SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora zaliczona przez Trigon do firm najbardziej narażonych na skutki epidemii

Analitycy domu maklerskiego Trigon wskazali dziewięć spółek giełdowych, które ich zdaniem są najbardziej narażone na skutki epidemii koronawirusa. W tej grupie są Agora, do której należy m.in. sieć kinowa Helios, oraz producenci odzieży CCC i VRG.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

Raport domu maklerskiego Trigon jest oparty na analizie wpływu epidemii koronawirusa na spółki notowane na warszawskiej giełdzie. Zdaniem analityków Trigona w trwającej obecnie pierwszej fazie epidemii nasilać się będą problemy firm w całej Europie z płynnością finansową, mimo zapowiedzianych lub wprowadzonych już przez władze działań pomocowych różnego typu.

Przedstawiciele Trigona oceniają, że kryzys najmocniej dotknie sektory turystyki, transportu, handlu (z wyjątkiem kategorii spożywczej) oraz dóbr trwałych (zarówno producentów, jak i współpracujących z nimi podwykonawców). Problemy mogą mieć też firmy z wysokim wskaźnikiem zadłużenia, z których część może wymagać dokapitalizowania, a część może zostać przejęta.

W raporcie Trigon DM stwierdzono, że największe problemy z płynnością finansową w drugiej połowie br. mogą mieć firma obuwnicza CCC, producent odzieży VRG (należą do niego m.in. marki Vistula, Wólczanka, W.Kruk i Deni Cler), Amrest (franczyzobiorca w wielu krajach lokali gastronomicznych KFC, Pizza Hut, Burger King i Starbucks), producent meble Forte, zajmujący się przetwórstwem metali kolorowych i tworzyw sztucznych Boryszew, produkujący wyroby gumowe Sanok, produkujący naczepy, przyczepy i zabudowy samochodowe Wielton, przewoźnik kolejowy PKP Cargo oraz działająca w branży mediów, marketingu i filmowej Agora.

Kina Helios zamknięte od połowy marca

Segmentem Agory najmocniej narażonym na konsekwencje koronawirusa jest sieć kinowa Helios. Jest ona zamknięta od 12 marca, tak samo jak wszystkie placówki kulturalne i szkolne, natomiast dwa dni później zamknięto zdecydowaną większość sklepów niespożywczych. Tak stan rzeczy będzie utrzymywał się co najmniej do 11 kwietnia.

Prezes Heliosa Tomasz Jagiełło poinformował, że zamknięcie kin na dwa tygodnie (początkowo władze wyznaczyły taki okres) to dla firmy strata ok. 9 mln zł przychodów i 1,2-1,5 mln zł zysku operacyjnego.

W miniony poniedziałek Agora w komunikacie giełdowym wskazała na inne ryzyka dla jej działalności związane z koronawirusem. - Spowolnienie wzrostu gospodarczego, które będzie miało wpływ na wstrzymanie procesów inwestycyjnych oraz aktywności reklamodawców; wstrzymanie produkcji filmowych lub przesunięcie terminów premier filmowych; zalecenia do pozostawania w domach oraz zamknięcie punktów sprzedaży książek i ewentualne trudności z dystrybucją prasy - wyliczono.

Do Agory należy też producent i dystrybutor filmowy Next Film. Dystrybuowany przez niego horror „W lesie dziś nie zaśnie nikt” miał mieć premierę kinową 13 marca. W związku z zamknięciem kin tydzień później zdecydowano się udostępnić film na Netfliksie.

Agora zaznaczyła w poniedziałek, że większe ryzyko „powstania zatorów płatniczych u kontrahentów i możliwe problemy z odzyskaniem od nich należności”. - Wśród partnerów biznesowych Grupy są pomioty, które w sposób szczególny zostały dotknięte wprowadzonymi ograniczeniami w działalności gospodarczej. Negatywny wpływ na poziom kosztów Grupy Agora może też mieć osłabienie się polskiej waluty w stosunku do innych walut - stwierdziła firma.

Dodała, że jednocześnie rośnie popularność jej treści, także w formie płatnej prenumeraty cyfrowej. Ponadto „nie dostrzega niepokojących zmian w wolumenie sprzedaży wydawnictw papierowych tytułów prasowych”.

Agora wstrzymuje inwestycje, planuje oszczędności

W tej sytuacji Agora podjęła już działania ograniczające negatywne konsekwencje epidemii. - Przesunięciu w czasie uległy wszystkie wydatki, w tym inwestycyjne, które nie warunkują kontynuacji podstawowej działalności poszczególnych biznesów oraz opracowywane są scenariusze kolejnych działań oszczędnościowych, uzależnione od czasu trwania pandemii i jej wpływu na prowadzenie działalności gospodarczej, a także rozwiązań legislacyjnych i administracyjnych służących ograniczeniu tych konsekwencji - wyliczyła.

Przy czym firma uważa, że mimo tych działań konsekwencje koronawirusa będą miały „istotny negatywny wpływ na wyniki finansowe Grupy co najmniej w drugim kwartale 2020 r.”

- Jednak, w zależności od czasu dalszego trwania zagrożenia epidemicznego, skali wszystkich ograniczeń z tym związanych, a także ich skutków gospodarczych, również po ustaniu zagrożenia epidemicznego, negatywny wpływ na wyniki finansowe Grupy może utrzymać się również w kolejnych kwartałach 2020 r. - dodała.

Agora zwróciła uwagę, jak wiele niewiadomych jest w obecnej sytuacji. - Biorąc pod uwagę czynniki dużej niepewności, w tym niedające się przewidzieć, czas dalszego trwania zagrożenia epidemicznego i skalę wszystkich ograniczeń z tym związanych, a także ich skutki gospodarcze, również po ustaniu zagrożenia epidemicznego, na moment publikacji niniejszego raportu nie sposób oszacować pełnego wpływu skutków pandemii na obecne i przyszłe wyniki finansowe jej grupy kapitałowej - zaznaczyła firma.

W ub.r. grupa kapitałowa Agora osiągnęła wzrost przychodów o 9,5 proc. do 1,25 mld zł, zysku EBITDA o 93,3 proc. do 190,2 mln zł oraz spadek zysku netto z 9,4 do 6 mln zł (bez uwzględnienia zmiany standardu rachunkowości zysk netto wzrósł z 9,4 do 9,6 mln zł). Mocno zwiększyły się wpływy Heliosa, Next Film, ze sprzedaży „Gazety Wyborczej”, AMS i pionu internetowego, a zmalały w segmencie radiowym.

W miniony piątek na końcu sesji giełdowej za akcję Agory płacono 7,74 zł, co daje kapitalizację w wysokości 360,53 mln zł. Przez ostatnie trzy miesiące kurs spółki zmalał o 24,1 proc., w tym okresie indeks WIG stracił 23,5 proc.

Agora chce przejąć resztę udziałów Eurozetu

W lutym ub.r. Agora za 130,7 mln zł kupiła 40 proc. udziałów Eurozetu (nadawcy m.in. Radia ZET), w ramach umowy zyskała też możliwość przejęcia do 2022 roku pozostałych 60 proc. jego udziałów od czeskiej spółki SFS Ventures.

O skorzystaniu z tej opcji Agora poinformowała we wrześniu, a miesiąc później skierowała stosowny wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Regulator decyzję w tej sprawie ma ogłosić w drugiej połowie 2020 roku, po przeprowadzeniu analizy rynku.

Ponadto jesienią 2018 r. i w czerwcu ub.r. Agora wzięła udział w dwóch rundach finansowania czeskiej spółki ROI Hunter zajmującej się marketingiem internetowym. W efekcie przejęła 24 proc. jej udziałów za ok. 4,4 mln euro. Natomiast w połowie lipca ub.r. należąca do Agory spółka AMS przejęła 60 proc. udziałów spółki Piano Group, operatora sieci MoveTV obejmującej ponad 900 ekranów w 191 klubach fitness w całej Polsce. Zapłaciła na razie 6,5 mln zł zaliczki.

W połowie marca ub.r. Agora razem ze swoimi spółkami zależnymi AMS i Helios zaczęła negocjacje z konsorcjum banków dotyczące kredytu o wartości do 500 mln zł.

Trigon: recesja potrwa do końca roku, zmienią się nawyki konsumentów

Analitycy Trigon DM uważają, że dopiero w maju w Europie sklepy niespożywcze zostaną przywrócone do normalnego funkcjonowanie oraz będą odwoływane ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi.

- Niemniej jednak, rządy nie uchronią całkowicie gospodarek przed wzrostem bezrobocia, a dodatkowo nawyki konsumentów mogą trwale ulec zmianie. W obliczu spowolnienia wiele branż będzie dążyło do ograniczenia bazy kosztów stałych, czego następstwem dla gospodarek będzie dalszy wzrost bezrobocia i obniżony popyt, ciążący na dynamice PKB również w drugiej połowie 2020 roku - prognozuje Trigon.

Firma ocenia, że recesja gospodarcza potrwa do końca br. - Wśród branż, które naszym zdaniem powinny łagodniej przejść przez ten trudniejszy okres identyfikujemy gaming (większa ilość czasu przeznaczanego na rozrywkę w związku z lockdown; konsument o dochodzie rozporządzalnym mniej podatnym na spowolnienie gospodarcze), retail spożywczy i apteki (utrzymanie wydatków kosztem konsumpcji dóbr wyższego rzędu), ubezpieczenia, telekomunikacja (subskrybcyjny model głównych przychodów oraz zwiększone zapotrzebowanie na usługi głosowe i transmisję danych), budownictwo oraz sektor związany z produkcją budowlano-montażową (fundusze UE, stymulusy) - wyliczono.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora zaliczona przez Trigon do firm najbardziej narażonych na skutki epidemii

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
grall
nie płakałem po GW..
odpowiedź
User
ala
eee tam. Zarząd na pewno skręci kilkanaście baniek na premie dla siebie.
odpowiedź
User
Gdy mnie zwolnili smutek był ogromny..
Wiecie ile we mnie teraz jest radości;))) Świat poza Agorą istnieje - byle nie wpisywać w CV że sie tu pracowało (taka rada dla "zredukowanych").
odpowiedź