SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Series 8, SE i Ultra - trzy nowe odsłony Apple Watch (wideo)

Firma Apple zaprezentowała Apple Watch Series 8 i nowego Apple Watch SE – nowe wersje swoich inteligentnych zegarków. Koncern z Cupertino wprowadza także Apple Watch Ultra - nową konstrukcję zaprojektowaną pod kątem ekstremalnych warunków i aktywności.

Apple Watch Series 8 i Apple Watch SE

Apple Watch Series 8 zachował konstrukcję z dużym, niegasnącym wyświetlaczem Retina i mocnym przednim szkłem odpornym na pęknięcia. Dzięki baterii wystarczającej na 18 godzin, czyli cały dzień pracy, Apple Watch Series 8 oferuje funkcje w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa, takie jak aplikacja EKG i wykrywanie upadku oraz monitorowanie temperatury, szacowanie czasu owulacji na podstawie wcześniejszych danych, Wykrywanie wypadków i roaming międzynarodowy.

Nowy Apple Watch SE zapewnia kluczowe funkcje Apple Watch, w tym śledzenie aktywności, powiadomienia o wysokim i niskim ciśnieniu, Alarmowe SOS, a także nową funkcję Wykrywanie wypadków. Ponadto ma odmieniony spód koperty, który pasuje do trzech klasycznych kolorów wykończenia.

Oba modele działają z watchOS 9. W kolejnej wersji systemu wprowadzono nowe personalizowane tarcze, takie jak tarcza księżycowa i Metropolitan, ulepszoną aplikację Trening, śledzenie faz snu, funkcję Historia migotania przedsionków i nową aplikację Leki.

W Apple Watch Series 8 działa nowa innowacyjna funkcja monitorowania temperatury, która pozwala kobietom na wnikliwszą analizę stanu zdrowia. W rozwiązaniu zastosowano te same mechanizmy ochrony prywatności, którymi zabezpieczane są wszystkie inne dane zdrowotne.

System śledzenia temperatury korzysta z dwóch czujników. Jeden znajduje się na spodzie zegarka, czyli najbliżej skóry, a drugi – bezpośrednio pod wyświetlaczem. Ogranicza to przekłamania, których źródłem może być środowisko zewnętrzne. Czujniki co pięć sekund sprawdzają temperaturę nadgarstka śpiącej osoby i wykrywają zmiany wynoszące 0,1°C. W aplikacji Zdrowie można sprawdzić, jak z nocy na noc zmienia się temperatura bazowa. Przyczyną tych wahań bywa aktywność fizyczna, jet lag, a nawet choroba.

Dzięki nowej funkcji monitorowania temperatury Apple Watch Series 8 szacuje czas owulacji na podstawie wcześniejszych danych. Wiedza o tym, kiedy doszło do owulacji, może być pomocna w planowaniu rodziny, a Apple Watch Series 8 pozwala sprawdzić szacunkową datę w aplikacji Zdrowie. Monitorowanie temperatury sprawia też, że przewidywanie miesiączki jest trafniejsze.

Ponadto aplikacja Śledzenie cyklu zyskała wraz z iOS 16 i watchOS 9 możliwość wysyłania powiadomień, jeśli wprowadzana do niej historia cyklu będzie sugerować potencjalne zaburzenia, takie jak rzadkie, nieregularne lub przedłużone krwawienia lub przewlekłe plamienia, które mogą być objawami choroby.

Funkcja Wykrywanie wypadków opiera się na zaawansowanym algorytmie fuzji czujników opracowanym przez Apple. Analizuje on informacje z żyroskopu i akcelerometru Apple Watch. Do opracowania algorytmu wykorzystano dane zarejestrowane przez te nowe czujniki ruchu podczas profesjonalnych laboratoryjnych testów zderzeniowych na popularnych samochodach osobowych. W trakcie testów przeprowadzono symulacje rzeczywistych wypadków samochodowych, takich jak zderzenie czołowe, tylne i boczne oraz dachowanie. Oprócz danych o ruchu funkcja Wykrywanie wypadków używa barometru, systemu GPS i mikrofonu iPhone’a, by wśród generowanych informacji rozpoznawać schematy typowe dla poważnego zderzenia samochodowego.

W przypadku wykrycia poważnego zderzenia Apple Watch sprawdza, czy użytkownik odpowiada, i w razie braku reakcji po 10 sekundach wzywa służby ratunkowe. Ratownicy otrzymują informację o położeniu urządzenia, która trafia też do zapisanych na nim kontaktów alarmowych. Połączenie funkcji Wykrywanie wypadków na Apple Watch i iPhonie pozwala sprawnie sprowadzić pomoc. W razie wykrycia poważnego zderzenia samochodowego Apple Watch wyświetla interfejs wzywania służb ratowniczych, ponieważ najprawdopodobniej to zegarek znajduje się najbliżej użytkownika. Połączenie realizuje jednak iPhone, jeśli tylko jest w zasięgu i może zapewnić najlepszą jakość komunikacji.

Nowy tryb niskiego zużycia energii może wydłużyć pracę baterii Apple Watch Series 8 do nawet 36 godz. przy obecności iPhone’a. Nowy tryb tymczasowo wyłącza wybrane czujniki i funkcje lub ogranicza ich działanie. Dotyczy to m.in. niegasnącego wyświetlacza Retina, samoczynnego rozpoczęcia treningu i powiadomień o pracy serca.

Apple Watch Series 8 będzie dostępny z różnymi wykończeniami i kolorami koperty oraz wieloma rodzajami pasków. Zegarek jest dostępny z kopertą z aluminium lub stali nierdzewnej w dwóch rozmiarach: 41 mm i 45 mm. Pasują do niego wszystkie paski. Koperta Apple Watch Series 8 z aluminium jest dostępna w kolorze księżycowej poświaty, północy i srebrnym oraz w edycji (PRODUCT)RED, a koperta ze stali nierdzewnej – w kolorze srebrnym, mocnego grafitu i złotym. W Apple Watch Studio model Apple Watch Series 8 można połączyć z dowolnym paskiem z tej samej kolekcji.Tej jesieni pojawią się również nowe paski i tarcze z kolekcji Apple Watch Nike i Apple Watch Hermès. W kolekcji Nike znalazły się paski sportowe w nowych kolorach i nowa opaska sportowa z wplecionym logo „Just Do It”. Wszyscy użytkownicy Apple Watch z systemem watchOS 9 – nawet jeśli nie jest to model Nike – zyskają także dostęp do całej kolekcji tarcz Nike, w tym do falującej tarczy w świeżych kolorach.

W kolekcji Apple Watch Hermès pojawiły się dwa nowe paski: H Diagonal, który ma sportowy wzór w charakterystyczne dla Hermès litery H i setki mikroskopijnych perforacji, oraz Gourmette Metal łączący łańcuszek z polerowanej stali nierdzewnej i skórę w kolorze Noir, który dwukrotnie oplata nadgarstek. Dopełnieniem nowych pasków jest nowa, żartobliwa tarcza Hermès o nazwie Lucky Horse, która nawiązuje do jeździeckich korzeni marki. Na tarczy widać animowanego konia, który śpi, gdy nadgarstek jest opuszczony, i ożywa po uniesieniu ręki.Najnowszy Apple Watch SE łączy zaawansowaną funkcjonalność z nową, przystępną ceną. Do udoskonaleń wprowadzonych w tym modelu należy zaawansowany, dwurdzeniowy procesor SiP S8, ten sam co w Apple Watch Series 8 i Apple Watch Ultra. To dzięki temu układowi urządzenie jest 20% szybsze niż model poprzedniej generacji i może obsługiwać funkcję Wykrywanie wypadków oraz roaming międzynarodowy.

Apple Watch SE ma tę samą co dotąd kopertę, ale jej spód pokrywa nowa dopasowana płytka wykonana z kompozytu nylonowego, dzięki czemu urządzenie jest lekkie. Z watchOS 9 użytkownicy Apple Watch SE mogą korzystać z nowej aplikacji Kompas i zaawansowanych funkcji do dbania o kondycję fizyczną i dobre samopoczucie.

Apple Watch SE jest dostępny z aluminiową kopertą 40 mm lub 44 mm w kolorze północy, księżycowej poświaty i srebrnym. Pasują do niego wszystkie paski.

Apple Watch Series 8 i Apple Watch SE można już zamawiać, a w sprzedaży będą dostępne w piątek 16 września. Apple Watch Series 8 jest dostępny od 2399 zł, a Apple Watch SE – od 1499 zł.

Apple Watch Ultra

Apple Watch Ultra to smartwatch oferujący wiele rozwiązań opracowanych z myślą o sportach wytrzymałościowych, odkrywaniu świata i przeżywaniu przygód.

Wykonany z lotniczego tytanu Apple Watch Ultra posiada kopertę 49 mm o podwyższonych brzegach, którymi obejmuje wszystkie krawędzie płaskiego przedniego szkła szafirowego. Chroni to wyświetlacz, który osiąga jasność do 2000 nitów, czyli dwukrotnie większą niż w którymkolwiek z dotychczasowych modeli Apple Watch.

Nowy przycisk czynności w kontrastującym kolorze pomarańczowym można zaprogramować tak, by zapewniał szybki dostęp do różnych funkcji, takich jak Treningi czy Punkty trasy i Ślad w apce Kompas.

W Apple Watch Ultra wbudowano trzy mikrofony, dzięki którym niezależnie od warunków jakość dźwięku podczas połączeń głosowych jest wyższa. Adaptacyjny algorytm kształtowania wiązki sprawia, że gdy mikrofony rejestrują głos, hałasy z otoczenia są tłumione. Podczas połączeń głos pozostaje czysty i zrozumiały nawet w trudnych wietrznych warunkach, ponieważ zegarek używa zaawansowanych algorytmów – w tym modelu samouczenia maszyn – aby wyciszać szum wiatru.

Wraz z Apple Watch Ultra pojawią się trzy nowe paski – opaska Trail, opaska Alpine i pasek Ocean.

Opaska Trail to najsmuklejszy obecnie pasek do Apple Watch. Zaprojektowano ją z myślą o biegach i sportach wytrzymałościowych. Pleciony materiał jest miękki i elastyczny, więc opaska wygodnie przylega do ciała, a poręczne zapięcie umożliwia jej szybką i łatwą regulację.

Opaska Alpine jest przeznaczona dla osób, które eksplorują świat. Powstała z dwóch splecionych ze sobą warstw materiału, więc nie ma żadnych szwów. Końcowe pętle przeplatane wytrzymałą przędzą umożliwiają regulację i pewnie trzymają tytanowe zapięcie w kształcie litery „G”.

Pasek Ocean powstał specjalnie do ekstremalnych sportów wodnych i nurkowania rekreacyjnego. Ma tytanową sprzączkę i szlufkę z mechanizmem sprężynowym. Został uformowany z elastycznego fluoroelastomeru, więc rozciąga się, a jego rurkowa struktura gwarantuje mocne dopasowanie. Dla paska Ocean przygotowano też opcjonalną przedłużkę, dzięki której można go założyć na kombinezon piankowy.

Apple Watch Ultra jest pierwszym zegarkiem Apple Watch, w którym zastosowano precyzyjny GPS o podwójnej częstotliwości, obsługujący jednocześnie dwa pasma GPS, L1 i najnowsze L5, oraz nowe algorytmy pozycjonowania.

Apple Watch Ultra korzysta z watchOS 9, w którym dostępne są nowe wskaźniki biegowe do analizy wydajności, takie jak Długość kroku, Czas kontaktu z podłożem, Oscylacja pionowa i Moc w biegu. Nowe widoki w aplikacji Trening, np. segmenty, rundy i przewyższenia, pozwalają sprawdzić istotne wyniki. Do tego Apple Watch Ultra ze swoim większym wyświetlaczem jest jedynym modelem Apple Watch, który może pokazywać naraz sześć wskaźników.

W zegarku dostępne są funkcje takie jak strefy tętna, Trening własny, tempo bazowe i Wyścig na trasie. Ta ostatnia pojawi się jeszcze w tym roku. Nowy Trening mieszany sam rozpoznaje zmianę aktywności i przełącza się między różnymi jej formami.

Bateria w Apple Watch Ultra wystarcza na pokonanie długodystansowego triatlonu: przepłynięcie ok. 3,9 km, przejechanie na rowerze 180 km i przebiegnięcie 42 km, czyli całego maratonu.

Przyciskiem czynności można natychmiast rozpocząć trening, przejść do kolejnego interwału w treningu własnym albo zacząć kolejny etap treningu mieszanego. Przycisku można używać też do oznaczania segmentów albo potwierdzania końca biegu na bieżni lekkoatletycznej. Zegarek automatycznie wyświetli wtedy dane o ostatecznej wartości szacowanego tempa i długości dystansu pokonanego na bieżni.

Apple Watch Ultra oferuje wsparcie podczas rozmaitych przygód i wypraw, zarówno tych codziennych, jak i ekstremalnych. Przeprojektowana aplikacja Kompas w watchOS 9 pokazuje bardziej szczegółowe informacje w trzech osobnych widokach. W nowym hybrydowym widoku aplikacji wyświetla się jednocześnie kompas analogowy i obraz cyfrowy. Przekręcenie Digital Crown przenosi do widoku, w którym można sprawdzić długość i szerokość geograficzną, wysokość n.p.m. i kąt nachylenia. Trzeci widok zawiera zaś funkcje nawigacyjne aplikacji Kompas, czyli Ślad i Punkty trasy.

Kompas zyskał także funkcję punktów trasy, która pozwala zaznaczyć położenie lub cel wyprawy bezpośrednio w aplikacji. Naciśnięcie przycisku czynności lub stuknięcie ikony punktów trasy w aplikacji Kompas powoduje upuszczenie punktu trasy, który można zmodyfikować za pomocą wyświetlanej ikony. Funkcja punktów trasy w aplikacji Kompas wyświetla kierunek i szacowany dystans, które są aktualizowane dynamicznie w czasie rzeczywistym.

Wykorzystując dane GPS, funkcja Ślad pokazuje pokonaną trasę. To pomoc w razie zgubienia się lub stracenia orientacji w terenie, gdy trzeba znaleźć drogę powrotną. Funkcja ta może uruchamiać się automatycznie w tle, gdy użytkownicy znajdują się poza zasięgiem sieci. Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku czynności, aby szybko upuścić punkt trasy lub aktywować funkcję Ślad bądź wyświetlić jej zapis. W razie nagłej sytuacji, np. zgubienia drogi lub wypadku, można użyć syreny o mocy 86 decybeli i wezwać na miejsce pomoc. Syrena ma charakterystyczny dźwięk i przez kilka godzin może emitować naprzemiennie dwa różne sygnały. Pierwszy alarmuje o niebezpieczeństwie, a drugi nadaje powszechnie znany sygnał SOS. Na kilkudniowe wyprawy można włączyć tryb niskiego zużycia energii, który wydłuża czas pracy baterii do nawet 60 godzin, ograniczając liczbę wskazań z GPS-a oraz odczytów tętna.

Urządzenie ma szeroki zakres temperatury pracy na nadgarstku, więc sprawdza się w ekstremalnych i trudno dostępnych lokalizacjach – od -20°C do 55°C. Apple Watch Ultra przeszedł testy zgodności w wybranych podkategoriach standardu MIL-STD 810H, który służy do certyfikacji sprzętu wojskowego i jest powszechnie uznawany przez producentów urządzeń do eksploatacji w trudnych warunkach.

Przekręcenie Digital Crown powoduje, że interfejs tarczy Przewodnik wyświetla się na czerwono i jest lepiej widoczny w ciemności, więc po zmierzchu urządzenie łatwiej się obsługuje.

Apple Watch Ultra został zaprojektowany z myślą o sportach wodnych, w tym także ekstremalnych, takich jak kitesurfing i wakeboarding, a z nową aplikacją Oceanic+ można go zabrać na nurkowanie rekreacyjne na głębokość do 40 metrów. Zegarek uzyskał klasę wodoodporności WR100, otrzymał również certyfikat EN 13319 (globalny standard jakości akcesoriów nurkowych, w tym głębokościomierzy).

Apple Watch Ultra ma nowy głębokościomierz i aplikację Głębokość z intuicyjnym interfejsem. Wystarczy spojrzeć, by z aplikacji Głębokość wyczytać godzinę, temperaturę wody, czas spędzony pod powierzchnią oraz aktualną i maksymalną osiągniętą głębokość. Przycisk czynności można zaprogramować tak, by błyskawicznie uruchamiał aplikację.

We współpracy z Huish Outdoor, ekspertami w dziedzinie sprzętu do nurkowania rekreacyjnego, opracowano nową aplikację Oceanic+, która zmienia Apple Watch Ultra w komputer nurkowy i będzie dostępna jeszcze tej jesieni. Aplikacja używa algorytmu dekompresji Bühlmanna i pozwala zaplanować nurkowanie, wyświetla czytelne wskaźniki nurkowe, wysyła alarmy wizualne i dotykowe oraz podaje limity bezprzystankowe i tempo wynurzania, a także wytyczne dotyczące przystanków bezpieczeństwa. Oceanic+ zapewnia też dostęp do spersonalizowanego profilu użytkownika, raportów o aktualnych i lokalnych warunkach nurkowych i logbooka. Ten ostatni można udostępniać rodzinie i znajomym, a jego zawartość automatycznie synchronizuje się z iPhonem.

Apple Watch Ultra zapewnia wszystkie funkcje ułatwiające komunikację, aktywne życie i dbanie o zdrowie, znane z Apple Watch – od monitorowania tętna przez aplikacje EKG i Tlen we krwi po pierścienie aktywności i aplikację Uważność, a także wiele innych rozwiązań prozdrowotnych, poprawiających bezpieczeństwo lub upraszczających nawigację.

Apple Watch Ultra można już zamawiać, a do sprzedaży trafi w piątek 23 września. Cena smartwatcha to 4799 zł.

watchOS 9

W najnowszej wersji systemu operacyjnego watchOS na urządzenie noszone na ciele wprowadzono nowe funkcje i ulepszenia. Dzięki opcji roamingu międzynarodowego, która pojawi się jesienią, użytkownicy będą mogli korzystać z łączności komórkowej także podczas zagranicznych podróży. Usługę, która działa na iPhonie, można bezpłatnie lub za niewielką opłatą rozszerzyć na Apple Watch. Taka oferta będzie dostępna u ponad 30 operatorów na świecie.

Użytkownicy ze zdiagnozowanym migotaniem przedsionków mogą korzystać ze zweryfikowanej przez FDA funkcji Historia migotania przedsionków. Dostarcza ona ważnych informacji ułatwiających monitorowanie stanu zdrowia, w tym danych o szacunkowej częstotliwości epizodów migotania przedsionków. Użytkownicy będą otrzymywać powiadomienia z szacunkami z poprzedniego tygodnia, a szczegółową historię sprawdzą w aplikacji Zdrowie na iPhonie. Znajdą w niej także informacje o czynnikach stylu życia, które mogą wpływać na to zaburzenie, takich jak sen, spożycie alkoholu i aktywność fizyczna. Oprócz tego w aplikacji Zdrowie na iPhonie można pobrać PDF ze szczegółową historią migotania przedsionków i informacjami o czynnikach związanych ze stylem życia. Taki dokument można udostępnić lekarzowi. Funkcja Historia migotania przedsionków została zweryfikowana i zatwierdzona przez instytucje ochrony zdrowia na całym świecie i będzie dostępna w ponad 100 krajach i regionach, w tym m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, Europie, Hongkongu, Meksyku, Republice Południowej Afryki i Wielkiej Brytanii.

Przeprojektowana aplikacja Kompas w watchOS 9 pokazuje bardziej szczegółowe informacje w trzech osobnych widokach. W nowym hybrydowym widoku aplikacji wyświetla się jednocześnie kompas analogowy i obraz cyfrowy. Przekręcenie Digital Crown przenosi do widoku, w którym można sprawdzić długość i szerokość geograficzną, wysokość n.p.m. i kąt nachylenia. Trzeci widok zawiera zaś funkcje nawigacyjne aplikacji Kompas, czyli Ślad i Punkty trasy. Wykorzystując dane GPS, funkcja Ślad pokazuje pokonaną trasę. Funkcja ta może uruchamiać się automatycznie w tle, gdy użytkownicy znajdują się poza zasięgiem sieci. Kompas zyskał także funkcję punktów trasy, która pozwala zaznaczyć położenie lub cel wyprawy bezpośrednio w aplikacji. Stuknięcie ikony punktów trasy w aplikacji Kompas powoduje upuszczenie punktu trasy. Wybranie jednego punku wyświetla widok wskazujący drogę do niego i przybliżoną odległość.

W aplikacji Trening w watchOS 9 dostępne są nowe widoki wyświetlane w trakcie sesji, takie jak segmenty, rundy i przewyższenia, które dostarczają precyzyjniejszych danych treningowych. Ponadto użytkownicy mają do dyspozycji zaawansowane funkcje, takie jak strefy tętna, trening własny, tempo bazowe czy opcja wyścigu na trasie (dostępna jeszcze w tym roku). Nowy Trening mieszany sam rozpoznaje zmianę aktywności i przełącza się między różnymi jej formami, rejestrując przy tym czas tego przejścia. watchOS 9 udostępnia jeszcze więcej danych i funkcji do śledzenia swojej wydajności w biegu. Wszystkie nowe wskaźniki analizy biegu, w tym Długość kroku, Czas kontaktu z podłożem i Oscylacja pionowa, można teraz dodać do widoków aplikacji Trening.

W watchOS 9 śledzenie snu jest jeszcze dokładniejsze, ponieważ uwzględnia jego fazy. Za pomocą sygnałów z akcelerometru i czujnika tętna Apple Watch określa, czy śpiąca osoba znajduje się w fazie REM, w fazie bazowej lub głębokiej fazie snu. Dane dotyczące faz snu są widoczne bezpośrednio w aplikacji Sen na Apple Watch, a bardziej szczegółowe informacje można sprawdzić w aplikacji Zdrowie na iPhonie. Znajdują się tam m.in. interaktywne wykresy faz snu wraz z informacją o długości snu, tętnie i częstości oddechów.

Leki to nowa funkcja na Apple Watch i iPhonie, która pomaga kontrolować i monitorować przyjmowane leki, witaminy i suplementy. Dzięki niej w aplikacji Zdrowie można utworzyć listę leków, ustawić harmonogramy i przypomnienia oraz przeglądać informacje o zażywanych medykamentach.

watchOS 9 będzie dostępny dla zegarków Apple Watch Series 4 lub nowszych od poniedziałku 12 września. Wymaga iPhone’a 8 lub nowszego bądź iPhone’a SE (2. generacji) lub nowszego z systemem iOS 16. Nie wszystkie funkcje są dostępne na wszystkich urządzeniach i we wszystkich regionach.

Dołącz do dyskusji: Series 8, SE i Ultra - trzy nowe odsłony Apple Watch (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl