SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Allegro z 1,59 mld zł wpływów i 242,2 mln zł zysku operacyjnego. 99 mln zł z reklam

Od końca lipca 2016 roku do końca ub.r. Allegro zanotowało 1,59 mld zł wpływów ze sprzedaży (w tym 98,9 mln zł z reklam), 242,2 mln zł zysku operacyjnego i 118,1 mln zł straty netto. Firma ma 4,1 mld zł zadłużenia wobec swojego nowego właściciela, pracuje w niej 1,4 tys. osób - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

Ostatnie wyniki finansowe Allegro obejmują okres od 28 lipca 2016 roku do końca ub.r. z uwagi na przekształcenia właścicielskie w firmie. Jesienią 2016 roku ogłoszono, że Grupa Allegro (obejmująca platformy Allegro.pl i Ceneo.pl) zostanie kupiona od koncernu Naspers przez fundusze inwestycyjne Cinven, Permira i Mid Europa. Kwota transakcji to 3,25 mld dolarów.

Zgody regulatorów na przejęcie uzyskano na początku ub.r. Wtedy spółka Allegro - założona 28 lipca 2016 roku - kupiła Grupę Allegro od Naspersa. Wartość Grupy Allegro oszacowano na 8,14 mld zł, z czego 2,77 mld zł to wycena relacji z klientami, a 2,34 mld zł - znaków towarowych, domen i oprogramowania.

W listopadzie ub.r. połączono Allegro i Grupę Allegro, podnosząc kapitał zakładowy spółki do 34 mln zł. Obecnie Allegro należy do luksemburskiej spółki Adinan Bondco, w której fundusze Cinven i Permira mają po 45 proc. udziałów, a Mid Europa Partners - 10 proc.

Allegro spłaca kredyty od nowego właściciela

Skąd Allegro miało środki na tę transakcję? Spółka została dofinansowana przez nowych właścicieli. Łącznie otrzymała od Adinan Bondco 4,51 mld zł kredytów, ma je spłacić do 2024 roku. Na koniec ub.r. do spłaty było 4,15 mld zł.

W ub.r. koszty finansowe Allegro wyniosły 328 mln zł netto, z czego 288,5 mln zł stanowiły odsetki od kredytów. Z powodu tych kosztów firma zanotowała  118,1 mln zł straty netto, natomiast z samej działalności operacyjnej miała 242,2 mln zł zysku.

Na koniec ub.r. zobowiązania długoterminowe Allegro wynosiły 5 mld zł, z czego 4,33 mld zł to kredyty i pożyczki, a 664,8 mln zł to zobowiązania na odroczony podatek dochodowy. Jednocześnie firma miała do dyspozycji 300,6 mln zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów.

Prawie 100 mln zł z reklam, 175 mln zł na pracowników

W analizowanym okresie Allegro osiągnęło 1,59 mld zł przychodów ze sprzedaży. Zdecydowaną większość (1,31 mld zł) zapewniły usługi e-commerce, natomiast 145,8 mln zł pochodziło ze sprzedaży internetowej towarów.

Z usług reklamowych firma zanotowała 98,9 mln zł wpływów, a z pozostałych źródeł - 39,3 mln zł. Przypomnijmy, że od początku 2015 roku Allegro większość powierzchni reklamowych, które wcześniej wykorzystywano do autopromocji, jest oferowana podmiotom prowadzącym sprzedaż na tej platformie.

Z kolei po stronie kosztów najbardziej znaczące są wydatki na usługi obce (589,1 mln zł) oraz amortyzację (341,2 mln zł).

Koszty pracownicze wyniosły 175,6 mln zł - są to nakłady dotyczące zarówno pracowników etatowych, jak i współpracowników firmy. W Allegro w analizowanym okresie pracowało średnio 1 439 osób.

- W badanym roku finansowym przeprowadzona została reorganizacja obszaru komercyjnego, powstało osiem zespołów odpowiedzialnych za poszczególne rynki i nowy zespół operacji komercyjnych. Skupienie odpowiedzialności za każdy z rynków w rękach jednego zespołu ułatwia komunikację zarówno wewnątrz organizacji, jak i z samym rynkiem - opisano w sprawozdaniu finansowym spółki.

Allegro z nowym prezesem, chce rosnąć szybciej od konkurencji

W sprawozdaniu jako cel Allegro na br. zapisano „utrzymanie dynamiki wzrostu wyższej od konkurencji, natomiast wizją spółki na kolejne lata jest osiągnięcie pozycji lidera całego rynku handlu online i offline w Polsce”.

Pod dokumentem podpisał się jeszcze poprzedni prezes firmy Przemysław Budkowski, który właśnie z niej odszedł po siedmiu latach pracy. Od początku sierpnia prezesem Allegro jest Francois Nuyts, poprzednio związany z Amazonem.

Ceneo ze stratą operacyjną

Podobne przekształcenia własnościowe nastąpiły w przypadku platformy Ceneo.pl. Na początku ub.r. firma Ceneo.pl (niemająca wcześniej prawie żadnych aktywów trwałych) przejęła od koncernu Naspers spółkę Ceneo. Aktywa tej ostatniej wyceniono na 633 mln zł netto, z czego 430 mln zł to wartość spółki, a 115 mln zł przypada na relacje z klientami.

Na początku br. Ceneo.pl formalnie wchłonęło Ceneo. Na koniec ub.r. Ceneo.pl miało 238,4 mln zł kredytów długoterminowych do spłaty, jednocześnie udzieliło pożyczek o wartości 46,9 mln zł.

Od końca lipca 2016 do końca ub.r. firma zanotowała 691 tys. zł przychodów sprzedażowych, 892 tys. zł wydatków na usługi obce oraz 31 tys. zł kosztów podatków. W konsekwencji miała 234 tys. zł straty operacyjnej.

Jednocześnie spółka osiągnęła 5,28 mln zł wpływów finansowych i poniosła 22,42 mln zł kosztów finansowych. Finalnie zanotowała 14,42 mln zł straty netto.

W Ceneo nie byli zatrudnieni żadni pracownicy.

Według badania Gemius/PBI w czerwcu br. Allegro.pl zanotowało 16,52 mln realnych użytkowników i 1,19 mld odsłon, a Ceneo.pl - 8,68 mln użytkowników i 91,9 mln odsłon.

Dołącz do dyskusji: Allegro z 1,59 mld zł wpływów i 242,2 mln zł zysku operacyjnego. 99 mln zł z reklam

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Blokuj Allegro i Ceneo, obie firemki sa nieuczciwe.
Hiper Update 2018-07-30 
Ekspert od wirtuaIu poIeca... JesIi ktos ma w przegladarce na komputerze stacjonarnym komunikat, przy wejsciu na witryne, czy na odtwarzaczu wideo formatu html5 o wwyyIIaacczzeenniiuu bbIIookkoowwaanniiaa reklam, to zastosuj w przegladarce rozszerzenie AdGuard Blocker Content (zastepuje kiepski AAddbbIIoocckk+ i uBlock, czy bbIIookkeerraa Opery opartego o listy i reguly uBlock (sprzedane biale listy).
Adguard oprocz bIokowania reklam (mozliwosc dodania regul uzytkownika) ma tez filtr elementow szpiegujacych, z najbardziej wszechstronna lista roznych licznikow i narzedzi analizy sieci, nie potrzeba Ghostery i podobnych. Przeciwdziala sledzeniu, czyli zbieraniu informacji przez komercyjnych cwaniakow gdzie wchodzimy w internecie, w co klikamy i wiele wiecej. 
Jesli ktos napotka problem z wykrywaniem blokowania reklam na jakiejs witrynie, czy w nowej wersji odtwarzacza video html5, to po przez formularz w opcjach zglosic na Github AdGuarda.

Na urzadzeniach mobilnych koniecznie stosowac przegladarke Yandex Browser with Protect - silnik Blink, Chromium (wyszukac w sklepie Androida - entuzjastyczne opinie ktore potwierdzam), lub wersje beta, kiedy sie komus sypie ns smartfonie. Przegladarka ma szyfrowanie pakietow przy publicznym laczu wifi i skan sciaganych plikow na obecnosc wirusow przez modul Kaspersky lab, wbudowane podstawowe rozszerzenia typu notatnik. Yandex ma opcje kompresji danych i video on/off (licencja Opery Turbo - mobilnie oszczedzanie danych pakietowych a zarazem firmowe proxy), lub Samsung Internet Browser - wespol z apk. AdGuard, darmowo dziala tylko z tymi dwiema przegladarkami mobilnymi! Przegladarka ma wiele najlepszych rozwiazan znanych z Opery, ale jest jeszcze szybsza.

Przy darmowej wersji AdGuard nigdy nie konsumowac tresci za pomoca dedykowanych aplikacji mobilnych komercyjnych portaIi, bo tam nie bedzie mozna zzaabbIIookkoowwaacc zbednych a irytujacych elementow.

W rozszerzeniu i apk. AdGuard zalaczyc dodatkowo filtry Annoyances i najwazniejsze reguly AAnnttii-AAddbbIIoocckk KKiiIIeerr. Mozna opcjonalnie wlaczyc AAddbbIIoocckk polskie reguly i odznaczyc filtr uzytecznych reklam.

Jezeli kogos wkurzaja autopleje video, to rozszerzenie Disable HTML5 Autoplay. Obydwa dodatki (desktop: Win, MacOS, Linux) dostepne na Yandex (hit na PC, polecany w komentarzach na dobreprogramy), Chrome, Opere, Firefoxa i Safari.

Pilnujac aktualizacji i poprawnej, acz prostej konfiguracji gwarancja, ze tak na desktop, jak i mobilnie w duecie Yandex/S.I.B. - AdGuard, nie zobaczycie zadnych rekIam, wyskakujacych okienek, pustych pol po rekIamach, komunikatow o wylaczenie rekIam i pochodnych RODO - sprawdz w Yandex czy masz zalaczona opcje Hide ads on this site i Block Content! Od tego momentu komfortowe surfowanie przyspieszy. 
Dodatki i apki sa bardzo przyjazne dla laika, wiec dla kazdego szybko i latwo. Ja lipy nie polecam :)
Ruskie aplikacje sa idealne do skutecznego pozbawiania zyskow skrajnie komercyjne zachodnie ppoorrttaaIIee (boja sie ich jak zarazy). Co do szpiegowania; wszystkie przegladarki szpieguja a Rosja to obcy obszar gospodarczy, polityczny i prawny, wiec info o zachowaniach internautow u nas, zda im sie jak psu na bude. Dlatego trolle i pracownicy IT przestancie wypisywac dezinformujace brednie!

Natomiast jeżeli chcecie zzaabbIIookkoowwaacc wszystkie statystyki, wybrane skrypty, podpiete moduly spolecznosciowe i ciasteczka szpiegujace witryn na amen, to rozszerzenie uMatrix, ale to dla tych (komputerowcy), ktorzy co najmniej maja wiedze z jakich elementow zbudowana jest witryna internetowa i co do czego sluzy. 
Nie dajcie zarabiac animatorom pozorow, platnym botom, oszustom, bezprawnie kasujacym i bbllookkuujjaaccyymm komentarze, posty i wszystkim skrajnie komercyjnym ppoorrttaIIoomm. Wiele niezbednych informacji o wirtualu, poradnikw, instrukcji tekstowych, jest na adresie u t n . pl / Interia - Mordoru (wpisz bez spacji). 
Sekcja o mobilnych przegladarkach tam nieaktualna - rozbudowana, nowa wersja sekcji, ze wskazaniem dla laikow i zaawansowanych, operujcych na kilku przegladarkach wkrotce.
odpowiedź
User
.......
Hiper Update 2018-07-30 
Ekspert od wirtuaIu poIeca... JesIi ktos ma w przegladarce na komputerze stacjonarnym komunikat, przy wejsciu na witryne, czy na odtwarzaczu wideo formatu html5 o wwyyIIaacczzeenniiuu bbIIookkoowwaanniiaa reklam, to zastosuj w przegladarce rozszerzenie AdGuard Blocker Content (zastepuje kiepski AAddbbIIoocckk+ i uBlock, czy bbIIookkeerraa Opery opartego o listy i reguly uBlock (sprzedane biale listy).
Adguard oprocz bIokowania reklam (mozliwosc dodania regul uzytkownika) ma tez filtr elementow szpiegujacych, z najbardziej wszechstronna lista roznych licznikow i narzedzi analizy sieci, nie potrzeba Ghostery i podobnych. Przeciwdziala sledzeniu, czyli zbieraniu informacji przez komercyjnych cwaniakow gdzie wchodzimy w internecie, w co klikamy i wiele wiecej. 
Jesli ktos napotka problem z wykrywaniem blokowania reklam na jakiejs witrynie, czy w nowej wersji odtwarzacza video html5, to po przez formularz w opcjach zglosic na Github AdGuarda.

Na urzadzeniach mobilnych koniecznie stosowac przegladarke Yandex Browser with Protect - silnik Blink, Chromium (wyszukac w sklepie Androida - entuzjastyczne opinie ktore potwierdzam), lub wersje beta, kiedy sie komus sypie ns smartfonie. Przegladarka ma szyfrowanie pakietow przy publicznym laczu wifi i skan sciaganych plikow na obecnosc wirusow przez modul Kaspersky lab, wbudowane podstawowe rozszerzenia typu notatnik. Yandex ma opcje kompresji danych i video on/off (licencja Opery Turbo - mobilnie oszczedzanie danych pakietowych a zarazem firmowe proxy), lub Samsung Internet Browser - wespol z apk. AdGuard, darmowo dziala tylko z tymi dwiema przegladarkami mobilnymi! Przegladarka ma wiele najlepszych rozwiazan znanych z Opery, ale jest jeszcze szybsza.

Przy darmowej wersji AdGuard nigdy nie konsumowac tresci za pomoca dedykowanych aplikacji mobilnych komercyjnych portaIi, bo tam nie bedzie mozna zzaabbIIookkoowwaacc zbednych a irytujacych elementow.

W rozszerzeniu i apk. AdGuard zalaczyc dodatkowo filtry Annoyances i najwazniejsze reguly AAnnttii-AAddbbIIoocckk KKiiIIeerr. Mozna opcjonalnie wlaczyc AAddbbIIoocckk polskie reguly i odznaczyc filtr uzytecznych reklam.

Jezeli kogos wkurzaja autopleje video, to rozszerzenie Disable HTML5 Autoplay. Obydwa dodatki (desktop: Win, MacOS, Linux) dostepne na Yandex (hit na PC, polecany w komentarzach na dobreprogramy), Chrome, Opere, Firefoxa i Safari.

Pilnujac aktualizacji i poprawnej, acz prostej konfiguracji gwarancja, ze tak na desktop, jak i mobilnie w duecie Yandex/S.I.B. - AdGuard, nie zobaczycie zadnych rekIam, wyskakujacych okienek, pustych pol po rekIamach, komunikatow o wylaczenie rekIam i pochodnych RODO - sprawdz w Yandex czy masz zalaczona opcje Hide ads on this site i Block Content! Od tego momentu komfortowe surfowanie przyspieszy. 
Dodatki i apki sa bardzo przyjazne dla laika, wiec dla kazdego szybko i latwo. Ja lipy nie polecam :)
Ruskie aplikacje sa idealne do skutecznego pozbawiania zyskow skrajnie komercyjne zachodnie ppoorrttaaIIee (boja sie ich jak zarazy). Co do szpiegowania; wszystkie przegladarki szpieguja a Rosja to obcy obszar gospodarczy, polityczny i prawny, wiec info o zachowaniach internautow u nas, zda im sie jak psu na bude. Dlatego trolle i pracownicy IT przestancie wypisywac dezinformujace brednie!

Natomiast jeżeli chcecie zzaabbIIookkoowwaacc wszystkie statystyki, wybrane skrypty, podpiete moduly spolecznosciowe i ciasteczka szpiegujace witryn na amen, to rozszerzenie uMatrix, ale to dla tych (komputerowcy), ktorzy co najmniej maja wiedze z jakich elementow zbudowana jest witryna internetowa i co do czego sluzy. 
Nie dajcie zarabiac animatorom pozorow, platnym botom, oszustom, bezprawnie kasujacym i bbllookkuujjaaccyymm komentarze, posty i wszystkim skrajnie komercyjnym ppoorrttaIIoomm. Wiele niezbednych informacji o wirtualu, poradnikw, instrukcji tekstowych, jest na adresie u t n . pl / Interia - Mordoru (wpisz bez spacji). 
Sekcja o mobilnych przegladarkach tam nieaktualna - rozbudowana, nowa wersja sekcji, ze wskazaniem dla laikow i zaawansowanych, operujcych na kilku przegladarkach wkrotce.
odpowiedź
User
fajny mechanizm
allegro spłaci się samo w perspektywie 10 lat. Znaczy kliencie i użytkownicy spłacą :) Cóż takie życie
odpowiedź