SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aktywa TFI spadły do 101,4 mld zł na koniec czerwca

Aktywa zgromadzone w funduszach inwestycyjnych wyniosły 101,43 mld zł na koniec czerwca, co oznacza spadek o 1,3% w skali miesiąca. Tym samym po raz drugi z rzędu nastąpił spadek wartości aktywów, który w ujęciu wartościowym wyniósł 1,3 mld zł, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Aktywa TFI spadły do 101,4 mld zł na koniec czerwca

"Negatywnie na wartość aktywów w czerwcu wpłynął ujemny wynik zarządzania; dwie trzecie funduszy inwestycyjnych poniosły bowiem straty. Czerwiec nie przyniósł oczekiwanej przez inwestorów poprawy nastrojów, które zostały pogorszone przez problemy w strefie euro. Przeszkodą do kontynuacji odbicia, które zarysowało się w środkowej części miesiąca, była nerwowość utrzymująca się na rynku akcji, ale w pewnym stopniu również na rynku obligacji. W obu przypadkach czerwiec był drugim z rzędu miesiącem spadków" - czytamy w raporcie.

Analitycy przypominają, że indeks spółek o największej kapitalizacji WIG20 spadł w czerwcu o 6,7% (mniej ucierpiały spółki wchodzące w skład indeksu mWIG40, który stracił 4,0%), natomiast indeks IROS, który mierzy koniunkturę w segmencie obligacji skarbowych, stracił 0,14%. Negatywny wpływ wyniku z zarządzania został w pewnym stopniu zneutralizowany przez dodatnie saldo wpłat i wypłat środków, jednak jego skala nie pozwoliła na pełną rekompensatę.

"W obliczu zawirowań na rynkach akcji i wynikających z nich spadków, trudno byłoby się spodziewać wzrostu aktywów w segmentach funduszy, choćby częściowo związanych z rynkami akcji. Spośród dziewięciu wyodrębnianych przez nas grup, dodatnią dynamikę w czerwcu odnotowaliśmy jedynie w czterech przypadkach. Liderem wzrostu z dynamiką +6,0% stały się fundusze surowcowe, głównie dzięki napływom nowych środków do funduszy inwestujących w złoto" - czytamy dalej.

Kolejne kończące miesiąc wzrostem aktywów grupy, to fundusze zamknięte, lokujące zgromadzone aktywa na rynku nieruchomości (+0,6%) oraz fundusze mieszane (+0,7%). W ostatniej z wymienionych grup, dodatnia dynamika zmian wartości zarządzanych środków była możliwa dzięki rozliczeniu nowych wpłat do sporej części funduszy dedykowanych prywatnym inwestorom. W czerwcu udział tego segmentu w rynku wzrósł o +0,5 pkt proc. do poziomu 25,9%.

"W pozostałych przypadkach odnotowaliśmy spadek wartości aktywów, którego skala była uzależniona od udziału akcji w portfelu, czy też od stopnia ryzyka. Największy spadek odnotowaliśmy bowiem w funduszach akcyjnych (-4,1%), zaś najmniejszy (-0,3%) w przypadku funduszy pieniężnych i gotówkowych" - podały Analizy Online.

Zmniejszenie wartości zarządzanych środków w tych grupach nie było jednak wyłącznie efektem słabej koniunktury czy to na rynku akcji, czy rynku długu. Odczuwalne było bowiem zatrzymanie środków płynących do funduszy dłużnych i pieniężnych - oba segmenty rynku odnotowały wręcz ujemne saldo wpłat i wypłat.

"Z odwrotną sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku funduszy akcyjnych, do których klienci więcej środków wpłacili niż z nich wypłacili. Mimo to udział funduszy akcyjnych w rynku spadł aż o -0,8 pkt proc. do 26,9%" - podsumowano w raporcie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aktywa TFI spadły do 101,4 mld zł na koniec czerwca

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl