SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

DHL łączy siły z właścicielem Aliexpress. Wydadzą 60 mln euro na automaty paczkowe w Polsce

Koncern logistyczny DHL przejmie część udziałów w polskim oddziale Cainiao, odpowiadającej za logistykę spółki zależnej chińskiego giganta Alibaba Group. Razem chcą zainwestować  60 mln euro w instalację automatów paczkowych w całym kraju.

Article

W komunikacie nie podano, jaką konkretnie część udziałów polskiej spółki Cainiao przejmie DHL eCommerce Solutions ani ile za to zapłaci. Zaznaczono natomiast, że na transakcję muszą zgodzić się organa kontrolujące fuzje z niektórych krajów, co powinno nastąpić w najbliższych miesiącach.

- Polska to jeden z najszybciej rozwijających się rynków e-commerce w Europie, który do 2027 r. ma się podwoić, a nawet 40 proc. konsumentów preferuje dostawę przesyłek do automatów paczkowych - zauważa Pablo Ciano, CEO w DHL eCommerce Solutions. - Łącząc siły z Cainiao, wzmocnimy naszą pozycję jako zaufanego dostawcy paczek. Stworzymy rozległą sieć najnowocześniejszych schowków na paczki - deklaruje.

DHL i Alibaba ze wspólnymi automatami paczkowymi

Obecnie DHL i Cainiao mają łącznie ok. 1,2 tys. automatów paczkowych w Polsce. Ta pierwsza firma w listopadzie ub.r. zapowiadała, że do końca roku chce postawić kilkaset maszyn, a docelowo mieć ich kilka tysięcy.

Natomiast automaty Cainiao służą do odbioru zakupów z Aliexpress. W styczniu ub.r. było ich ponad 300, firma zapowiadała, że w dłuższej perspektywie rozwinie sieć do 3 tys.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Firmy zapowiadają, że w oparciu o istniejące już sieci automatów, a także punktów dostępowych DHL, w pierwszej fazie współpracy zainwestują 60 mln euro w kolejne maszyny. Mają one być rozstawiane w kluczowych lokalizacjach i mieć przyjazny interfejs.

Podkreślono, że celem strategicznym jest stworzenie wiodącej sieci automatów paczkowych w Polsce, z bezproblemowym zasięgiem pierwszej i ostatniej mili. - Cieszymy się, że znaleźliśmy tak silnego partnera, jak DHL , który podziela naszą wizję. Łącząc doświadczenie obu firm w zakresie logistyki, technologii i handlu cyfrowego, dążymy do świadczenia naszym klientom najwyższej jakości usług i tworzenia niezrównanych doświadczeń zakupowych dla konsumentów - zapewnia William Xiong, dyrektor ds. strategii i dyrektor generalny Cainiao Network w regionie Europy i Morza Śródziemnego.

Zdecydowanie najwięcej automatów paczkowych ma w Polsce InPost. Na koniec ub.r. było to 19 306 takich maszyn (17 proc. więcej niż rok wcześniej) z łącznie 2,9 mln skrytkami na przesyłki, do firmy należały też 8 633 urządzenia na kilku rynkach zagranicznych. W ub.r. liczba przesyłek dostarczonych przez grupę InPost sięgnęła 744,9 mln sztuk, o 44 proc. więcej niż rok wcześniej.

Od ponad półtora roku swoją sieć automatów rozwija Allegro - na koniec września ub.r. miała ich ponad 2,1 tys., a także umowy na postawienie kolejnych 2,5 tys.

DHL Parcel podpisał właśnie z Allegro umowę, w oparciu o którą będzie dostarczał zakupy m.in. w ramach Allegro Smart! i do 24 krajów Unii Europejskiej.

Dołącz do dyskusji: DHL łączy siły z właścicielem Aliexpress. Wydadzą 60 mln euro na automaty paczkowe w Polsce

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ya
Na złość im i czasem na niekorzyść sobie będę tym bardziej kupował u Polaka niż w tej chińskiej kooperatywie
9 4
odpowiedź
User
UUU
Będzie jeszcze piękniej w naszych miastach!
7 0
odpowiedź
User
poPO
Interesujące. Niemcy z Chińczykami robią biznes w Polsce. Pytanie gdzie są najbliższe Polski największe magazyny Ali??
6 0
odpowiedź