, dodając, że uczestnicy spotkania umówili się, że nie będą informować publicznie o jego przebiegu. Potwierdził to Wojciech Mann. - Skoro w powielanych w różnych miejscach materiałach powraca dotyczące mnie osobiście sformułowanie, chciałbym niniejszym poinformować, że pośród kierowanych przez Panią Prezes pod moim adresem uwag i opinii nie było zarzutu wytykającego mi braki warsztatowe - napisał dziennikarz w oświadczeniu.

Agnieszka Kublik w środę wieczorem dodała jego wyjaśnienia do swojego następnego artykułu w tej sprawie, a w czwartek w nowym tekście przeprosiła za błąd w opisie rozmowy pracowników z prezes Polskiego Radia. - Nie chciałam tej informacji przekręcić. Ona dotarła do mnie - z trzech źródeł - już przekręcona. I jestem pewna, że nie w złej wierze. Dzwoniłam też do prezes radia, nie odbierała - stwierdziła dziennikarka. - To oczywiście nie zwalnia dziennikarza z wyjątkowej ostrożności przy pisaniu tekstów. Przepraszam wszystkich za błąd, choć nie popełniłam go w złej wierze - zapewniła.

Kierownictwo Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programów Trzeciego i Drugiego Polskiego Radia w liście otwartym do Agnieszki Kublik wyraziło zaskoczenie jej tekstem relacjonującym poniedziałkowe spotkanie.

- Nasza działalność skupia się na ochronie praw pracowniczych członków naszego związku oraz zabieraniu głosu w sprawach warunków pracy dziennikarzy, a zwłaszcza możliwości tworzenia rzetelnych materiałów. Poprzedni szefowie naszego związku swoją aktywność na tych polach przypłacili dyscyplinarnymi zwolnieniami - opisali związkowcy. - Z tym większą przykrością musimy stwierdzić, że w Pani relacji odnajdujemy nieścisłości i stwierdzenia niezgodne z rzeczywistym przebiegiem wydarzeń. Ubolewamy, że znalazły się w niej także niezweryfikowane informacje. Doceniamy zainteresowanie losem dziennikarzy i pracowników Polskiego Radia, apelujemy jednak o zweryfikowanie wiarygodności swoich informatorów, gdyż wedle naszej wiedzy istnieje uzasadnione podejrzenie, że mogą oni wprowadzać Panią w błąd - napisali do dziennikarki.

Pod listem zaznaczono, że wysłano go z poparciem osób, które z ramienia związku uczestniczyły w spotkaniu z prezes Polskiego Radia. Są to Joanna Grotkowska, Anna Szewczuk Czech, Agnieszka Szydłowska, Artur Andrus, Wojciech Mann, Marek Niedźwiecki i Adam Suprynowicz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agnieszka Kublik: przepraszam za błąd z prezes PR i Mannem. Pracownicy Trójki i Dwójki: prosimy zweryfikować swoich informatorów

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fda
szkoda że poleci w kolejnej fali zwolnień... duża beka z niej zawsze była
odpowiedź
User
conf
jej tajnym żródłem jest sierakowski z bandą jasnowidzów:) murowana kandydatka do tytułu dziennikarza śledczego roku;)
odpowiedź
User
Kot123
Po prostu Agnieszka Kublik ma braki warsztatowe
odpowiedź