SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Allegro z kolejnym odpisem dot. Mall Group. Zysk zmaleje o pół miliarda

Grupa Allegro w efekcie corocznego testu na utratę wartości obniżyła wycenę przejętej kilka lat temu Mall Group o niego ponad 500 mln zł. Pod koniec 2022 roku firma dokonała podobnego odpisu w kwocie 2,29 mld zł.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Nowy odpis dotyczy wartości spółek Mall Group działających w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Grupa Allegro wskazała w komunikacie, że „szacunkowa wartość godziwa pomniejszona o koszty sprzedaży wszystkich ośrodków wypracowujących środki pieniężne wchodzących w skład Międzynarodowej Działalności Allegro (składających się z Segmentu Mall i nowego Segmentu Allegro International) wzrosła w porównaniu do analogicznego testu przeprowadzonego w odniesieniu do roku 2022”.

- Wzrost wyceny wynika jednak głównie z uruchomionego w maju 2023 roku ośrodka wypracowującego środki pieniężne Allegro.cz (Segment Allegro International). Z kolei Mall North (Czechy, Słowacja i Węgry) oraz ośrodek wypracowujący środki pieniężne CZC (części Segmentu Mall) osiągają wyniki słabsze od poprzednich prognoz. Rada stwierdziła, że w stosunku do pozostałej wartości firmy alokowanej do segmentu Mall oraz do zasadniczo całej wartości niematerialnych i prawnych, alokowanej do tych dwóch ośrodków wypracowujących środki pieniężne, powinien nastąpić odpis z tytułu utraty wartości - opisano.

Grupa Allegro zaznaczyła, że test na utratę wartości - przeprowadzony zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości - polegał na porównaniu projekcji finansowej szacującej wartość godziwą każdego CGU (ośrodka wypracowującego środki pieniężne) pomniejszoną o koszty sprzedaży na koniec grudnia ub.r.

Odpis aktualizujący wynosi 629,3 mln zł, przy czym został pomniejszony o wpływ podatku odroczonego w kwocie 123,7 mln zł. - Przedstawione kwoty mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Ostateczna wartość odpisu zostanie zaprezentowana w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Spółki za rok 2023 - zaznaczono.

CZYTAJ TEŻ: Allegro zaczęło oznaczać reklamowane oferty

Kwota odpisu obniży wynik netto Grupy Allegro w czwartym kwartale ub.r. Firma zaznaczyła, że odpis nie będzie miał wpływu na jej wynik EBITDA ani na generowanie przepływów pieniężnych.

- To zdarzenie księgowe bez wpływu na stabilność działalności Allegro czy na priorytety biznesowe Grupy w tym na funkcjonowanie platformy 3P Allegro w Czechach i zbliżające się otwarcia na innych rynkach Mall - podkreślono.

Allegro zapłaciło 890 mln euro za Mall Group i WE|DO CZ

Pod koniec 2022 roku Grupa Allegro dokonała już niepieniężnego odpisu - w kwocie 2,293 mld zł - dotyczącego wartości aktywów firm Mall Group i WE|DO. Uzasadniła, że cena zapłacona za te podmioty kilka miesięcy wcześniej „z perspektywy czasu została ustalona na szczycie cyklu rynkowego, od czasu którego wiele publicznie notowanych firm z branży e-commerce straciło 50-70 proc. swojej wartości rynkowej”.

- Tymczasem z powodu inflacji i kryzysu związanego z kosztami życia wyniki finansowe Mall i WE|DO okazały się znacznie niższe niż pierwotnie zakładano. Wzrost inflacji i kosztów finansowania zewnętrznego spowodował znaczny wzrost kosztu kapitału własnego, co zmniejszyło wartość bieżącą długoterminowych przepływów pieniężnych, które zgodnie z prognozą mają być generowane dzięki wdrożeniom platformy handlowej Allegro - przyznała.

W konsekwencji tego odpisu Grupa Allegro w trzecim kwartale 2022 roku przy 2,32 mld zł przychodów miała 2,2 mld zł straty netto. Wiosną 2022 roku za 100 proc. udziałów Mall Group zapłaciła 876 mln euro, a za WE|DO CZ - 14 mln euro.

Grupa Allegro w trzecim kwartale ub.r. zwiększyła rok do roku przychody o 4,8 proc. do 2,43 mld zł, osiągając 241,7 mln zł zysku netto.

Dołącz do dyskusji: Allegro z kolejnym odpisem dot. Mall Group. Zysk zmaleje o pół miliarda

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl