SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Marcin Kędryna żegna się z Kancelarią Prezydenta RP, biurem prasowym kieruje Błażej Spychalski

Z końcem br. pracę w Kancelarii Prezydenta RP zakończy Marcin Kędryna, dyrektor biura prasowego. Jego obowiązki przejął na razie Błażej Spychalski, rzecznik prasowy Andrzeja Dudy.

Marcin Kędryna, fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP Article

- Potwierdzam, pracuję w Kancelarii Prezydenta tylko do końca roku - powiedział Marcin Kędryna portalowi Wirtualnemedia.pl. - W życiu nie pracowałem w jednym miejscu tak długo, po prostu przyszła już na to pora. Nie mam nic specjalnego do powiedzenia na ten temat - dodał pytany o przyczyny odejścia.

Marcin Kędryna od ponad miesiąca jest na urlopie, obowiązki dyrektora biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP na razie pełni Błażej Spychalski, rzecznik prasowy Andrzeja Dudy.

Kancelaria nie podała jeszcze, kto docelowo ma objąć tę funkcję. W odpowiedzi na pytanie w tej sprawie przesłała nam krótki komunikat o przepisach dotyczących udostępniania informacji publicznej.

O tym, że Marcin Kędryna odejdzie z Kancelarii Prezydenta, Jacek Gądek napisał już na początku listopada. Wtedy Kędyrna dementował tę informację. - Ani nie złożyłem wypowiedzenia, ani nie dostałem wymówienia - stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl. Zaznaczył, że dziennikarz z Gazeta.pl nie skontaktował się z nim przed publikacją swojego tekstu.

Kędryna z Andrzejem Dudą od ponad 5 lat

Marcin Kędryna szefem biura prasowego kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy został wiosną ub.r. Zastąpił na tym stanowisku Agnieszkę Marciniak. Wcześniej biurem prasowym Kancelarii Prezydenta RP za kadencji Andrzeja Dudy kierowali kolejno Katarzyna Adamiak-Sroczyńska, Marek Magierowski, Krzysztof Łapiński i Jacek Cegła.

Kędryna dołączył do zespołu Kancelarii Prezydenta z początkiem kadencji Andrzeja Dudy. Przez pierwsze lata odpowiadał za koordynację kontaktów z mediami, relacjonował też w mediach społecznościowych.

Z Andrzejem Dudą współpracował już wcześniej, był jednym z jego asystentów w Parlamencie Europejskim oraz pracował w sztabie podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku. Przedtem był związany z mediami: w latach 2010-2013 był redaktorem prowadzącym iPadowego wydania „Malemena”, a w latach 2008-2009 pełnił funkcję fotoedytora w IDG Poland.

Błażej Spychalski rzecznikiem prasowym Andrzeja Dudy jest od jesieni 2018 roku, zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Łapińskiego.

Jesienią br. społecznym doradcą prezydenta został Marcin Mastalerek, któremu Andrzej Duda za współpracę z jego sztabem dziękował krótko po wygraniu drugiej tury wyborów prezydenckich. Mastalerek od prawie dwóch lat jest wiceprezesem piłkarskiej Ekstraklasy, w 2015 roku pełnił funkcję rzecznika sztabu Andrzeja Dudy, a wcześniej był posłem i rzecznikiem PiS.

Kędryna opowiedział o kulisach kancelarii Andrzeja Dudy

Miesiąc temu dziennikarze spekulowali, że powodem odejścia Marcina Kędryny z Pałacu Prezydenckiego, jest wywiad, którego Kędryna kilka tygodni wcześniej udzielił Piotrowi Witwickiemu dla portalu Polsatnews.pl. - Niezbyt zadowolony z tego wywiadu miał być sam prezydent. Rozmowa zdenerwowała szefową Kancelarii Prezydenta Grażynę Ignaczak-Bandych - powiedział rozmówca WP.

Marcin Kędryna zna Andrzeja Dudę od 40 lat, o czym opowiadał w wywiadzie na Polsatnews.pl. Razem chodzili do szkoły podstawowej i działali w harcerstwie.

W rozmowie Kędryna ujawnił trochę kulisów Kancelarii Prezydenta, opisując m.in. jak praca w taki miejscu zmieniła niektóre osoby. - Już chyba się cała Warszawa nabija z człowieka, któremu kawę muszą przynosić kelnerzy. Co prawda, ma ekspres obok siebie. Ale woli, by kelner niósł ją ze sto metrów. Choć może chodzi o to, że lubi zimne espresso - stwierdził.

Krytycznie ocenił to, jak Andrzej Duda wypowiadał się o ideologii LGBT w czasie tegorocznej kampanii wyborczej. - Nie podobało mi się. Dobrze go znam i wiem, że mówi trochę coś innego niż wielu rozumie - stwierdził. - Amerykanie mówią, że kampanii nie da się wygrać. Można jej co najwyżej nie przegrać. Andrzej ciężko pracował przez pięć lat. I jeszcze ciężej w kampanii. Dzięki temu udało się jej nie przegrać - zaznaczył Kędryna.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Marcin Kędryna żegna się z Kancelarią Prezydenta RP, biurem prasowym kieruje Błażej Spychalski

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jaremi
Jednego pisowca mniej ( zgol brode)
0 10
odpowiedź
User
anna
Kędryna ujawnił trochę kulisów Kancelarii Prezydenta - a w jakim języku autor to napisał?
7 0
odpowiedź
User
Star
Chyba kancelaria się z nim zegna a nie on z kancelaria?
2 0
odpowiedź