SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apel do TOK FM ws. Tomasza Lisa. Wśród autorów Holland, Dunin, Środa, Chutnik i Płatek

36 osób, w tym reżyserka Agnieszka Holland, radna Warszawy Agata Diduszko-Zyglewska, reportażystka Katarzyna Surmiak-Domańska czy pisarka Sylwia Chutnik, podpisały się pod listem otwartym do Radia TOK FM, w którym skrytykowano zapowiedziany przez Jacka Żakowskiego powrót Tomasza Lisa na antenę rozgłośni. „Przyjęcie, jako wystarczających i rozstrzygających argumentów, wyjaśnień samego redaktora Lisa w jego własnej sprawie jest naszym zdaniem nieetyczne” - piszą. I wyrażają nadzieję, że na antenie radia znów pojawi się Renata Kim.

W zeszły piątek Jacek Żakowski w swojej porannej audycji w TOK FM stwierdził, że on i Wiesław Władyka uważają, że Tomasz Lis może już wrócić do programu. Jako uzasadnienie wskazał wyjaśnienia przedstawione przez Lisa w rozmowie z Agnieszką Wiśniewską opublikowanej kilka dni wcześniej na portalu „Krytyki Politycznej”.

Według Żakowskiego jak dotąd nie potwierdziły się żadne zarzuty wobec zachowania Tomasza Lisa w redakcji „Newsweeka” oprócz tego, że mówił kontrowersyjne żarty. Zwrócił też uwagę, że po publikacji wywiadu z Lisem pojawiła się informacja o postępowaniu Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie traktowaniu pracowników redakcji „Newsweeka” w okresie, gdy naczelnym był Lis.

„Postanowiliśmy więc, że zanim Tomasz Lis wróci do naszych piątkowych poranków, odczekamy jeszcze dwa tygodnie, by ci, którzy znają publicznie nieujawnione fakty w tej sprawie, mogli je ogłosić. Tak jak wcześniej apelowało Towarzystwo Dziennikarskie” - zaznaczył.

Żakowski „wydaje publiczny wyrok uniewinniający”

Przeciwko powrotowi Lisa przed wyjaśnieniem całej sprawy zaprotestowało 36 osób, które wystosowały list otwarty do redakcji radia. „Uważamy takie postawienie sprawy za oburzające” - napisały w reakcji na zapowiedź końca zawieszenia Lisa w audycji Żakowskiego.

Przyjęcie, jako wystarczających i rozstrzygających argumentów, wyjaśnień samego redaktora Lisa w jego własnej sprawie jest naszym zdaniem nieetyczne – zwłaszcza że po publikacji wywiadu z nim pojawiły się w mediach informacje podważające prawdziwość niektórych twierdzeń z owego wywiadu (»Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Tomasza Lisa« w portalu WP.pl z 4 października 2022 czy »Oświadczenie w sprawie nieprawdziwych informacji podanych przez Tomasza Lisa w wywiadzie dla Krytyki Politycznej 3.10.2022« Szymona Jadczaka)” - zaznaczają autorzy listu.

I dodają, że Żakowski „korzystając ze swojej pozycji dziennikarza obecnego w popularnych mediach (…) i ignorując trwające postępowanie, wydaje publiczny wyrok uniewinniający”.

„Wyjaśnianie spraw dotyczących podejrzenia mobbingu, molestowania i wszelkich innych rodzajów przemocy musi toczyć się zgodnie z przyjętymi procedurami, które umożliwiają zważenie racji obu stron. Udzielenie wywiadu przez osobę podejrzewaną o naruszenie prawa nie jest taką procedurą i nie stanowi wyjaśnienia sprawy. Dlatego oczekujemy, że zgodnie z zapowiedzią zawieszenie obecności redaktora Tomasza Lisa w Poranku TOK.FM potrwa do czasu realnego wyjaśnienia sprawy, tzn. zakończenia postępowania wyjaśniającego w prokuraturze. Mamy też nadzieję, że usłyszymy na antenie (od lipca niesłyszany) głos redaktor Renaty Kim sygnalistki w tej sprawie i wybitnej dziennikarki. Radio, które ceni równość, transparentność i prawo pracy powinno dawać przestrzeń także sygnalistkom i sygnalistom” - podkreślają autorzy listu.

Pod listem podpisali się: Elżbieta Korolczuk, Agnieszka Graff, Agata Diduszko-Zyglewska, Agnieszka Holland, Magdalena Środa, Monika Płatek, Katarzyna Kasia, Inga Iwasiów, Kacper Pobłocki, Małgorzata Fuszara, Ewa Majewska, Stanisław Obirek, Karolina Wigura, Katarzyna Surmiak-Domańska, Sylwia Chutnik, Justyna Dąbrowska, Alicja Długołęcka, Adam Leszczyński, Kinga Dunin, Ewa Graczyk, Agnieszka Błońska, Karolina Kędziora, Bożena Przyłuska, Agula Swoboda, Ewa Rogala, Aleksandra Knapik-Gauza, Katarzyna Gauza, Paulina Januszewska, Magdalena Staroszczyk, Rafał Majka, Agnieszka Błońska, Dorota Łoboda, Joanna Keszka, Monika Strzępka, Andrzej Leder i Agata Zbylut.

Co z tym Lisem?

Wciąż nie wiadomo, czy Lis wróci do audycji Żakowskiego. „Nie mamy do przekazania komentarza na ten temat. Możemy jedynie powiedzieć, że na początek tego tygodnia zaplanowane zostało spotkanie redaktor naczelnej Radia TOK FM z Jackiem Żakowskim w tej sprawie” - przekazała nam w poniedziałek Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa Agory.

W poniedziałek faktycznie Żakowski spotkał się z redaktor naczelną radia Kamilą Ceran. „Nie mam nic do powiedzenia” - napisał nam jednak po spotkaniu. Ceran nie odpowiedziała na nasze pytania w tej sprawie.

Czytaj też: Renata Kim o kulisach „sprawy Lisa”: „Bałam się konfrontacji. Byłam osamotniona, miałam myśli, że nie chcę żyć”

Tomasz Lis, razem z Władysławem Władyką i zmarłym niedawno Tomaszem Wołkiem, w cotygodniowej audycji Jacka Żakowskiego w TOK FM był stałym komentatorem przez prawie 20 lat.

Zniknął z niej z początkiem lipca, po tym jak Wirtualna Polska obszernie opisała zarzuty dziennikarzy „Newsweek Polska” o zachowaniach Lisa mogących uchodzić za mobbing. Kierownictwo TOK FM, w porozumieniu z Jackiem Żakowskim, zdecydowało o czasowym niezapraszaniu Tomasza Lisa do piątkowego programu.

Dołącz do dyskusji: Apel do TOK FM ws. Tomasza Lisa. Wśród autorów Holland, Dunin, Środa, Chutnik i Płatek

59 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.M
Pod wzgledem liczby pokrzywdzinych, Lis jest bardziej plugawą postacią od Urabana. Lis i styl zarzadzania ktory przez 30 lat promowal.
odpowiedź
User
09
Pomijajac Lisa. Dziennikarzy mebluja politycy,a teraz jeszcze rezyserzy i aktorzy. Czyli dziennikarze jawia sie jako najemnicy, o ktorych zatrudnieniu decyduja czynniki zewnetrzne. Upadek.
odpowiedź
User
Palący i pijący biegacz po trzech udarach
A co z Natemat? Tyle machlojek tam się zebrało, a dotąd ani słowa. Na 10-leciu też się nie pojawił, bo nie zdążył dobiec z maratonu za oceanem.
odpowiedź