SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podwyżki w lokalnych redakcjach "Gazety Wyborczej"

Wydawca „Gazety Wyborczej” zapowiedział niedawno najwyższy od pięciu lat wzrost wynagrodzeń pracowników w całej grupie. Jak dowiedział się serwis Wirtualnemedia.pl, od kwietnia wynagrodzenie minimalne w redakcjach Agory wynosi 4 tys. zł brutto. Oznacza to, że podwyżki otrzymają m.in. dziennikarze redakcji lokalnych „Wyborczej”.

Warszawska siedziba Agory, fot. materiały PRArticle

Podczas prezentacji wyników finansowych za ub.r. Agora poinformowała, że w najbliższym czasie jej pracowników czekają podwyżki. - W planie budżetowym na 2022 rok przewidujemy najwyższy od co najmniej pięciu lat wzrost wynagrodzeń w całej grupie - mówiła członkini zarządu Agnieszka Siuzdak-Zyga. - Jest to oczywiście podyktowane realiami rynkowymi, chęcią przyciągnięcia nowych talentów i utrzymania tych, które już mamy w organizacji. Podwyżki zaplanowane są w poszczególnych obszarach, w tym również od kwietnia i maja. O tym, do kogo są skierowane i w jakiej kwocie, decydują szefowie poszczególnych obszarów - zaznaczyła.

- W marcu br. zarząd Agory zdecydował o systemowych podwyżkach na stanowiskach redakcyjnych i administracyjnych w spółce - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Mikołaj Chrzan, wicenaczelny „Wyborczej” i szef jej redakcji lokalnych. - W rezultacie wynagrodzenie minimalne w redakcjach Agory wynosi 4 tys. zł brutto. W wyniku tych zmian od kwietnia kilkudziesięciu pracowników, głównie z redakcji lokalnych, otrzyma podwyżki. Zmiana ta została dobrze przyjęta w zespołach. Wierzymy, że pomoże nam to w dalszym rozwoju redakcji lokalnych „Wyborczej” - podkreśla Chrzan.

Czytaj też: Agora z 24 mln zł kwartalnego zysku netto, wpływy wzrosły o 57 proc.

- Podwyżki dla dziennikarzy i pracowników oddziałów lokalnych były od początku jednym z naszych najważniejszych postulatów – mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Bartosz Józefiak, członek zarządu Komisji Zakładowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy Agorze. Jak dodaje, drugim takim postulatem była kwestia współpracowników. Od 1 marca br. wszedł w życie kodeks współpracy z autorami, przewidujący m.in. płatność za tekst już po jego akceptacji (a nie, jak wcześniej, dopiero po publikacji artykułu).

Związkowiec: zarobki w oddziałach były skandaliczne

- Od początku mówiliśmy, że konieczne są podwyżki w oddziałach, bo zarobki były skandaliczne – podkreśla Józefiak. - Ludzie z doświadczeniem i ogromnym stażem zarabiali w okolicy minimalnej krajowej. W tym kontekście zapowiedź podwyżek to wspaniała informacja i bardzo byśmy się z nich cieszyli, ale oficjalnie nic o tej propozycji nie wiemy. Z nami, jako związkiem, nikt się nie spotkał, niczego nie przedstawił. Wiem, że było z dziennikarzami otwarte spotkanie, gdzie oficjalnie informowano o podwyżkach. Ale na razie konkretów, ile i dla kogo, nie znamy. Nasz optymizm jest zatem umiarkowany – dodaje.

Związkowiec zaznacza, że Inicjatywa Pracownicza opowiada się za podwyżkami dla wszystkich pracowników oddziałów lokalnych „Wyborczej”. - Dla pracodawcy wygodne są podwyżki punktowe: wybierze sobie kilku dziennikarzy i podwyższy im wynagrodzenia, co tylko dodatkowo podzieli zespół. W oddziałach wszyscy zarabiają nie tyle, co powinni, jesteśmy za skokowym podniesieniem wynagrodzeń wszystkim pracownikom. A największe podwyżki należą się tym, którzy od lat zarabiają najmniej – zaznacza Józefiak. I dodaje, że związek chętnie porozmawia o podwyżkach z Agorą, kiedy ta przedstawi szczegóły.

Według danych PBC w czwartym kwartale ub.r. średnie rozpowszechnianie płatne razem „Gazety Wyborczej” w tradycyjnej formie (w większości papierowej) wynosiło 56 975 egz., o 13,24 proc. mniej niż rok wcześniej.

Z drugiej strony na koniec ub.r. z subskrypcji cyfrowej „Gazety Wyborczej” na koniec ub.r. korzystało już 286 tys. użytkowników, wobec 262,2 tys. na koniec września ub.r. W komunikacie „GW” podano, że subskrybenci najczęściej wybierali pakiet Premium (najdroższy jest pakiet Klubowy, a najtańszy Podstawowy). Ofertę z trzema pakietami wprowadzono w styczniu ub.r.

W czwartym kwartale ub.r. grupa kapitałowa Agora przy wzroście przychodów o 56,7 proc. do 351,7 mln zł osiągnęła 24,2 mln zł zysku netto, to jej pierwszy kwartalny zysk netto od dwóch lat. Całoroczna strata netto holdingu zmalała ze 130,2 do 46,6 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Podwyżki w lokalnych redakcjach "Gazety Wyborczej"

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
h
Za późno, za mało i dla tych niewielu którzy jeszcze zostali na głodowych stawkach. Po wyniszczających zwolnieniach grupowych i masowych odejściach nie ma już dawnej kadry doświadczonych ludzi . Została garstka plus młodzi idealiści bez umiejętności.To oni mają spełniać obietnicę "dobrego dziennikarstwa"? Litości .No ale dobre i to.
odpowiedź
User
000
4 tys? Nooo to teraz rozumiem,czemu gw w krakowie pisala o radiu krakow. Tez by chcieli zarabiac tyle ile tamci dziennijarze 😂 I michas nie zalatwil swoim ludziom podwyzek? A taki twardy byl w artykulach o radiu....😅
odpowiedź
User
Neo
Dziwię się, że w tych lokalnych oddziałach ktoś jeszcze siedzi za tak śmieszne pieniądze. Kiedy ludzie zaczną się szanować w tym kraju?
odpowiedź