SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Alcatel "na czele" Unii Europejskiej

Alcatel na czele konsorcjum realizującego nowy projekt badawczy Unii Europejskiej

Nowy projekt Komisji Europejskiej mający na celu opracowanie systemów pozycjonowania satelitarnego z wykorzystaniem sieci bezprzewodowych.

Komisja Europejska wybrała Alcatela jako głównego wykonawcę nowego projektu badawczo-rozwojowego Liaison, realizowanego przez konsorcjum 34 firm i stanowiącego  część 6 Ramowego Programu Badawczego Unii Europejskiej. 

Głównym celem projektu Liaison jest udostępnienie służbom ratowniczym, policyjnym, miejskim, komunalnym i instytucji użyteczności publicznej, narzędzi i usług opartych na nawigacji satelitarnej, które pozwoliłyby na ich bezproblemową współpracę (stąd nazwa projektu) ze wszystkimi współczesnymi technologiami bezprzewodowymi, włączając w to GSM/GPRS/UMTS, WLAN, Tetra itd. Ma to ogromne znaczenie dla zapewnienia przesyłania informacji o położeniu osób korzystających z telefonów komórkowych - w rejonach, w których obecnie usługi GPS nie są dostępne  - np. w mieście o wysokiej i gęstej zabudowie, we wnętrzu budynków czy w gęstych  lasach. 

Projekt będzie realizowany w trzech etapach. W fazie Alfa powstanie prototyp, w Beta zostaną do niego dołożone kolejne funkcje, a w trzeciej powstanie już kompletne rozwiązanie gotowe do uruchomienia usług komercyjnych. W ramach całego projektu działa 6 grup zadaniowych zaangażowanych w różne projekty pilotażowe:

" Stowarzyszenie komendantów policji (ang. Association of Chief Police Officers) w Wielkiej Brytanii -  pracuje nad zagadnieniem koordynacji działań zespołów pracujących w terenie (ang. On Field Operational);
" Włoska straż pożarna - nad współdziałaniem jednostek straży pożarnej podczas katastrof;
" Władze miejskie Rzymu - nad poprawieniem procesu zbierania danych o odpadach;
" TDF - francuski usługodawca i nadawca - nad ochroną pracowników mobilnych;
" Iberdola - hiszpańska firma energetyczna - nad poprawą procesu utrzymania sieci i efektywności pracy specjalistów działających bezpośrednio na instalacjach;
" Greckie przedsiębiorstwa taksówkowe z Aten - nad wsparciem dla realizacji usługi "taksówka na żądanie", zaprojektowanych z myślą o rozładowaniu ruchu miejskiego i powstaniu "zbiorczego systemu przewozów taksówkowych".

W tym przewidzianym na 42 miesiące realizacji projekcie, z budżetem 21 mln euro po połowie finansowanym przez UE i firmy z konsorcjum, zostaną wykorzystane doświadczenia Alcatela z europejskich systemów nawigacji satelitarnej EGNOS i Galileo , jak również rozwiązania Enhanced Assisted - GPS opracowane w laboratoriach Alcatela. Liaison idzie w ślady innego projektu badawczego - SCORE - rozpoczętego w tym roku, którego celem jest integracja wiarygodnych informacji o pozycji poszkodowanych w wypadkach (lub zgłaszających takie incydenty) z usługami ratowniczymi (określanymi jako E112). 

Niedawno na zlecenie francuskiego operatora SFR, Alcatel przedstawił kilka modeli wykorzystania możliwości nawigacji satelitarnej w nowych usługach 3G, w oparciu o już dostępne telefony komórkowe i system nawigacji satelitarnej EGNOS (docelowo ma zostać zastąpiony przez Galileo). Jeden scenariusz przewiduje właśnie zastosowanie go przez służby ratownicze do lokalizowania poszkodowanych, w drugim może on zostać użyty do wzajemnego odnajdywania się użytkowników telefonów komórkowych. Model ten może zostać rozszerzony na inne usługi o komercjalnym zastosowaniu np. możliwość naprowadzania turystów na określony i predefiniowany punkt, zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na terenach odizolowanych, zwiększenie możliwości zarządzania pracownikami czy też realizacja płatności"płatne za użycie" w przypadku usług lokalizacyjnych.    

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Alcatel "na czele" Unii Europejskiej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl