SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agnieszka Kublik z „Gazety Wyborczej” zachęca do wysyłania do KRRiT skarg na „Wiadomości” TVP1

Dziennikarka „Gazety Wyborczej” Agnieszka Kublik zarzuciła „Wiadomościom” TVP1 manipulacje w relacjach ze szczytu NATO, dodając, że jej tekst jest skargą do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz zachęcając czytelników do wysyłania podobnych skarg. - Wiem, że jest niemożliwe, żeby „Wiadomości” zostały ukarane za te manipulacje, natomiast bardzo bym chciała, żeby trwała dyskusja o tym, że nie jest to rzetelny program - mówi nam dziennikarka.

Article

W komentarzu zamieszczonym w sobotę po południu w serwisie „Gazety Wyborczej” Agnieszka Kublik skrytykowała „Wiadomości” przede wszystkim za dwa materiały związane ze szczytem NATO: w czwartkowym i piątkowym wydaniu. Pierwsza relacja informowała o okolicznościach przyjęcia Polski do NATO - nie zostali w niej wymienieni Bronisław Geremek, Aleksander Kwaśniewski ani Lech Wałęsa, minister spraw zagranicznych z początku lat 90. Krzysztof Skubiszewski został określony jako niechętny Paktowi Północnoatlantyckiemu, podano też, że Krzysztof Czabański (obecnie wiceminister kultury odpowiadający za reformę mediów publicznych) pod koniec lat 80. w tygodniku „Solidarność” (kierowanym wówczas przez Jarosława Kaczyńskiego) jako pierwszy wysunął pomysł członkostwa naszego kraju w NATO.

Drugi materiał relacjonował wypowiedź Baracka Obamy podczas wspólnej konferencji prasowej z Andrzejem Dudą. W „Wiadomościach” nie podano, że amerykański prezydent powiedział, że wyraził zaniepokojenie konkretnymi działaniami i impasem wokół TK, tymczasem większość mediów w relacjach eksponowała właśnie te słowa. Program TVP1 skrytykował za to dziennikarz „The Washington Post”, na co w sobotnim wydaniu „Wiadomości” zasugerowano, że wynika to z tego, że w „Washington Post” funkcję kierowniczą pełni Anne Applebaum, żona Radosława Sikorskiego (Applebaum w niedzielę zaprzeczyła tej sugestii).

Opisując te doniesienia „Wiadomości”, Agnieszka Kublik zaznaczyła, że swój tekst traktuje jako skargę do Krajowe Rady Radiofonii i Telewizji. - Ustawowym obowiązkiem telewizji publicznej jest „dostarczanie informacji”. W myśl konstytucji (art. 213) „Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji” - stwierdziła dziennikarka. - „Wiadomości” były już wcześniej bliskie tej granicy, a teraz ją przekroczyły - poziom manipulacji informacjami związanymi ze szczytem NATO i najnowszą historią Polski przekroczył granicę przyzwoitości, uczciwości i rzetelności dziennikarskiej - dodała w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

6-letnia kadencja obecnego składu KRRiT upływa na początku sierpnia. Jako kandydatów na nową kadencję senatorowie w zeszłym tygodniu zgłosili Teresę Bochwic i Janusza Daszczyńskiego, a posłowie m.in. Witolda Kołodziejskiego, Jolantę Wiśniewską i Macieja Siembiedę.

- Zdaję sobie sprawę, że Krajowa Rada w obecnym kształcie będzie działać do 4 sierpnia. Wiem, że jest niemożliwe, żeby „Wiadomości” zostały ukarane za te manipulacje, natomiast bardzo bym chciała, żeby trwała dyskusja o tym, że nie jest to rzetelny program. Moja skarga służy między innymi temu, żeby jeszcze raz to publicznie powiedzieć - powiedziała Agnieszka Kublik portalowi Wirtualnemedia.pl. - To zaprzeczenie istoty publicznego medium. Dlatego powinna się tym zająć KRRiT. Prawo widzów TVP do prawdziwej informacji zostało zagrożone, a w wielu przypadkach złamane. Wszystkich, którzy podobnie oceniają działalność TVP Jacka Kurskiego, zachęcam do składania skarg do Krajowej Rady - zaznaczyła dziennikarka w swoim tekście.

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak w marcu w liście do premier Beaty Szydło wyraził zaniepokojenie zmianami personalnymi i zwolnieniami w mediach publicznych wskutek tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej. Ponadto Krajowa Rada zleciła medioznawcy analizę, z której wynika, że „Wiadomości” opisują działania rządu i prezydenta w pozytywnym świetle, w „Faktach” jest sporo krytycznych komentarzy dziennikarskich o władzach państwowych, a „Wydarzenia" najbardziej informują o następstwach opisywanych faktów.

„Gazeta Wyborcza” od dużych zmian w redakcji „Wiadomości” w połowie stycznia br. (pożegnano się z większością dziennikarzy i wydawców, a na ich miejsce przyjęto nowych, szefową została Marzena Paczuska) prawie codziennie krytycznie opisuje głównie wydania programu (te teksty piszą m.in. Agnieszka Kublik i Wojciech Czuchnowski). Wytyka programowi przede wszystkim krytykowanie ugrupowań i inicjatyw opozycyjnych (m.in. Komitetu Obrony Demokracji), pomijanie niektórych faktów niekorzystnych dla obozu rządzącego oraz relacjonowanie zgodnie z jego polityką wydarzeń zagranicznych.

Jednocześnie „GW” mocno wspiera działalność KOD-u: obszernie zapowiada i relacjonuje jego demonstracje (podczas niektórych przemawiali Adam Michnik i Jarosław Kurski), do pojedynczych wydań dołączyła plakietkę tego ruchu i deklarację członkostwa w nim.

W marcu dziennik zachęcał czytelników do kierowania do prokuratury zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa poprzez niepublikowanie w rządowym Dzienniku Ustaw wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Łącznie przesłano ok. 2 tys. zawiadomień. Pod koniec kwietnia prokuratura odmówiła podjęcia śledztwa w tej sprawie.

Według danych ZKDP w maju br. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 141 652 tys. egz.

Dołącz do dyskusji: Agnieszka Kublik z „Gazety Wyborczej” zachęca do wysyłania do KRRiT skarg na „Wiadomości” TVP1

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hipokrytka
Pani Agnieszka taka spostrzegawcza obserwatorka, że nie zauważa, że jej naczelny i wicenaczelny biorą regularny udział w wiecach jednej z para organizacji politycznych KOD jak to miało miejsce w ten weekend co jawnie wpływ na linię redakcji i to co jest dostarczane czytelnikom jako obiektywne. Może skoro skargę już wysyła to od razu na polityczne zaangażowanie Wyborczej napisze
odpowiedź
User
Jagoda
Uff, jak dobrze, że jest ktoś taki jak Pani Kublik. Mam nadzieję, że skargę na wyrzucenie z Agory Pawła Sito za to, że był typowany na szefa Trójki też napisała? I skargę na wyrzucenie Ewy Wanat za wpis na Facebooku też wysłała do KRRiTV? Wysłała prawda? Prawda?
odpowiedź
User
marketer
I bardzo dobrze ukarać ten plugawy pisowski serwis informacyjny robiony przez partyjnych aparatczyków!!!
odpowiedź