SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmarł grafik Andrzej Heidrich. Zaprojektował polskie banknoty, paszporty i odznaki policyjne

W wieku 90 lat zmarł jeden z najwybitniejszych polskich grafików Andrzej Heidrich. Najbardziej znany był z zaprojektowania polskich banknotów, ma też w dorobku m.in. znaczki pocztowe, paszporty, odznaki policyjne i odznaczenia wojskowe.

Article

Informacja o śmierci Andrzeja Heidricha pojawiła się w poniedziałek w godzinach południowych, potwierdziła ją rodzina artysty.

Heidrich urodził się 6 listopada 1928 w Warszawie, ukończył powszechną Szkołę Rodziny Wojskowej na Żoliborzu oficerskim, Gimnazjum Graficzne przy ulicy Konwiktorskiej i znane Liceum Sztuk Plastycznych przy ulicy Górnośląskiej. W 1954 roku ukończył z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych na wydziale grafiki.

W 1949 roku zaczął pracę w wydawnictwie Czytelnik, z którym był związany przez ponad 40 lat, w 1974 roku objął funkcję naczelnego grafika. Ilustrował książki, projektował okładki, opracowywał graficznie albumy i serie wydawnicze, ma w dorobku oprawy graficzne książek Ryszarda Kapuścińskiego, Jarosława Iwaszkiewicza i Leszka Kołakowskiego. Za ilustracje książkowe i opracowania graficzne otrzymał kilkadziesiąt nagród.

Pod koniec lat 50. Andrzej Heidrich zaczął projektować znaczki pocztowe, natomiast w 1960 roku zaczął współpracę z Narodowym Bankiem Polskim przy projektowaniu banknotów. Początkowo otrzymał wyróżnienie w konkursie na projekt banknotu 1000-złotowego, potem przygotował dziesiątki szkiców i projektów banknotów. Pierwszy z nich - 500 złotych z Tadeuszem Kościuszką - trafił do obrotu w 1975 roku.

Potem Heidrich zaprojektował serię banknotów „Wielcy Polacy” funkcjonującą do 1996 roku i pięć nowych banknotów z władcami Polski, wprowadzonych do obiegu wraz z denominacją w 1995 roku. W 2005 roku przygotował dla NBP pierwszy w Polsce banknot kolekcjonerski, upamiętniający Jana Pawła II.

 

Andrzej Heidrich zaprojektował też wiele paszportów, orzełków na czapkach wojskowych, odznak policyjnych, odznaczeń dla polskich żołnierzy walczących w Iraku i w Afganistanie, herbów ziemskich i grodzkich.

Otrzymał kilka odznaczeń państwowych: w 1997 roku Order Odrodzenia Polski Polonia Restituta, w 1989 roku medal Zasłużony dla bankowości, w 1999 roku Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 roku Złoty Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmarł grafik Andrzej Heidrich. Zaprojektował polskie banknoty, paszporty i odznaki policyjne

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość X
Wielka szkoda. Kto teraz będzie projektował banknoty?
odpowiedź
User
Gzgz
Wielka szkoda. Kto teraz będzie projektował banknoty?
My. Ktoś.
odpowiedź