SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Andrzej Duda i Beata Szydło z orędziami: w TVP najpierw premier, w TVN24 i Polsat News - prezydent

W poniedziałek wieczorem w kanałach Telewizji Polskiej w najpierw pokazano orędzie premier Beaty Szydło, a potem wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, natomiast w TVN24 i Polsat News kolejność była odwrotna. Niektórzy zarzucają TVP naruszenie zasady precedencji.

Wystąpienia Andrzeja Dudy i Beaty Szydło, fot. twitter.com/AGozdyra Article

Oba wystąpienia dotyczyły reformy systemu sądowniczego. W poniedziałek rano Andrzej Duda poinformował, że zawetuje wspierane przez PiS nowe ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym, natomiast podpisze nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Wywołało to spore zdziwienie wśród polityków PiS, niektórzy przyznali, że prezydent ich rozczarował. Około południa spotkało się kierownictwo partii rządzącej, potem premier Beata Szydło i marszałek Senatu spotkali się z prezydentem, a następnie znów rozmawiali z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

W TVP1 i TVP Info wystąpienie premier Beaty Szydło pokazano jako pierwsze, a orędzie prezydenta jako drugie. Natomiast w TVN24 i Polsat News kolejność była odwrotna. Początkowo orędzia miano emitować od godz. 20:00, ostatecznie zaczęły się ok. 20:10.

Według nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl przed emisją obu wystąpień w Telewizji Polskiej trwały negocjacje o kolejności ich wyświetlania. Dlatego - według naszych ustaleń - orędzie premier Beaty Szydło wyemitowano o godz. 20.12, choć Kancelaria Prezydenta zapowiedziała orędzie prezydenta Andrzeja Dudy na godz. 20.00.

Niektórzy dziennikarze aktywni na Twitterze ocenili, że kolejność wystąpień w TVP1 i TVP Info jest niezgodna z zasadą precedencji, według której to prezydent jest pierwszą osobą w państwie. - Dlaczego TVP emituje orędzie IV osoby w państwie przed orędziem I osoby w państwie? - zapytała na Twitterze Magda Birecka z Dziennik.pl. - Dwa orędzia równocześnie! TVP wybrało premier PBS (premier Beatę Szydło - przyp.) - mocny cios dla prezydenta! - ocenił Tomasz Michalski z Onetu. - Z całym szacunkiem ale najpierw powinno się emitować orędzie głowy państwa... - stwierdził fotoreporter Jakub Szymczuk.

- Prezydent powinien mieć pierwszeństwo w orędziach #tvp - stwierdziła Joanna Miziołek z „Wprost”. - Tak, zdecydowanie coś nie tak poszło z tymi orędziami w TVP. Protokół nakazywałby najpierw Prezydenta, potem Premier. I to wrzucenie na FB... - ocenił Bartosz Węglarczyk z Onetu. - Odnotujmy wyścig technologiczny: orędzie PAD pojawiło się na FB przed wystąpieniem PBS W TVP. Emocje w Dużym Pałacu są widać silne - dodał Robert Kwiatkowski, polityk, a w przeszłości m.in. prezes Telewizji Polskiej.

Na facebookowym fanpage’u Andrzeja Dudy jego wystąpienie pojawiło się o godz. 20:09, kilka minut przed emisję obu orędzi w telewizji.

Według Kamila Durczoka taka kolejność emisji wystąpień premier i prezydenta w kanałach TVP pokazuje, że Jacek Kurski, poprzednio przez wiele lat polityk PiS, opowiedział się po stronie Beaty Szydło. - Sytuacja z orędziami (PBS przed PAD w TVP) bez precedensu w historii. Brawo prezes Jacek Kurski - skomentował z sarkazmem Mariusz Gierszewski z Radia ZET. - To już otwarta wojna. TVP puszcza najpierw orędzie premier, w tym czasie na TVN orędzie prezydenta - ocenił Hubert Biskupski z „Super Expressu”.

- TVP nadaje orędzie PAD, pierwszego obywatela RP, jako... drugie, po orędziu PBS. To większy odlot niż wszystkie paski TVP Info razem wzięte - stwierdził Jacek Nizinkiewicz z „Rzeczpospolitej”. - Słabe to było. To wyraźny sygnał, po czyjej staje stronie staje TVP. Przecież tej kolejności nie da się wytłumaczyć zasadą ladies first... - skomentował Robert Feluś z „Faktu”.

Według Samuela Pereiry z TVP Info dzisiejsze wystąpienia to początek kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Andrzej Duda i Beata Szydło z orędziami: w TVP najpierw premier, w TVN24 i Polsat News - prezydent

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
może się mylę
chyba kobieta co? prezydent sam się okalecza. cóż nam do tego. partie zakładacie? będzie pan najsłabszym ogniwem. tak myślę. tak widzę i mam nadzieję że się nie pomylę. albo chodzi o sądy albo o własne cztery litery? zastanów się Pan
14 85
odpowiedź
User
Ała
Samozaoranie przekazu. Najpierw na jaw wyszło, że przegłosowano nie tą wersję ustawy, która była pod obradami.
Potem padły dwa weta, które nie zakończą protestów, bo brakło trzeciego.
Potem dwa ośrodki władzy w PiS otwarcie pokłócily się na orędzia.
Do tego premier wystąpiła bardziej jako rzecznik frakcji Ziobry, niż jako premier.
A wisienką na torcie absolutnie kuriozalne odwrócenie kolejności orędzi.
83 14
odpowiedź
User
Ała
Żeby to było jasne: Prezydent ZAWSZE ma pierwszeństwo przed Prezesem Rady Ministrów. Nawet, gdyby nie miał wiele do powiedzenia. Zawsze mówi pierwszy. W każdym kraju, w którym istnieje urząd Prezydenta. Nawet Mościcki przemawiał przez Piłsudskim. Mimo że władzę i zasługi miał ten drugi.
93 9
odpowiedź
User
powodzenia
doceń Pan siłę doświadczenia. nie wiem czy ta prawica pod Pana szyldem się tak zjednoczy. czy lewaków Pan zbierasz? myślę że nie tak jak wam się marzy. jeszcze zatęsknicie za Kaczyńskim.

nie wybieram się do sądu i bardziej się boję siebie niż sądu. chodzi o rzecz
12 51
odpowiedź
User
wlad
harcerz adrian pupa postanowił pokazać że nie jest harcerzem adrianem pupą. Mamy tu powtórkę z kazia marcinkiewicza. Jaka smutna katastrofa.
23 33
odpowiedź