SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziewiąty redaktor naczelny gazet Polska Press wymieniony

Od 1 czerwca redaktorem naczelnym „Gazety Wrocławskiej" (Polska Press Grupa) zostanie Alicja Giedroyć-Skiba. Obecny naczelny Arkadiusz Franas rozstaje się z wydawnictwem za porozumieniem stron. To już dziewiąta zmiana na stanowisku redaktora naczelnego w tytułach Polska Press po przejęciu firmy przez Orlen.

Article

O tym, że taka zmiana nastąpi, kilka dni temu spekulowała wrocławska „Gazeta Wyborcza”. Zapytana przez nas o to Dorota Kania, wówczas odmówiła komentarza.  Odchodzący redaktor naczelny szefował tytułowi od 11 lat.

Alicja Giedroyć-Skiba specjalizuje się w problematyce społecznej, prawnej, naukowej i medycznej. W swojej karierze zarządzała i kierowała strukturami redakcyjnymi. Pracowała w Polska Press i „Gazecie Wrocławskiej" w latach 2002-2007 jako dziennikarz działów Magazyn i Kraj. Od 2017 do 2018 roku była kierownikiem oddziału dolnośląskiego „Gazety Polskiej Codziennie". Komentowała też w działach społeczno-politycznym oraz magazynie tygodniowym „Wieczoru Wrocławia" (w latach 1990-2002). Współtworzyła i była redaktorem naczelnym portalu Wdolnymslasku.pl. Jest też korespondentem „Medical Tribune Polska" oraz redaktorem portalu medycznego podyplomie.pl, wydawcą, autorem tekstów i redaktorem gazety Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego „Borowska 213".

Według danych ZKDP średnie płatne rozpowszechnianie „Gazety Wrocławskiej” w grudniu 2020 roku wyniosło 7 026 egz.

W poniedziałek Polska Press ogłosiła też inną zmianę: z początkiem czerwca stanowisko prezesa oddziału Polska Press w Gdańsku obejmie Tomasz Niski, zastąpi Wiktora Pilarczyka.

Seria zmian naczelnych dzienników Polska Press

Odejście Arkadiusza Franasa z „Gazety Wrocławskiej” to już dziewiąta zmiana na stanowisku redaktora naczelnego gazet Polska Press. 1 czerwca redaktorem naczelnym „Gazety Lubuskiej" zostanie Janusz Życzkowski, dotychczasowy wicenaczelny Polskiego Radia Zachód. Zastąpi na stanowisku Szymona Kozicę, który zostaje w redakcji szefem działu Sport.

W „Dzienniku „Zachodnim” Marka Twaroga zastąpił Grzegorz Gajda, poprzednio związany z TVP3 Katowice i Radiem EM. W „Dzienniku Polskim” i „Gazecie Krakowskiej” Wojciech Mucha zastąpił Jerzego Sułowskiego, zaś w styczniu br. w dzienniku „Polska Metropolia Warszawska” Pawła Siennickiego zastąpił Wojciech Rogacin. Rogacin przestał też szefować „Naszej Historii”, w maju z funkcji pierwszego zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika zrezygnował Witold Głowacki. 

Na początku maja z „Dziennika Zachodniego” po 33 latach pracy zdecydował się odejść Janusz Szymonik przez wiele lat zastępca redaktora naczelnego. Natomiast pod koniec ub. tygodnia ze stanowiska odwołany został także Tomasz Pietraszak, dotychczasowy redaktor naczelny „Gazety Pomorskiej", „Expresu Bydgoskiego" i „Nowości Dziennika Toruńskiego". Jego miejsce zajmie Marcin Habel z TVP3 Bydgoszcz.

Rezygnację z pracy jeszcze w kwietniu złożyła też dwójka szefów regionalnych oddziałów Polska Press. Najpierw o swoim odejściu poinformował prezes poznańskiego oddziału spółki, Marek Rodwald, kilka dni temu – szefowa lubelskiego oddziału, Joanna Parczyńska. 

Co wydaje Polska Press?

Polska Press wydaje 20 dzienników regionalnych W portfolio prasowym Polska Press Grupy jest ponad 20 dzienników regionalnych („Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie”), a także prawie 150 tygodników lokalnych (m.in. „Nasza Historia”, „Moto Salon”, „Moto Salon Classic”, „Strefa Biznesu”, „Strefa Agro”) oraz bezpłatna gazeta „Naszemiasto.pl”.

Firma wydaje też ok. 500 serwisów internetowych, głównie Naszemiasto.pl i portale poszczególnych tytułów prasowych.

Grupa kapitałowa Polska Press w 2019 r. zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 6,5 proc. do 398,44 mln zł oraz zysku netto z 9,64 do 8,59 mln zł. Wpływy ze sprzedaży gazet zmalały o 8,9 proc., z reklam - o 4,9 proc., a liczba pracowników wynosiła 2 126.

Dołącz do dyskusji: Dziewiąty redaktor naczelny gazet Polska Press wymieniony

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PS
Super zmiana. Powodzenia!
odpowiedź
User
YKK
Widzę, że GPC ze średnią sprzedażą rzędu 7000 egzemplarzy to teraz prawdziwa kuźnia kadr. A pamiętam jak całkiem niedawno "dziennikarze" GPC nie mogli doprosić się zaległych wynagrodzeń i rozważali odejście z tytułu.
odpowiedź
User
czytelnik dojnej zmiany
Gazetom zorlenizowanym życzymy sukcesów miare radiowej trójki. Hej.
odpowiedź