SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Europejska: Airbnb spełniło żądania, będzie podawać prawdziwe ceny wynajmu

Komisja Europejska poinformowała, że w wyniku negocjacji z Airbnb platforma ta ulepszyła i w pełni wyjaśniła sposób, w jaki przedstawia konsumentom oferty zakwaterowania, które są obecnie zgodne z normami określonymi w unijnym prawie ochrony konsumentów. Użytkownicy zobaczą prawdziwe ceny oferowanych nieruchomości bez ukrytych kosztów.

Strona główna serwisu Airbnb, fot. screenStrona główna serwisu Airbnb, fot. screen

Sprawa konfrontacji na linii Unia Europejska – Airbnb sięga lipca 2018 r. Komisja Europejska zwróciła się wówczas do serwisu pośredniczącego w krótkoterminowym wynajmie nieruchomości o zmianę jego polityki. Według komisji sposób prezentowania przez platformę cen wynajęcia był mylący, nie uwzględniał bowiem wszystkich końcowych kosztów. KE chciała także dostosowania regulaminu serwisu do norm unijnych.

W odpowiedzi we wrześniu ub.r. platforma Airbnb zapowiedziała, że zgodnie z żądaniami KE będzie we wszystkich lokalnych wersjach swojego serwisu przedstawiać w jasny sposób koszty związane z wynajęciem prezentowanych nieruchomości. Użytkownicy otrzymają też odpowiednie narzędzia pozwalające na dochodzenie ich praw związanych ze świadczonymi przez Airbnb usługami.

Teraz KE potwierdziła, że Airbnb uwzględniło wszystkie żądania zarówno jej, jak i organów krajowych ds. ochrony konsumentów, które koordynował norweski organ ds. ochrony konsumentów, i w pełni dostosowało swoje praktyki i warunki do przepisów UE w dziedzinie ochrony konsumentów.

- W te wakacje Europejczycy dostaną to, co widzą, rezerwując zakwaterowanie - zapowiedziała w komunikacie Věra Jourová, unijna komisarz ds. sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci. - Porównywanie i rezerwowanie hotelu lub innego zakwaterowania przez internet stało się szybkie i łatwe. Konsumenci mogą teraz mieć pewność, że cena wyświetlona na głównej stronie, to cena, którą ostatecznie zapłacą. Jestem bardzo zadowolona, że Airbnb wyraziło gotowość do współpracy z Komisją Europejską i organami krajowymi ds. ochrony konsumentów nad ulepszeniem zasad funkcjonowania swojej platformy. Spodziewam się, że inne platformy wezmą przykład z Airbnb.

Najważniejsze ulepszenia i zmiany wprowadzone przez Airbnb po interwencji KE to:

Podczas wyszukiwania zakwaterowania w konkretnych datach użytkownicy widzą na stronie wyników całkowitą cenę, w tym wszystkie obowiązkowe opłaty i koszty (takie jak opłaty za usługi i sprzątanie oraz lokalne podatki). Na ostatniej stronie nie wyświetlają się żadne niezapowiedziane obowiązkowe opłaty.
Airbnb wyraźnie rozróżnia między prywatnymi a profesjonalnymi gospodarzami
Na swojej stronie internetowej Airbnb zapewnia łatwo dostępny link do platformy internetowego rozstrzygania sporów oraz dostarcza wszelkich niezbędnych informacji dotyczących rozstrzygania sporów.

Airbnb zmieniło również warunki świadczenia usług:

Wyjaśnia, że użytkownicy mogą wnieść sprawę przeciwko Airbnb przed sąd w swoim kraju zamieszkania.
Przestrzega podstawowych praw użytkowników do pozwania gospodarza w przypadku poniesienia szkody osobistej lub innych szkód.
Zobowiązuje się, że nie będzie jednostronnie zmieniać warunków umowy bez uprzedniego, jasnego poinformowania o tym użytkowników oraz bez umożliwienia im rozwiązania umowy.

Polityka prowadzona przez Airbnb budzi wątpliwości nie tylko ze strony unijnych instytucji regulacyjnych. W lutym br. władze Paryża w sądowym pozwie zażądały od serwisu 12,5 mln euro odszkodowania za publikowanie mylących ogłoszeń dotyczących oferowanych w tym mieście nieruchomości.

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska: Airbnb spełniło żądania, będzie podawać prawdziwe ceny wynajmu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl