SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora będzie negocjowała ze związkami zawodowymi warunki pracy zdalnej. "Presja ma sens"

Komisja Dziennikarek i Dziennikarzy przy OZZ Inicjatywa Pracownicza działająca w Agorze od kilku tygodni negocjowała warunki pracy zdalnej z firmą. Oceniała, że „ominęła ona prawo”, wprowadzając zasady bez konsultacji ze związkami zawodowymi. Ostatecznie Agora uległa i będzie prowadziła rozmowy na ten temat ze związkowcami. - Pokazuje to, że presja ma sens - komentuje Maciej Orłowski z OZZIP.

Siedziba Agory (fot. materiały prasowe)Siedziba Agory (fot. materiały prasowe)

Kwestia uregulowania pracy zdalnej w Agorze jest podejmowana od kilku tygodni, związkowcy zarzucali firmie ominięcie prawa, ponieważ według nich, spółka wprowadzając tzw. zasady pracy zdalnej, powinna je z nimi skonsultować. Na zarzuty Agora odpowiedziała, że nie było potrzeby dokonywania zmian w regulaminie pracy oraz że w polskich przepisach nigdzie nie zawarto zapisu o konieczności konsultowania się w sprawie wydawania poleceń służbowych ze stroną społeczną.

Związkowcy zarzucali spółce szereg niejasności w regulaminie dotyczącym pracy zdalnej m.in. nie podobał im się punkt dotyczący możliwości kontroli pracownika w miejscu pracy, co oznaczałoby w praktyce odwiedziny w jego domu. OZZIP oceniał, że naruszałoby to prywatność m.in. dziennikarek i redaktorów.

Komisja nie odpuszczała kwestii pracy zdalnej i do tej pory wymieniała pisma z działem HR oraz zarządem, stojąc na stanowisku, że w razie takiej potrzeby zgłosi sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy.

"Presja ma sens"

Jak wynika teraz z naszych informacji, ostatecznie firma uległa i zaprosiła związki zawodowe do konsultacji w sprawie zasad pracy zdalnej. Ma ono się odbyć na początku kwietnia br.

- Bardzo się cieszymy, bo pokazuje to, że presja ma sens. Dodatkowo wśród pracowników Agory będziemy przeprowadzali konsultacje, aby dowiedzieć się, co najbardziej im w pracy zdalnej przeszkadza, pomaga, co chcieliby zmienić - informuje portal Wirtualnemedia.pl Maciej Orłowski z Komisji Dziennikarek i Dziennikarzy przy OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Praca zdalna, mimo roku od wybuchu pandemii COVID-19 w Polsce nadal nie została uregulowana. Obecnie trwają prace w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, jednak na razie trudno nawet określić, kiedy mogą pojawić się przepisy w tym zakresie.

W tej chwili delegowanie pracowników do pracy zdalnej odbywa się na podstawie art. 3 tzw. ustawy COVID-owej, wedle której „w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19, pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania”.

 

 

Dołącz do dyskusji: Agora będzie negocjowała ze związkami zawodowymi warunki pracy zdalnej. "Presja ma sens"

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lppl
Gw kto jeszcze czyta ? to muł i syjonistczna propaganda
odpowiedź