SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Agorze przez kwartał ubyło 109 etatów, 30 mln zł oszczędności dzięki obniżce pensji

Na koniec czerwca br. zatrudnienie w grupie kapitałowej Agora wynosiło 2 333 etaty, o 109 mniej niż na koniec marca. Firma osiągnie ok. 30 mln zł dzięki obniżeniu na sześć miesięcy wszystkim pracownikom wynagrodzeń i wymiaru pracy o 20 proc.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

2 333 etaty wynosiło na koniec czerwca br. zatrudnienie w grupie Agora bez uwzględnienia półrocznego zmniejszenia wymiaru pracy i wynagrodzeń o 20 proc. W połowie kwietnia Agora porozumiała się z NSZZ „Solidarnością” co do warunków tej obniżki, do pełnego wymiaru pracy i wynagrodzeń wróci w połowie października.

Rok do roku zatrudnienie w grupie Agora zmalało o 295 etatów. - Największy spadek zatrudnienia etatowego miał miejsce w segmencie Prasa, ze względu na restrukturyzację działalności poligraficznej oraz mniejsze zatrudnienie w obszarze prasowym, m.in. związane z rezygnacją z wydawania niektórych tytułów prasowych. Istotny spadek zatrudnienia etatowego był również widoczny w segmentach Internet, Film i Książka oraz Radio - wyliczono w sprawozdaniu firmy.

Dobrowolne odejścia z Goldenline, sprzedaż Domiporta i Foodio Concepts

Z kolei na koniec marca br. zatrudnienie etatowe w grupie Agora wynosiło 2 442, tym samym w drugim kwartale zmalało o 109 etatów. Z czego to wynika?

W kwietniu firma ogłosiła zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych w swojej spółce zależnej Goldenline. Ostatecznie zdecydowano się na program dobrowolnych odejść, w ramach którego ze spółką pożegnało się 26 osób, 80 proc. jej zespołu. Na początku maja Agora zdecydowała się zakończyć wydawanie miesięczników „Avanti” i „Logo”, rozstając się z ich kilkunastoma współpracownikami.

W połowie czerwca Agora sprzedała firmie Auto Centrum z Krosna za 3,6 mln zł swoją spółkę zależną Domiporta kupioną 12 lat temu za 45 mln dolarów. Jednocześnie należąca do Agory firma Helios sprzedała spółkę Foodio Concepts, właściciela sieci gastronomicznych Papa Diego i Van Dog.

Koszty restrukturyzacji zatrudnienia w Goldenline i Domiporta wyniosły ok. 1,4 mln zł.

30 mln zł oszczędności dzięki obniżce pensji

W raporcie za pierwsze półrocze Agora poinformowała, że szacunkowe oszczędności dzięki zmniejszeniu wynagrodzeń i wymiaru pracy o 20 proc. od połowy kwietnia do połowy października wyniosą ok. 30 mln zł. W spółkach z grupy Helios pensje obniżono już 12 marca.

W drugim kwartale br. wydatki grupy Agora na wynagrodzenia i inne świadczenia pracownicze zmalały rok do roku o 38,3 proc. do 52,8 mln zł, a w całym pierwszym półroczu - o 20,2 proc. do 134,8 mln zł.

W samym drugim kwartale koszty w tym zakresie w segmencie filmowo-książkowym firmy spadły o 57,2 proc. do 7,4 mln zł, w pionie prasowym - o 33,1 proc. do 18,6 mln zł, w pionie reklamy zewnętrznej - o 36,1 proc. do 3,9 mln zł, w pionie internetowym - o 18,7 proc. do 10 mln zł, a w pionie radiowym - o 27,1 proc. do 6,2 mln zł.

Związkowcy obawiają się dużych zwolnień

W połowie maja działająca w Agorze i Inforadiu NSZZ „Solidarność” ostrzegła pracowników spółek niezrzeszonych w związku przed nagłym zwolnieniem. - Bez zbiorowego jednak mogą wywalić w tym miesiącu kilkanaście osób i zapewne to zrobią. Prawdopodobnie dni zagłady będą dwa: 22. i 29. maja - zapowiedziała organizacja.

Kolejny raz „Solidarność” przed dużymi zwolnieniami ostrzegła w połowie września. Sugerowała pracowników, że aby chronić miejsce pracy, brali urlop lub zwolnienie lekarskie.

Na początku września informowaliśmy, że z „Gazety Wyborczej” zostali zwolnieni m.in. reporterka Katarzyna Bednarczykówna i dziennikarz sportowy Piotr Wesołowicz. Natomiast w zeszłym tygodniu „GW” pożegnała się m.in. Pawłem Czado i Piotrem Purzyńskim z oddziału katowickiego.

W Agorze na stałe mocno zwiększono zakres pracy zdalnej. Pion Gazeta.pl w połowie września wprowadził elastyczny tryb pracy. - W systemie, który planujemy wdrożyć, pracownicy mają prawo do decyzji, skąd będą pracować, nawet danego dnia, oczywiście w zgodzie ze specyfiką roli i pracy - wyjaśniała portalowi Wirtualnemedia.pl Agnieszka Siuzdak, dyrektor pionu Gazeta.pl. Natomiast powierzchnia biurowa dla zespołu „Gazety Wyborczej” ma zostać zmniejszona o 40 proc.

Dołącz do dyskusji: W Agorze przez kwartał ubyło 109 etatów, 30 mln zł oszczędności dzięki obniżce pensji

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zen
Czy niezależni analitycy nadal podtrzymują zalecenie "Kupuj" względem akcji Agory, czy zmienili je już na "Sprzedaj samochód, zastaw dom i kupuj za wszystko"? Oczywiście, przy spadku prognozy docelowej ceny akcji z 13 zł na 10 (poprzednio z 22 na 13).
odpowiedź
User
ja
na ich miejsce jest 100 ukrainców, 1000 hindusów, przeciez nie musza pisac, mogą robic fotoreportaze a boty dopisza tekst
odpowiedź
User
Placowy
"Niewidzialna ręka rynku"... Czy jak to tam szło? ;)
odpowiedź