SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zagranica dalej obciąża Allegro. W Polsce prawie 15 mln kupujących

Grupa Allegro w zeszłym kwartale zwiększyła wpływy o 6,6 proc., zarabiając na czysto 242 mln zł. Wyniki firmy rosną w Polsce, gdzie ma już prawie 15 mln kupujących, natomiast na rynkach zagranicznych ubyła jej jedna trzecia przychodów, a skorygowana strata EBITDA pogłębiła się o 64 proc.

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

Na polskim rynku grupa Allegro wypracowała w pierwszym kwartale 2,08 mld zł przychodów, o 21,8 proc. więcej niż przed rokiem. Sprzedaż brutto (GMV) na jej platformach (głównie Allegro i Allegro Lokalnie) poszły w górę o 10 proc. do 13,57 mld zł, a liczba sprzedanych produktów - o 12,4 proc. do 305,2 mln.

Na tych platformach było aktywnych 14,8 mln kupujących, wobec 14,2 mln rok wcześniej. Część kwot sprzedaży brutto trafiająca do firmy jako prowizje i inne opłaty (czyli wskaźnik take rate) zwiększyła się z 11,02 do 12,18 proc., a marża brutto we własnym sklepie Allegro na ten platformie - z 6,84 do 10,07 proc.

Skorygowany zysk EBITDA wzrósł o 36,6 proc. do 820,2 mln zł, a liczony jako część łącznej sprzedaży brutto - z 4,87 do 6,04 proc.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Allegro dobrze rozpoczęło rok, a GMV w Polsce przyspieszyło tempo wzrostu do 10 proc. r/r w pierwszym kwartale. Lepsza monetyzacja w połączeniu z bieżącymi inicjatywami w zarządzaniu kosztami wciąż procentują, pomagając napędzać wzrost skorygowanego zysku EBITDA do prawie 37 proc. r/r w pierwszych trzech miesiącach roku, które zwykle są spokojnym sezonem dla branży. W pierwszym kwartale inwestowaliśmy w możliwości dostaw jak i dywersyfikację ich metod oraz pozyskaliśmy Banco Santander jako drugiego partnera finansującego Allegro Pay - opisuje w komunikacie Jon Eastick, dyrektor finansowy Allegro.

Allegro za granicą z głębszą stratą

Dużo gorzej przedstawiają się wyniki grupy Allegro na rynkach zagranicznych, na które weszła wiosną 2022 roku, przejmując za 890 mln euro firmy Mall Group i WE|DO działające w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Słowenii i Chorwacji.

W zeszłym kwartale zagraniczna część firmy zanotowała spadek przychodów o 33,9 proc. do 405,8 mln zł i sprzedaży brutto o 8,1 proc. do 735,3 mln zł. Co prawda liczba aktywnych kupujących zwiększyła się o 23,5 proc. do 5,2 mln (w połowie ub.r. platforma Allegro ruszyła w Czechach, a w ostatnich miesiącach na Słowacji), ale średnia wartość zakupów brutto robionych przez każdego zmalała o 26,6 proc. do 687,4 zł, a wskaźnik take rate - z 12,88 do 9,42 proc.

CZYTAJ TEŻ: Allegro będzie dłużej sprawdzać oferty

Dla porównania: w Polsce użytkownik Allegro zrobił prze kwartał zakupy za 3 790,3 zł, o 5,8 proc. więcej niż rok wcześniej.

- Dzięki Allegro.cz i Allegro.sk zwiększyliśmy pulę naszych potencjalnych klientek i klientów o łącznie około 16 milionów, a uruchamiając nasze platformy w 5 nowych krajach, w których już działamy, zamierzamy prawie podwoić 38-milionową bazę potencjalnych klientów, którą mamy w Polsce. Allegro.sk wystartowało mniej niż rok po debiucie Allegro.cz, ponieważ dzięki czeskiej platformie zyskaliśmy świetny podręcznik dla kolejnych międzynarodowych wdrożeń - komentuje Roy Perticucci, prezes Allegro.

- Nasz model ekspansji nie angażuje znacznych aktywów, co oznacza coraz niższe inwestycje kapitałowe z każdą nową platformą przy jednoczesnym zwiększaniu zasięgu i generowaniu nowego GMV. Każda uruchamiana przez nas platforma z miejsca daje lokalnym konsumentom dostęp do największej oferty na ich rodzimym rynku, oferując jednocześnie sprzedającym nowe możliwości dotarcia do szerszej grupy odbiorców - zapewnia.

CZYTAJ TEŻ: W Allegro ubyło ponad tysiąc pracowników. Pensje w górę, 10 mln zł dla prezesa

Spadki za granicą zmniejszyły dynamikę łącznych wyników grupy Allegro. Jej przychody zwiększyły się o 6,6 proc. do 2,47 mld zł, skorygowany zysk EBITDA - o 33 proc. do 706,2 mln zł, a zysk netto - ze 157 do 241,8 mln zł.

Na koniec marca br. zadłużenie netto koncernu wynosiło 3,74 mld zł, o 19,4 proc. mniej niż przed rokiem. Kwartalne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej poszybowały w górę z 257,5 mln do 1,13 mld zł.

- Zakończyliśmy także przejście na pobieranie prowizji od sprzedających u źródła, co w połączeniu z wysoką rentownością i przepływami pieniężnymi obniżyło dźwignię finansową grupy do 1,4x - zaznacza Jon Eastick.

Kurs akcji Allegro w górę

Na koniec środkowej sesji giełdowej za akcję Allegro płacono 37,91 zł, co daje kapitalizację w wysokości 40,07 mld zł. Kurs był o 1,7 proc. niżej niż 12 miesięcy temu, za to od początku stycznia br. zyskał 13,8 proc.

W czwartek przed południem, po publikacji wyników z pierwszego kwartału, akcje Allegro drożały nawet o prawie 8 proc.

Dołącz do dyskusji: Zagranica dalej obciąża Allegro. W Polsce prawie 15 mln kupujących

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl