SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

ARTE zawiesza koprodukcje z Telewizją Polską, zastrzeżenia co do pluralizmu i niezależności

Francusko-niemiecka stacja telewizyjna ARTE zawiesiła współpracę z Telewizją Polską w zakresie wspólnych produkcji. Nadal planuje natomiast emitować programy z polskimi napisami.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł Kula Article

- Żadna nowa koprodukcja nie zostanie rozpoczęta, dopóki ARTE nie upewni się, że gwarantowana jest wolność przekonań, redaktorski pluralizm oraz niezależność telewizji publicznej w Polsce - napisali Peter Boudgoust (dyrektor ARTE) i Anne Durupty (wicedyrektor stacji) w liście do prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego. - Bardzo żałujemy, że musimy podjąć taką decyzję, ponieważ relacje z Polską są dla naszej stacji szczególnie ważne. Mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach możliwy będzie powrót do ściślejszej współpracy z TVP - zaznaczyli.

Arte zgodnie z planem zamierza natomiast do jesieni br. zacząć emitować własne programy z polskimi napisami. Jesienią ub.r. w ofercie stacji pojawiły się już napisy w języku angielskim i hiszpańskim.

Stacja już raz zawiesiła współpracę z Telewizją Polską - wiosną 2009 roku, kiedy prezesem TVP był Piotr Farfał. - Misją ARTE jest promocja kultury i wartości. To, co wiedzieliśmy o panu Farfale, sprawiło, że stwierdziliśmy, że nie podzielamy tych samych wartości - uzasadnił tę decyzję Hans Walter Schlie, dyrektor rozwoju i współpracy ARTE.

Nowy zarząd TVP (prezes Jacek Kurski i wiceprezes Maciej Stanecki) został powołany na początku stycznia br. przez ministra skarbu państwa na podstawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która zaraz po wejściu w życie wygasiła mandaty poprzednich zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Ustawę krytycznie oceniły m.in. Europejska Unia Nadawców (EBU), Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ), Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich (AEJ) i Reporterzy bez Granic.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ARTE zawiesza koprodukcje z Telewizją Polską, zastrzeżenia co do pluralizmu i niezależności

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Skandal!
Jak to? Nie wierzą pani premier, prezesowi Polski , ministrowi Waszczykowski, biało-czerwonej drużynie "dobrej zmiany"?
To podli Niemcy ogłupili Francuzów! Na pewno znów nabruździło PO, Gazeta Wyborcza i Trybunał Konstytucyjny. I ten złodziejsko-komunistyczny KOD! Przecież pluralizm aż kapie z ekranu telewizora
w czasie Dziennika Telewizyjnego.
31 31
odpowiedź
User
Krasawica
Niewykluczone, że Arte zawiesiło koprodukcję z TVP, bo podobno Polacy chcieli zrobić artystyczny reportaż o sposobie informowania przez telewizje niemieckie o sylwestrowych atakach tzw. migrantów na Niemki.
35 20
odpowiedź
User
kamil
Żądamy natychmiastowego sprawdzenia jakiego sortu jest kiest kierownictwo Arte, następnie odwołania całego kierownictwa tego kanału i mianowania jego szefem jakiegoś polityka z PiS, który wreszcie zagwarantuje obiektywność i pluralizm przekazu. Co to w ogóle za prowokacja, że kanał nadaje po niemiecku ? Spisek to zapewne jakiś. Skandal. Nasza prawdziwa narodowa telewPiSja nie będzie się zgadzać na taką potwarz, sama "ręcami" Kurskiego pokaże jak się kanał wysokiej kultury. Tak naprawdę to telewPiSja zerwała pierwsza tę współpracę tylko nie zdążyła ogłosić bo Niemcy ukradli papier z drukarki :D
28 25
odpowiedź
User
okopan
Niech się bujają z tymi swoimi postempackimi wartościami.
22 21
odpowiedź
User
Michał
Po tej histerii, którą tworzy Arte, mam coraz mniejsze wątpliwości.
Kurski działa w imieniu naszych interesów. Nie ma ambicji być poklepywanym przez europejczyków jaki z niego fajny człowiek i to wywołuje szok u niektórych.
20 23
odpowiedź