SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fiskus dostanie dane sprzedawców z Allegro i Amazona? Rząd szykuje nowelizację

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami i chce nałożyć na platformy cyfrowe obowiązek sprawozdawczy dotyczącego sprzedawców działających z pomocą tych platform - wynika z wykazu prac legisalcyjnych rządu.

Fot. PixabayFot. Pixabay

Z zapowiedzi kancelarii premiera wynika, że w najbliższy wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw.

W wykazie prac legislacyjnych rządu wyjaśniono, że planowane w projekcie rozwiązania są wprowadzane głównie w celu transpozycji regulacji prawnych zawartych w dyrektywie Rady (UE) 2021/514 zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania. "Dzięki temu, zwiększy się skuteczność poboru sprawiedliwej części obciążenia podatkowego od ogółu podatników" - zaznaczono.

Platformy e-commerce mają przekazywać dane o sprzedawcach

Poinformowano, że w nowelizacji rząd proponuje więc nałożenie na platformy cyfrowe obowiązku sprawozdawczego dotyczącego sprzedawców działających z pomocą tych platform, zbudowanie mechanizmu wymiany informacji o sprzedawcach pomiędzy państwami członkowskimi oraz poprawę obecnych mechanizmów współpracy między administracjami, w tym wprowadzenie możliwości przeprowadzania wspólnych kontroli.

Jak podano w wykazie wprowadzane przepisy mają na celu intensyfikację działań dodtyczących zwalczania oszustw podatkowych poprzez zlikwidowanie problemu ograniczonej sprawozdawczości finansowej o dochodach uzyskanych za pośrednictwem platform cyfrowych. podkreślono. Dodano, że brak sprawozdawczości oraz zbyt niska skuteczność współpracy administracji podatkowych, jak również trudności związane z uzyskiwaniem informacji o dochodach sprzedawców korzystających z pośrednictwa platform cyfrowych mogą skutkować omijaniem obowiązku płacenia podatku w państwie rezydencji.

"Uregulowanie kwestii sprawozdawczości operatorów platform cyfrowych powinno pozwolić uzyskiwać dochody podatkowe niezbędne do zaspokojenia potrzeb finansowych państwa" - podkreślono.

Wskazano, że planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2024 r

Dołącz do dyskusji: Fiskus dostanie dane sprzedawców z Allegro i Amazona? Rząd szykuje nowelizację

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl