SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Akcjonariusz wydawcy „Rzeczpospolitej” zainwestował 11 mln euro w obligacje spółki budującej kompleks wypoczynkowy w Brazylii

Kontrolowana przez Grzegorza Hajdarowicza spółka KCI, jeden z głównych akcjonariuszy firmy Gremi Media wydającej „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”, kupiła obligacje spółki Maris Luxembourg o wartości nominalnej 11 mln euro. Na początku stycznia KCI sfinalizowało sprzedaż 40 proc. akcji Gremi Media za 97 mln zł.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIArticle

W komunikacie giełdowym KCI podano, że obligacje Maris Luxembourg został objęte w ramach emisji prywatnej, a warunki tej emisji „nie odbiegają od warunków powszechnie stosowanych w praktyce rynkowej”.

W czwartek zgodę na zainwestowanie w papiery dłużne Maris Luxembourg wyraziła rada nadzorcza KCI (jej przewodniczącą jest Dorota Hajdarowicz, a wśród składzie są m.in. Grzegorz Hajdarowicz i był prezes Gremi Media Dariusz Bąk).

Holding Hajdarowicza buduje kompleks wypoczynkowy w Brazylii

Maris Luxembourg wcześniej funkcjonowała pod nazwą Dragmor Luxembourg. Należy do kontrolowanego przez Grzegorza Hajdarowicza holdingu obejmującego też polską spółkę Dragmor.

W sprawozdaniu tej ostatniej z 2020 roku podano, że priorytetową inwestycją holdingu jest realizowany na obszarze ok. 2,5 tys. ha na północnowschodnim wybrzeżu Brazylii. - Na niezabudowanym obecnie obszarze wynoszącym ok. 2,5 tys. ha, spółka zależna planuje zrealizować projekt obejmujący stworzenie - docelowo - resortu turystycznego i parku technologicznego. Projekt od samego początku będzie ukierunkowany na zachowanie i ochronę lokalnie występującego bogactwa naturalnego - opisano.

Zaznaczono, że projekt jest w zaawansowanej fazie realizacji. - Ma to być miejsce dla tych, dla których jest ważna medytacja i praca nad własnym odczuwaniem. Podstawą projektu będą indywidualne, prywatne domy, wille i rezydencje - mówił Hajdarowicz „Rzeczpospolitej” w listopadzie ub.r.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Jeśli chodzi o Brazylię czy w ogóle te wszystkie moje projekty zagraniczne, to są one poszukiwaniem piękna natury. Jestem ekologiem, uwielbiam przyrodę, uwielbiam naturę. To się przejawia w moich zainteresowaniach sportowych. Jestem człowiekiem wiatru. Fascynują mnie sporty wodne, które wykorzystują wiatr i siłę mięśni - stwierdził w czerwcu.

KCI sprzedało akcje Gremi Media za 97 mln zł

Pod koniec listopada KCI podpisało term sheet dotyczący sprzedaży po 140 zł za sztukę 691,3 tys. akcji Gremi Media stanowiących 40 proc. kapitału spółki i dających 37,6 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Transakcję podzielono na dwie transze. Pierwsza, obejmująca 346,6 tys. walorów została przeprowadzona w drugiej połowie grudnia, a druga (344,7 tys. akcji) na początku stycznia.

Cena 140 za akcję Gremi Media oznacza, że firma została wyceniona na 241,95 mln zł. Natomiast pakiet 246,6 tys. akcji kosztował 96,78 mln zł.

Akcje kupiła spółka Pluralis należąca do funduszu Media Development Investment Fund (MDIF), belgijskiej firmy medialnej Mediahuis i King Baudouin Foundation.

Nowa strategia KCI od połowy 2019 roku

Holding Grzegorza Hajdarowicza wydawcę „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” przejął w 2011 roku. Najpierw kupił 51 proc. udziałów spółki, wówczas funkcjonującej pod nazwą Presspublika, o brytyjskiego funduszu Mecom za 80 mln zł, a kilka miesięcy później - pozostałe 49 proc. udziałów od państwowego Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita” za 55 mln zł.

W sierpniu 2017 roku grupa KCI sprzedała kilku inwestorom, m.in. spółce głównego akcjonariusza Ruchu, 249,4 tys. akcji Gremi Media, stanowiących 14,6 proc. kapitału zakładowego i dających 11 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Cena za jedną akcję wyniosła 147 zł, a wycena całej firmy - ponad 251 mln zł.

Kolejne, mniejsze pakiety akcji Gremi Media firma Hajdarowicza sprzedawała w ramach strategii przyjętej w połowie 2019 roku. Zapowiedziała w niej, że zmniejszy swój udział w kapitale Gremi Media do 40-60 proc. oraz będzie inwestować w park edukacji i rozrywki Alvernia Planet.

W listopadzie 2017 roku Gremi Media zadebiutowała na bocznym rynku warszawskiej giełdy. Firma oprócz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” wydaje miesięcznik „Uważam Rze Historia”, a także serwisy internetowe, m.in. Rp.pl, Parkiet.com i Sportdziennik.com. Według danych PBC we wrześniu br. średnie rozpowszechnianie płatne razem „Rzeczpospolitej” zmalało rok do roku o 10,3 proc. do 36 549 egz., a „Parkietu” - wzrosła o 5 proc. do 4 048 egz.

Ponadto Gremi Media ma większościowe pakiety w spółkach e-Kiosk i KancelarieRP oraz 47 proc. udziałów spółki MMC Conferences organizującej konferencje biznesowe. Wiosną 2020 r. dokupiła 28,1 proc. akcji e-Kiosku za 2,4 mln zł.

W trzecim kwartale ub.r. grupa Gremi Media osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 5,1 proc. do 24,35 mln zł oraz zysku netto z 3,03 do 3,12 mln zł.

Z kolei grupa kapitałowa KCI osiągnęła w trzecim kwartale ub.r. wzrost przychodów sprzedażowych o 4,9 proc. do 24,33 mln zł, a jej zysk netto zwiększył się z 3,53 do 4,19 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Akcjonariusz wydawcy „Rzeczpospolitej” zainwestował 11 mln euro w obligacje spółki budującej kompleks wypoczynkowy w Brazylii

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lelo
"..jestem ekologiem.."- wiem już wszystko ha ha ha
odpowiedź
User
Maciek
KICI KICI Afryka dzika
odpowiedź