SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora wycofała się z zamiaru zwolnienia Wojciecha Orlińskiego, zawarła porozumienie ze związkowcami

W środę zarząd Agory osiągnął porozumienie z działającym w firmie związkiem zawodowym NSZZ „Solidarność”. W konsekwencji wycofał się z zamiaru zwolnienia dyscyplinarnego Wojciecha Orlińskiego, szefa organizacji.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

O podpisaniu porozumienia z NSZZ „Solidarnością” i wycofania się z planu zwolnienia Wojciecha Orlińskiego Agora i związkowa komisja międzyzakładowa poinformowały w komunikacie w środę po południu.

- Równocześnie Komisja Międzyzakładowa zobowiązała się do prowadzenia rzetelnej komunikacji oraz działania zgodnie z ideą wzajemnego szacunku i w poszanowaniu obowiązującego prawa. Ze swojej strony Zarząd Agory pragnie podkreślić, że szanuje prawo Związku do obrony i reprezentowania interesów pracowników, jak również do merytorycznej krytyki działań pracodawcy - opisano.

- Osiągnięte porozumienie jest wyrazem dobrej woli oraz potwierdzeniem chęci współpracy. Wierzymy, że otworzy ono nowy rozdział we wzajemnych relacjach oraz pozwoli na otwartą i rzetelną komunikację - podkreślono.

- Z radością informujemy, że zarząd Agory SA wycofał się z zamiaru zwolnienia naszego przewodniczącego. W ubiegłym tygodniu w ciągu zaledwie  kilku godzin uzyskaliśmy wsparcie ponad stu osób publicznych i ponad dwustu pracowników i pracownic. Dziękujemy Wam, bez Waszej pomocy znacznie trudniej byłoby nam osiągnąć porozumienie - skomentowała NSZZ „Solidarność” na swoim fanpage’u facebookowym. - W wielu przypadkach wymagało to niemałej odwagi z Waszej strony, bo listy protestacyjne podpisywały osoby niechronione w żaden sposób, także spoza związku. Mamy wobec Was ogromny dług wdzięczności - podkreśliła organizacja.

- Zawarliśmy z zarządem porozumienie, które przewiduje regularne spotkania, mające w przyszłości zapobiegać kryzysowym sytuacjom. To porozumienie w żaden sposób nie ogranicza naszego ustawowego prawa do obrony interesów pracowniczych - zaznaczyła.

 

Na początku zeszłego tygodnia ujawniliśmy treść wewnętrznego pisma Agory, podpisanego przez kierownika działu kadr i płac, Adama Węgierskiego. Agora zwraca się w nim do działającego w spółce związku zawodowego z wnioskiem o wyrażenie zgody na dyscyplinarne rozwiązanie umowy z Orlińskim. Jako powód chęci rozwiązania umowy z szefem związkowców podano „nadużycie sprawowanej funkcji w związku zawodowym, a także nadużycie zaufania społecznego partnera społecznego oraz podważenie partnerstwa i dialogu społecznego” poprzez kolportowanie w newsletterze do członków związku „obraźliwych i wykluczających komentarzy” pod adresem Ewy Zając, nowej dyrektor ds. pracowniczych.

W obronie Orlińskiego ujęli się związkowcy z drugiego działającego przy Agorze związku (Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza), ale także Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy SDP, dziennikarze i publicyści. Wkrótce po upublicznieniu przez nas informacji o zamiarach Agory, do zarządu spółki trafił list protestacyjny, pod którym podpisała się niemal setka dziennikarzy, publicystek, reżyserów, ludzi kultury, polityków i związkowców, w tym tych z lat 80. Widnieją pod nim podpisy m.in. Mariusza Szczygła, Jacka Dukaja czy Jacka Dehnela. Zaapelowali oni do zarządu o wycofanie zamiaru zwolnienia szefa "Solidarności".  Także szefostwo „Gazety Wyborczej” w mailu do pracowników poinformowało, że spotkało się z zarządem Agory i zaapelowało o niezwalnianie Orlińskiego. Jednocześnie naczelni przyznali, że rozumieją stanowisko kierownictwa spółki.

We wtorek przedstawiciele „Solidarności” (w tym i jej szef) spotkali się z zarządem Agory, by przedyskutować formy dalszej współpracy. - Jesteśmy otwarci na wszystkie propozycje zarządu, które nie będą ograniczać naszego prawa do obrony interesu pracowników oraz prawa wolności wypowiedzi (w zakresie obowiązujących przepisów - tak jak robiliśmy to dotąd) - napisano na oficjalnym facebookowym koncie „Solidarności” działającej w Agorze.

Na koniec czerwca br. zatrudnienie w grupie kapitałowej Agora wynosiło 2 333 etaty, o 109 mniej niż na koniec marca br. Firma osiągnie ok. 30 mln zł dzięki obniżeniu na sześć miesięcy wszystkim pracownikom wynagrodzeń i wymiaru pracy o 20 proc.

W drugim kwartale br. przychody sprzedażowe grupy kapitałowej Agora zmalały o 52 proc. do 129,5 mln zł, a przy obcięciu kosztów operacyjnych o 34,4 proc. strata netto pogłębiła się z 6,6 do 41,1 mln zł. W całym półroczu firma miała 88,2 mln zł straty.

Dołącz do dyskusji: Agora wycofała się z zamiaru zwolnienia Wojciecha Orlińskiego, zawarła porozumienie ze związkowcami

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wosiu
Hehehehe
odpowiedź
User
widz555
Sukces, związek obronił jeden etat. Zostało już tylko jakieś 2299 do równie skutecznej obrony. Ale to już jak z górki.
odpowiedź
User
Jan
Sukces. Jedziemy z nimi dalej. Teraz trzeba onizyc pensje zarzadowi. Dzialajmy tak jak planowalismy. I przeksztalcmy sie wreszcie w spoldzielnie agora. Wszyscy rowni. Rownosc, szacunek, praworzadnosc.
odpowiedź