SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple Pay pod lupą Komisji Europejskiej. Są podejrzenia o monopol

Komisja Europejska rozpoczęła wstępne postępowanie mające wyjaśnić czy należąca do Apple platforma finansowa Apple Pay nie łamie obowiązujących w UE przepisów antymonopolowych. Podejrzenia dotyczą między innymi braku dostępu do usług innych operatorów przy korzystaniu z Apple Pay.

Article

Platforma finansowa Apple Pay została oficjalnie wprowadzona na rynek w 2014 r., zaś w połowie ub.r. pojawiła się także w Polsce. Apple Pay pozwala wykorzystać iPhone’a jako rodzaj zbliżeniowej karty płatniczej i używać go do opłacania zakupów towarów i usług. Aby móc korzystać z Apple Pay konieczne jest podpięcie karty płatniczej lub kredytowej do systemu. Aby dodać kartę w iPhonie należy skorzystać z aplikacji Wallet, w której po kliknięciu symbolu plusa na ekranie należy podać odpowiednie dane i potwierdzić je za pomocą aplikacji lub kodu SMS.

Teraz serwis Bloomberg poinformował, że system Apple Pay stał się przedmiotem zainteresowania komisarz Margrethe Vestager, która z ramienia Komisji Europejskiej nadzoruje w UE kwestie związane z zachowaniem zasad uczciwej konkurencji.

KE przyznała, że rozpoczęła wstępne postępowanie wyjaśniające czy Apple Pay nie narusza unijnych przepisów antymonopolowych. Wątpliwości urzędników budzi proces instalacji i konfiguracji Apple Pay w iPhone’ach użytkowników, a także fakt że platforma nie pozwala na wybór innych niż Apple operatorów płatności.

Komisja przyznaje, że wspomniane postępowanie ma na razie charakter informacyjny, i w zależności od zdobytych danych zostaną podjęte ewentualne dalsze działania, które ostatecznie mogłyby doprowadzić do nałożenia na Apple kary finansowej.

 W zakończonym 29 czerwca 2019 r. III kwartale roku finansowego 2019 Apple zanotował przychód w wysokości 53,81 mld dolarów. To o 1 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednak zysk netto koncernu z Cupertino zmalał w ujęciu rocznym z 11,52 do 10,04 mld dolarów. Spadł też przychód ze sprzedaży iPhone'ów: o 12 proc., z 29,47 do 25,99 mld dolarów. Oznacza to, że po raz pierwszy od 2012 roku smartfony odpowiadały za mniej niż połowę całkowitego przychodu Apple w jednym kwartale.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Apple Pay pod lupą Komisji Europejskiej. Są podejrzenia o monopol

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polones
Szanowne Wirtualne Media,
jako szanujący się Portal Branżowy, bardzo proszę nie używajcie kolokwializmów, takich jak "podpięcie karty płatniczej do systemu". Tego typu kolokwializmy nie rażą na wykopie, ale rażą na portalu skierowanym do ludzi z wykształceniem ponadpodstawowym.
odpowiedź
User
Vok
Ale toc Appl Pay jest pod użytkowników iPhone
Wiec jak Apple Pay miałoby udostępniać płatności użytkownikom np androida
odpowiedź