SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Amerykańscy naukowcy stworzyli „żywe” roboty - ksenoboty (wideo)

Naukowcy z Uniwersytetu Wermontu i Tufts University wykorzystali pobrane od żab komórki macierzyste do stworzenia całkowicie nowych form życia, które nazwano ksenobotami. Mają one znaleźć zastosowanie m.in. w medycynie.

Article

Nazwa ksenobot wzięła się od żaby szponiastej (łac. Xenopus laevis). To z komórek macierzystych pobranych z embrionów tych żab stworzono ksenoboty, które amerykańscy naukowcy definiują jako "żywe, programowalne organizmy".

"To są nowe, żywe maszyny. Nie są ani tradycyjnym robotem, ani znanym gatunkiem zwierzęcia. To nowa klasa artefaktów: żywy, programowalny organizm." - stwierdził Joshua Bongard, informatyk i ekspert w dziedzinie robotyki na Uniwersytecie Wermontu.

W pierwszej kolejności naukowcy z Uniwersytetu Wermontu zaprojektowali ksenoboty na superkomputerze, a następnie zespół biologów z Tufts University poddał ich projekt testom przy użyciu komórek macierzystych z embrionów żab.

 

Ksenoboty same się leczą, mogą pomóc chronić środowisko i w medycynie

Jedna z zalet ksenobotów to umiejętność samoleczenia się po zranieniu czy uszkodzeniu. Ponadto są one całkowicie biodegradowalne.

Badacze podkreślają, że ksenoboty mają niecały milimetr szerokości, a więc są mniejsze niż główka od szpilki.

Wymieniają liczne zastosowania, w których nie można wykorzystać typowych robotów ze stali i plastiku, a w których ksenoboty mogłyby sobie świetnie poradzić. Jako przykłady podają oczyszczanie radioaktywnych odpadów, zbieranie mikroplastiku w oceanach, usuwanie płytki nazębnej czy dostarczanie leku do konkretnego miejsca w ludzkim ciele.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Amerykańscy naukowcy stworzyli „żywe” roboty - ksenoboty (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl