SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Horyzont 2030” - Air France z nową strategią na rzecz zrównoważonego rozwoju

Francuskie linie lotnicze Air France określiły swoje nowe cele w ramach długoterminowej strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju o nazwie "Horyzont 2030".

Article

Działania Air France w ramach strategii "Horyzont 2030" mają koncentrować się wokół czterech głównych obszarów. Po pierwsze, podjęto decyzję o całkowitej kompensacji emisji CO2 generowanej podczas wszystkich lotów krajowych, od 1 stycznia 2020 r. Po drugie, przewoźnik zobowiązał się, że do roku 2030 obniży globalną emisję CO2 (z lotów na wszystkich trasach) o 50% w przeliczeniu na pasażera na kilometr.

Kolejnym działaniem na rzecz zrównoważonego lotnictwa ma być wprowadzenie selektywnej segregacji odpadów podczas lotów. Linia zainwestuje również w prace badawcze nad alternatywnymi, ekologicznymi rozwiązaniami w sektorze lotniczym.

Od 1 stycznie 2020 r. Air France podejmie się całkowitej kompensacji emisji CO2 generowanej przez wszystkie swoje loty krajowe. Neutralizacja CO2 ma przyjąć formę uczestnictwa w projektach certyfikowanych przez uznane organizacje. Konkretnie oznacza to średnio ponad 450 lotów dziennie, którymi podróżuje ponad 57 tys. klientów.

W ramach podjętych zobowiązań, linia wyznaczyła swój nowy cel na rok 2030 – zmniejszenie globalnej emisji CO2 o połowę (w porównaniu do roku 2005). Oznacza to, że planuje zużywać mniej niż 3 litry paliwa w przeliczeniu na jednego pasażera na 100 kilometrów. Air France zamierza to zrealizować poprzez działania w czterech głównych obszarach: modernizacja floty, redukcja wagi wyposażenia samolotów, eko-pilotaż i zastępowanie infrastruktury naziemnej urządzeniami elektrycznymi.

Zamówione przez Air France samoloty (Airbusy A220-300 oraz A350-900) mają zużywać do 25% mniej paliwa i emitować 50% mniej hałasu, w porównaniu z maszynami starszej generacji o podobnych rozmiarach. Trwają też systematyczne prace nad stopniowym obniżaniem wagi samolotów. Przykładowo, każdy kilogram mniej (dzięki zastosowaniu lżejszych foteli i schowków bagażowych, wymianie naczyń, wózków cateringowych itp.) oznacza w skali całej floty przewoźnika redukcję emisji CO2 o 69 ton rocznie.

Kolejną zmianą, którą linia wprowadziła w życie wraz z początkiem października br., jest sortowanie wybranych odpadów podczas każdego lotu do Paryża. Dotyczy to plastikowych i szklanych butelek, opakowań Tetra Pak i puszek z aluminium. Zużyte opakowania będą sortowane przez personel pokładowy, a następnie przekazywane do recyklingu we Francji lub innym kraju w Europie. Jednocześnie wcześniej w tym roku, Air France ogłosił całkowite wycofanie jednorazowych naczyń z plastiku (kubki, sztućce, mieszadła, itp.) na wszystkich swoich lotach. Dzięki temu globalnie linia może zredukować zużycie plastiku o 1300 ton rocznie.

Ponadto, aby poszukiwać nowych rozwiązań dla zrównoważonego, bardziej ekologicznego sektora lotniczego, Air France zamierza inwestować w badania i innowacje. Linia podjęła współpracę z Fundacją Solar Impulse, aby przyspieszać wdrażanie ekonomicznie i ekologicznie opłacalnych rozwiązań w sektorze lotniczym. Mają one na celu zwłaszcza dalsze obniżanie emisji CO2, redukcję generowanych odpadów i hałasu. Poza tym Air France wspiera rozwój biopaliw, które pozwolą na redukcję emisji do 80%, a także wspólnie z Francuską Federacją Lotniczą będzie prowadzić ekspertyzy techniczne nad Pipistrel Alpha Electro, który jest małym, ultra lekkim samolotem o napędzie elektrycznym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Horyzont 2030” - Air France z nową strategią na rzecz zrównoważonego rozwoju

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl