SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Andrzej Jakubiak: Prezesi banków mówią, że 2013 był bardzo dobrym rokiem

Miniony rok był dla sektora bankowego bardzo dobry, mimo że wypracował on słabsze wyniki niż w poprzednich dwóch latach – ocenia przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Jego zdaniem również w tym roku banki nie powinny oczekiwać na rynku gwałtownych zmian, ale przygotować się na zrównoważony rozwój przy umiarkowanym przyroście akcji kredytowej.

Andrzej Jakubiak Article

Dziś początek sezonu wyników sektora bankowego – raport publikuje BZ WBK. Jak mówi szef KNF, same banki oceniają ubiegły rok pozytywnie.

 – Prezesi banków mówią, że 2013 był bardzo dobrym rokiem. Wprawdzie wynik był poniżej tego, co było w 2012 roku, nawet poniżej poziomu z 2011 roku, ale pamiętajmy, że to były dwa lata rekordowych wyników – komentuje Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Podkreśla, że wbrew wcześniejszym obawom sektorowi udało się utrzymać wyniki i akcję kredytową na stabilnym i satysfakcjonującym poziomie.

 – Sukcesem jest to, że nie mamy do czynienia tak jak w innych krajach ze spadkiem akcji kredytowej, ale przeciwnie, ze stabilnym, spokojnym wzrostem, co z mojego punktu widzenia jest absolutnie satysfakcjonujące – argumentuje szef KNF.

Jego zdaniem, w tym roku w sektorze bankowym nie należy oczekiwać gwałtownych zmian, również tych na dobre.

 – Dzisiaj wszyscy ci, którzy oczekują gwałtownych dynamik wzrostu akcji kredytowej, mają założenia i oczekiwania kompletnie nieuzasadnione – zaznacza Andrzej Jakubiak. – Myślę, że po okresie 2007-2008, banki, ale przede wszystkim też kredytobiorcy, wyciągnęli wnioski.

Mimo że obecne warunki wyjątkowo sprzyjają zaciąganiu kredytów ze względu na rekordowo niskie stopy procentowe, klienci nadal pozostają ostrożni. W ubiegłym roku KNF przyjął rekomendacje (S oraz T), które mają sprawić, by kredyty były bezpieczniejsze i dla klientów, i dla samych banków. Rekomendacja S, która obowiązuje od początku stycznia, dotyczy kredytów hipotecznych i wymaga od kredytobiorcy wkładu własnego, którego wysokość w kolejnych latach będzie się zwiększała.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Andrzej Jakubiak: Prezesi banków mówią, że 2013 był bardzo dobrym rokiem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl